Pierwsza pomoc w OSK

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez Tincu » piątek 30 listopada 2007, 10:00

fibi - piszesz ze jako osoba poszkodowana wolałabyś by nikt Ci nie udzielił pomocy, lub by nie była to osoba 1sza z brzegu... hmmm wyobraź sobie sytuację - wypadek , jakaś mała miejscowość, uderzył ktoś w drzewo, umiera, nieprzytomny, przechodzi obok JEDEN człowiek , niezbyt doszkolony, znajacy pierwszą pomoc tylko z filmu... i co dalej wolisz by nie reagował?

Nie zawsze na miejscu wypadku jest ktoś kto udzieli pierwszej pomocy, a z tego co i ja wiem - ktoś kto jej super nie umie udzielić i tak lepiej by jej udzielił - bo to przedluża zawsze życie, jak ktoś nie zareaguje, to pogotowie moze ju nie być potrzebne, lepiej zadać komuś dodatkowe obrażenia, ale uratować życie, niż nie robiąc nic (bo sie jest 1szą z brzegu osobą która nie wie za wiele) pozwolić komuś umrzeć i to mieli na myśli jak sądzę poprzednicy...
Tincu
 
Posty: 17
Dołączył(a): czwartek 27 września 2007, 17:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez kamiles » niedziela 02 grudnia 2007, 00:02

fibi: sorry, ale chyba nie rozumiesz, co się do Ciebie mówi... hmm...nawet na potwierdzenie swoich słów, wybrałaś cytat, w którym napisałam, że nie zarzucam Ci, iż będziesz stać bezczynnie, tylko to, że innym sugerujesz, aby tak postępowali (bo są niedostatecznie przygotowani i lepiej niech Cię nie ratują; skoro Ciebie nie, to i innych pewnie też)
więc skąd te bzdurne wnioski:
fibi napisał(a):Usilnie próbujesz mi wmówić coś czego nie powiedziałam - że umywam ręce od jakiejkolwiek odpowiedzialności, że potrafiłabym się bezproduktywnie przyglądać umierającym ludziom...

Nie chce mi się już powtarzać od czego zaczęła się moja polemika z Tobą, a właściwie z tym, co napisałaś, więc przytoczę Twoje słowa:
fibi napisał(a):
Lepiej udzielić tak jak się umie, niż nie udzielić wcale.

Pod warunkiem, że się faktycznie umie udzielić tej pomocy, a nie tylko wydaje, że się potrafi. (...) po paru godzianch na kursie się takiej wiedzy i umiejętności nie posiada

ktoś to czyta i myśli sobie: no tak, na kursie miałem tylko trochę tej pierwszej pomocy, więc nie mam umiejętności... nie podejmę się działania ratującego czyjeś życie, bo przecież
fibi napisał(a):złą pomocą można zdziałać więcej złego niż dobrego

efekt? widzi taki ktoś wypadek i utwierdzony w przekonaniu, że nie potrafi, nie próbuje pomóc... przesadzam? ... oby! ...ale walczę z każdym tekstem, który może zasugerować ludziom, że można się "wykręcić" od ratowania innych ludzi, bo przecież
fibi napisał(a):Po 4 godzinach nauki trudno się czegokolwiek nauczyć na prawdę.

A ja osobiście wolałabym, aby ktoś mi nawet złamał żebro i przebił nim płuco próbując mnie ratować, niż żeby pozwolił mi umrzeć w oczekiwaniu na profesjonalną pomoc...
kamiles
 
Posty: 1044
Dołączył(a): piątek 01 września 2006, 23:13
Lokalizacja: Ustka

ratownik

Postprzez hunter1986 » piątek 01 lutego 2008, 21:46

tam gdzie ja robiłem kurs były 4h z ratownikiem i w tym również ćwiczenia praktyczne na fantomach :) PS w pełni zgadzam sie z moim przedmówcą !! lepiej spróbować niż nie zrobić nic. Pozatym z nieudzieleniem pomocy na miejscu wypadku wiąże sie odpowiedzialność karna, jeżeli masz prawo jazdy, to Twoim obowiązkiem jest posiadać wiedze i umiejętności które mogą pomuc uratować czyjeś życie lub przynajmniej pozwolą mu wytrzymać do przyjazdu fachowców!!
hunter1986
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 19 stycznia 2008, 12:38

Postprzez Kolorowa jak Diabli » niedziela 30 listopada 2008, 19:53

Na temat pierwszej pomocy uczyłam się w szkole i w ośrodku.
W szkole, powiedziano nam,że sprawdzamy czy człowiek nie ma obcych ciał w buzi-żeby zapobiec zakrztuszeniu-mówił o tym ratownik medyczny.
Natomiast w ośrodku powiedziano nam, że w żadnym wypadku nie sprawdzamy co jest w buzi.
Gdzie jest prawda?
Albo zdam,albo mi się zdaje...18.05.2009 TOYOTA nr 20 "ZALICZAM " :D
Avatar użytkownika
Kolorowa jak Diabli
 
Posty: 64
Dołączył(a): wtorek 18 listopada 2008, 12:47
Lokalizacja:

Postprzez Duszek » niedziela 30 listopada 2008, 20:16

Ratownik medyczny ma racje. Jezeli chcesz wykonac sztuczne oddychanie to jest to niezbedne.

Moze w osrodku chodzilo o sytuacje w ktorej czlowiek oddycha i nie ustalo krazenie, ale istnieje przypuszczenie ze ma uraz kregoslupa? Wtedy nie wolno zmieniac jego pozycji ani odchylac glowy.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez Kolorowa jak Diabli » niedziela 30 listopada 2008, 21:00

Absolutnie nie.W ośrodku się pytaliśmy co jeżeli ktoś ma obce ciało w buzi-padła odpowiedź nic nie wyciągamy-samo wyleci.
O urazie kręgosłupa rozmawialiśmy osobno.
A oddychanie było poruszone na całych zajęciach-łącznie z ćwiczeniami .
Dodam, że jedna osoba została wyrzucona z sali za to,że nie zgodziła się z prowadzącą zajęcia.
Powiedział,że kilka lat temu udzielała pierwszej pomocy chłopakowi który się na motorze rozbił.I gdyby nie to,ze wyciągnęła mu coś z buzi, to chłopak by się udusił własnymi wymiocinami.
Oczywiście pani prowadząca powiedział,ze wg.Amerykańskiego dyplomu(i tutaj padła fachowa nazwa) tak się nie robi...
Albo zdam,albo mi się zdaje...18.05.2009 TOYOTA nr 20 "ZALICZAM " :D
Avatar użytkownika
Kolorowa jak Diabli
 
Posty: 64
Dołączył(a): wtorek 18 listopada 2008, 12:47
Lokalizacja:

Postprzez Duszek » niedziela 30 listopada 2008, 21:27

O matko...
A myslalam, ze juz mnie nic nie zdziwi.

Kolorowa jak Diabli, jednak pozostaje doksztalcanie sie z zakresu pierwszej pomocy we wlasnym zakresie (w PCK organizuja na przyklad takie kursy) bo jak widac na niektore OSKi to nie ma co liczyc.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez Kolorowa jak Diabli » poniedziałek 01 grudnia 2008, 13:30

No niestety pani Instruktor wg.swojego własnego mniemania miała rację.
I dodam,że dziewczyna która jej zwróciła uwagę, ma już prawko kat.B dość długo-teraz robiła na A.
Wogule po tej całej sytuacji, wszyscy kursanci zaczęli się śmiać pod nosem.
Tylko czemu ludzie, którzy sami nie potrafili by wykonać pierwszej pomocy uczą tego innych?

Chociaż w tym przypadku, nazwisko tej pani i nazwa szkoły były identyczne...
Albo zdam,albo mi się zdaje...18.05.2009 TOYOTA nr 20 "ZALICZAM " :D
Avatar użytkownika
Kolorowa jak Diabli
 
Posty: 64
Dołączył(a): wtorek 18 listopada 2008, 12:47
Lokalizacja:

Postprzez Driver'ka » wtorek 02 grudnia 2008, 00:30

Nooo, a chociaż podała jakiś konkretny powód dla którego rzekomo nie można wyciągać ciał obcych z jamy gębowej, czy było to na zasadzie "nie bo nie"? Może ta pani kiepsko umie angielski i źle zrozumiała tych Amerykanów od których ma certyfikat? ;)
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Driver'ka
 
Posty: 950
Dołączył(a): piątek 12 października 2007, 22:29
Lokalizacja: z domu

Postprzez Kolorowa jak Diabli » wtorek 02 grudnia 2008, 15:44

Powiedziała,że ciało obce samo wyleci podczas wykonywania dwóch wdechów...
Natomiast ratownik medyczny w szkole powiedział nam,że wyciągamy ciało obce,żeby zapobiec udławieniu,zakrztuszeniu czy uduszeniu.
Albo zdam,albo mi się zdaje...18.05.2009 TOYOTA nr 20 "ZALICZAM " :D
Avatar użytkownika
Kolorowa jak Diabli
 
Posty: 64
Dołączył(a): wtorek 18 listopada 2008, 12:47
Lokalizacja:

Postprzez HakirimJP » wtorek 02 grudnia 2008, 16:41

Kolorowa jak Diabli napisał(a):Natomiast ratownik medyczny w szkole powiedział nam,że wyciągamy ciało obce,żeby zapobiec udławieniu,zakrztuszeniu czy uduszeniu.

I ja też usłyszałem taką wersję od ratownika, który prowadził zajęcia u nas w OSK . I uważam ją za poprawną.

Ja miałem 4h zegarowe w swoim OSK z ratownikiem, były to zajęcia bardziej praktyczne niż teoretyczne, i powiem, że dużo zrozumiałem/nauczyłem się na nich.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Kolorowa jak Diabli » wtorek 02 grudnia 2008, 18:42

I nie wpajali Ci głupot przynajmniej.
Przecież na chłopski rozum chodzi o ratowanie życia ludzkiego-a ona wyskoczyła z tekstem,że wg. Amerykańskiego dyplomu jakiejś tam szkoły robi się tak,a nie inaczej.

Nie wiem jak to było u was na pierwszej pomocy- ale ja powiem,że niektórzy ludzie nie potrafią się zachować poważnie-ok,babeczka plotła bzdury,a potem kazała każdemu po kolei pokazać czynności pierwszej pomocy.
I niektórzy po prostu sobie z tego jaja robili-śmiali się,przekręcali polecenia(i nie robili tego dlatego,żeby jej zrobić na złość)po prostu zachowywali się strasznie.
Nie wiem wg.mnie to oni się wstydzili pokazywać te czynności.
Ciekawa jestem czy gdyby doszło do prawdziwej pierwszej pomocy, tez takie żarty by się ich trzymały...?
Albo zdam,albo mi się zdaje...18.05.2009 TOYOTA nr 20 "ZALICZAM " :D
Avatar użytkownika
Kolorowa jak Diabli
 
Posty: 64
Dołączył(a): wtorek 18 listopada 2008, 12:47
Lokalizacja:

Postprzez Driver'ka » wtorek 02 grudnia 2008, 20:23

HakirimJP napisał(a):I ja też usłyszałem taką wersję od ratownika, który prowadził zajęcia u nas w OSK . I uważam ją za poprawną.


No bo JEST poprawna :) Zapytajcie któregokolwiek lekarza. A na tą panią powinno się poskarżyć. Niedopuszczalne, żeby uczyła głupot. Szkoda jeszcze, że nie uczy by na zielonym stać, a na czerwonym ruszać.
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Driver'ka
 
Posty: 950
Dołączył(a): piątek 12 października 2007, 22:29
Lokalizacja: z domu

Re: Pierwsza pomoc w OSK

Postprzez turnerka » poniedziałek 04 marca 2024, 15:43

Ani pracodawca ani pracownicy przez niego wyznaczeni do udzielania 1. pomocy nie muszą mieć dodatkowych szkoleń w tym zakresie, jeśli chodzi o wymagania przepisów. Pracodawca nie musi zapewnić "osoby przeszkolone" do tego, lecz "osoby wyznaczone" (czyli - przepis literalnie stanowi, że musi wyznaczyć takie osoby, a nie że musi je w tym zakresie dodatkowo przeszkolić). Co do zasady wystarczy niby, że te osoby mają aktualne szkolenie okresowe bhp, na którym moduł związany z udzielaniem 1. pomocy był PORZĄDNIE przeprowadzony, ale wiemy że różnie z tym bywa . Dlatego ja tez jestem zdania, że z pewnością warto tym osobom "wyznaczonym" takie dodatkowe szkolenia z udzielania 1. pomocy zapewnić i co jakiś czas ponawiaJednak nie można mówić, że w obecnym stanie prawnym jest ono wymagane i powinni je mieć. Nie tyle "powinni" ile jest bardzo wskazane, żeby mieli - dla dobra osób, którym tej pomocy przyjdzie im udzielić ale także dla zwiększenia poczucia własnej pewności, że w razie potrzeby wiedzą co robić i zrobią to dobrze (Y)

Od siebie polecam również zajrzeć sobie na stronę https://rescuesystem.pl/ratownictwo-tak ... ndard.html Można tutaj znaleźć dobrej klasy sprzęt który posłuży do ratowania życia.
turnerka
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek 31 stycznia 2013, 10:29

Poprzednia strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 131 gości