źródło:Rzeczpospolita
Koniec beztroskiej jazdy właścicieli quadów
Sejm jest gotowy do uchwalenia nowych przepisów. Będzie nowa kategoria prawa jazdy od 14 lat. Przejażdżka quadem tylko po egzaminie
Beztroska i niebezpieczna jazda quadem już wkrótce się skończy. Pojawi się nowa kategoria prawa jazdy – AM, bez której nie można będzie prowadzić lekkiego czterokołowca. Projekt ustawy, który ją wprowadza, może zostać uchwalony jeszcze w grudniu. – Każdy, kto rusza w trasę, powinien mieć pojęcie o przepisach ruchu drogowego. Inaczej jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla innych – uzasadnia Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, które projekt przygotowało.
– Jest ich coraz więcej na drogach, choć królują głównie w lasach – potwierdza Tomasz Matuszewski z warszawskiego ośrodka ruchu drogowego. I dodaje, że wprowadzenie jednolitych zasad korzystania z takich pojazdów jest konieczne. Stąd obowiązkowy kurs w ośrodku szkolenia kierowców i egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Pomyślnie zdany oznacza uzyskanie kategorii AM. Starać się o nią będzie mogła młodzież po ukończeniu 14. roku życia. Jeździć quadem będzie można tylko w kasku i (prawdopodobnie) kamizelce odblaskowej.
Tak rzecz się ma w przypadku czterokołowców lekkich. Coraz więcej na rynku jest jednak większych i cięższych. Do prowadzenia dużego quada będzie wymagana przynajmniej kategoria B1. O taką można się starać po ukończeniu 16 lat.
Dzisiejsze prawo budzi wiele wątpliwości, czy kodeks drogowy reguluje poruszanie się quadem czy nie. Problem polega na zakwalifikowaniu pojazdu. Jedni traktują go jak motocykl, inni jako mały samochód, a jeszcze inni nie rejestrują wcale. Dzięki nowym przepisom wszystko ma być jasne. Quady zostały w nich ujęte jako czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Pierwszy to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków. Masa pierwszego nie może przekraczać 550 kg, a drugiego 400 kg. Czterokołowiec lekki to z kolei pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h i masę do 350 kg.
Przepisy mogą wejść w życie pod koniec 2011 r.