Kat. B+E a kat. T

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kat. B+E a kat. T

Postprzez Balbinosky » poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:13

Witam serdecznie.

Mam następujące pytanie:

Czy robiąc kurs na kat. B+E (oczywiście mając już uprawnienie wynikające z kat. B) i zdając go z wynikiem pozytywnym do Prawa Jazdy zostanie wbita również kategoria T (niejako wynikająca z kat. BE)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez bruno666 » poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:47

Czy wbita to nie wiem, ale na pewno uprawnienia T będziesz miał.
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Damian_1821 » poniedziałek 16 czerwca 2008, 14:04

16.04.08 Teoria (+)
30.05.08 Praktyka (+)
04.06.08 Przyjęto wniosek, trwa postępowanie administracyjne.
09.06.08 Prawo Jazdy do odbioru w Urzędzie.
Damian_1821
 
Posty: 58
Dołączył(a): czwartek 27 marca 2008, 14:13
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Balbinosky » poniedziałek 16 czerwca 2008, 15:36

Damian_1821 napisał(a):http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12593


Serdecznie dziekuję za podanie cytowanego linku.

Jednak, ja właśnie niestety mam ten sam problem.... właśnie nie dawno zdałem Prawo Jazdy kat. B+E no i w Prawie Jazdy mam wbite tylko kategorie [B] i [BE].

Dlatego też nie rozumiem tej rozbieżności że w starych rodzajach Praw Jazdy wbijali kat. T a teraz już nie.

Czy jest może jakaś możliwość "podczepienia" się pod coś aby jednak uzyskać wbicie kat. T w Prawo Jazdy? Może jakaś podstawa prawna?
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez bruno666 » poniedziałek 16 czerwca 2008, 16:10

Ale po co Ci to tak w ogóle?
Jak zrobisz C+E a potem D, to też masz automatycznie D+E, a tego również nikt nie wbija.

Jest jakiś konkretny powód, którego nie znam, że warto mieć wbity ten "traktor"?
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Lewy » poniedziałek 16 czerwca 2008, 16:36

Jak dla mnie to pomimo tego ze ma sie B+E to powinno sie jeszcze zdawac na T bo jednak ten traktor to inna "bajka" a już wogóle z przyczepami......
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 164
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 19:29
Lokalizacja: okolice Wejherowa

Postprzez Balbinosky » poniedziałek 16 czerwca 2008, 17:29

bruno666 napisał(a):Ale po co Ci to tak w ogóle?
Jak zrobisz C+E a potem D, to też masz automatycznie D+E, a tego również nikt nie wbija.

Jest jakiś konkretny powód, którego nie znam, że warto mieć wbity ten "traktor"?


Są cztery konkretne powody które mogę przytoczyć:

1. wynikający z ustawy o ruchu drogowym (art. 88 ust. 3)
2. dlatego aby wszystko było czarno na białym, jasno i klarownie "na papierze".
3. w przypadku wyjazdów międzynarodowych np. do Estonii i kontroli tamtejszych służb gdy poruszam się sprzętem zwanym traktor z przyczepą.
4. w przypadku chęci wyrobienia Prawa Jazdy Międzynarodowego - które jest ważne przecież tylko i wyłącznie z krajowym Prawem Jazdy.

P.S
To z drugiej strony jak rozumieć podpis użytkownika "piroman16" który w tym temacie ma wpisane: "A", "C", "D" za 1 podejsciem "B" i "CE" za 2... "BE", "DE" i "T" dali gratis .
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez bruno666 » poniedziałek 16 czerwca 2008, 19:54

Balbinosky napisał(a):
bruno666 napisał(a):Jest jakiś konkretny powód, którego nie znam, że warto mieć wbity ten "traktor"?


Są cztery konkretne powody które mogę przytoczyć:

1. wynikający z ustawy o ruchu drogowym (art. 88 ust. 3)
2. dlatego aby wszystko było czarno na białym, jasno i klarownie "na papierze".
3. w przypadku wyjazdów międzynarodowych np. do Estonii i kontroli tamtejszych służb gdy poruszam się sprzętem zwanym traktor z przyczepą.
4. w przypadku chęci wyrobienia Prawa Jazdy Międzynarodowego - które jest ważne przecież tylko i wyłącznie z krajowym Prawem Jazdy.

1. Tego nie rozumiem. Przecież tam jest napisane, że prawo jazdy B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
2. No to jest jakiś powód.
3. Nie pomyślałem, że ktoś może jeździć ciągnikiem rolniczym po Estonii. :wink:
4. To też może być powód. Nie wiem jakie są dokładne zasady.
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Balbinosky » poniedziałek 16 czerwca 2008, 23:02

Bruno666 - a ja teraz może jednak spróbuję ugryźć temat od końca...

No bo zastanówmy się, logicznie myśląc... Czy jest jakaś podstawa prawna, która by zabraniała "wbijania" uprawnień do Prawa Jazdy wynikających z innych kategorii w tym że prawo jeździe? Mi się wydaje że nie.

Jeśli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu...
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez scorpio44 » wtorek 17 czerwca 2008, 00:46

Balbinosky napisał(a):jak rozumieć podpis użytkownika "piroman16" który w tym temacie ma wpisane: "A", "C", "D" za 1 podejsciem "B" i "CE" za 2... "BE", "DE" i "T" dali gratis .

Przypuszczam, że tak, jak podpowiada emotka - jako żart. ;) A chodzi w owym żarcie ni mniej, ni więcej, tylko o to, że mając kategorie wymienione w dwóch wcześniejszych linijkach, automatycznie ma się BE, DE i T.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez bruno666 » wtorek 17 czerwca 2008, 08:47

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/0215.htm


W powyższym rozporządzeniu jest taki tekst:

przy kategorii B+E prawa jazdy uzyskanej w wyniku posiadania kategorii B oraz kategorii C+E lub D+E prawa jazdy - za datę ważności przyjmuje się późniejszą z dat określonych w orzeczeniach lekarskich wydanych dla kategorii C+E lub D+E prawa jazdy

Z tego może pośrednio wynikać, że B+E uzyskane gratisowo powinno być wbite skoro jest mowa o datach ważności jakie należy przyjąć.
Niestety na temat T nic nie znalazłem (nie zauważyłem).

Rozporządzenie do poczytania (wraz z późniejszymi zmianami) dla zainteresowanych. :wink:
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Balbinosky » wtorek 17 czerwca 2008, 12:58

Z tego może pośrednio wynikać, że B+E uzyskane gratisowo powinno być wbite skoro jest mowa o datach ważności jakie należy przyjąć.


czyli przy pozytywnym zdaniu kat. C+E kat. BE nie wbijają też do Prawa Jazdy?
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez DEXiu » wtorek 17 czerwca 2008, 14:42

Balbinosky ==> Z tym wbijaniem to różnie bywa. Niektórym wbijają, niektórym nie. Ja sam nie jestem pewien czy powinni. Dalczego? Ano dlatego, że fakt "równoważności" B+E i T (albo np. B i C+E = B+E) wynikają jedynie z naszych przepisów - czyli w rzeczywistości nie masz tych kategorii, ale na terenie Polski jesteś traktowany tak jakbyś je miał.
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez Balbinosky » wtorek 17 czerwca 2008, 17:05

DEXiu napisał(a):Balbinosky ==> Z tym wbijaniem to różnie bywa. Niektórym wbijają, niektórym nie. Ja sam nie jestem pewien czy powinni. Dalczego? Ano dlatego, że fakt "równoważności" B+E i T (albo np. B i C+E = B+E) wynikają jedynie z naszych przepisów - czyli w rzeczywistości nie masz tych kategorii, ale na terenie Polski jesteś traktowany tak jakbyś je miał.


tutaj bym się nie zupełnie z Tobą zgodził bo przecież teraz jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy Prawo Jazdy standardu europejskiego, które przecież zezwala na poruszanie się pojazdami silnikowymi (odpowiednich kategorii - właśnie tych, które są wbite w Prawo Jazdy) w ruchu międzynarodowym... wyjątkiem są tylko kraje, które wymagają tzw. międzynarodowego Prawa Jazdy wynikającego z konwencji o drogowym ruchu międzynarodowym z roku 1968r.

Odnośnie tematu - ja powoli dochodzę że z tą kat. T wynikającą z innych uprawnień Prawa Jazdy (BE/CE) to jest takie "widzi mi się" urzędasów. Nie wbijają bo nie chcą, albo im farby drukarskiej w PWPW SA szkoda. Do dziś nie rozumiem, dlaczego uprawnienie, które daje mi przecież sam USTAWODAWCA tak na prawdę, urzędowo nie jest mi przyznawane i nie ma pokrycia w uprawnieniach Prawa Jazdy tylko jest ale wisi niczym "w chmurach".

A druga sprawa - a gdzie równouprawnienie? Dlaczego tym, którzy zdają CE wbija się BE albo tym którzy mają CE i D wbijają DE gratis? Czemu ten traktor jest taki "wyjątkowy" i niedostępny? Chyba jedyny Pan Bóg raczy wiedzieć... może powinien się tym zająć Rzecznik Praw Obywatelskich?
Balbinosky
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 16 czerwca 2008, 13:07
Lokalizacja: Lublin/Wrocław/Warszawa

Postprzez DEXiu » wtorek 17 czerwca 2008, 21:06

Masz rację, że powinni to jakoś ujednolicić (tzn. albo zawsze wbijać wszystkie kategorie nabywane "automatycznie", albo ich w ogóle nie wbijać). Jako jeszcze jeden argument do "niewbijania" podam, że np. w Polsce można żeglować jachtami śródlądowymi do określonej długości bez patentu żeglarskiego, ale za granicą już takie coś nie przejdzie. Dlaczego? No właśnie - bo to prawo wynika jedynie z polskich przepisów. Tak samo jak "równoważność" niektórych kategorii praw jazd: w Polsce są równoważne, ale za granicą już niekoniecznie. W Polsce możesz się czuć tak jakbyś daną kategorię miał, ale faktycznie jej nie masz bo te uprawnienia wynikają tylko z naszych wewnętrznych przepisów.
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości