Łuk - Kategoria C

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Łuk - Kategoria C

Postprzez hydravlik » czwartek 04 lutego 2010, 12:38

Witam.

Całkiem nie dawno rozpocząłem kurs na PJ kat. C. Miałem już 3 godzinę jazdy (oczywiście na placu). Mam dylemat, otóż instruktor powiedział mi, że podczas jazdy po łuku gabaryty pojazdy nie mogą wystawać poza linie (tj. lusterka, zderzak itp.) oczywiście podczas jazdy, a nie zatrzymaniu w kopercie. Chodzi mi o to, że na linie nie najeżdżam i nie przejeżdżam przez nią, a lusterka, przedni zderzak podczas cofania, mogą podczas jazdy delikatnie wystawać? Nie dopatrzyłem się tego w przepisach prawnych.

Pozdrawiam
hydravlik
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa 24 czerwca 2009, 19:10

Re: Łuk - Kategoria C

Postprzez WOJO » czwartek 04 lutego 2010, 13:26

hydravlik napisał(a):Witam.

Mam dylemat, otóż instruktor powiedział mi, że podczas jazdy po łuku gabaryty pojazdy nie mogą wystawać poza linie (tj. lusterka, zderzak itp.) oczywiście podczas jazdy, a nie zatrzymaniu w kopercie.

W przypadku wykonywania zadania na łuku obrys pojazdu może wychodzić poza linie, nie możesz najeżdżać kołami na linie i ich przekraczać. Inaczej jest w przypadku zadań parkowania skośnego i prostopadłych. W tych zadaniach obrys pojazdu nie ma prawa "wyjeżdżać" poza wyznaczone linie. W przypadku manewru parkowania równoległego prawe lusterko powinno znajdować się nad krawężnikiem, a lewe powinno być całkowicie schowane w polu parkowania. Jak dobrze "przytulisz się" do krawężnika, to tak właśnie będzie. Z tego wynika, że Twój instruktor chce Cię nauczyć trochę "na wyrost":)
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Postprzez hydravlik » czwartek 04 lutego 2010, 13:37

Też tak myślę, chce nauczyć czegoś więcej. Jak dla mnie z początku jest trudne nie wyjeżdżanie obrysem poza linie, ale jak dobrze ustawi się przodem w kopercie to istnieje taka możliwość. Dzisiaj wróciłem załamany, na poprzedniej jeździe nic nie mówił mi o obrysie to łuk wychodził, a dzisiaj co 2 próba to nie udana :P.
hydravlik
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa 24 czerwca 2009, 19:10

Postprzez oohhh » czwartek 04 lutego 2010, 23:22

Musisz pamietac ze niewolno ci dotknac lusterkiem pacholkow
oohhh
 
Posty: 32
Dołączył(a): piątek 30 stycznia 2009, 18:23

Postprzez hydravlik » czwartek 04 lutego 2010, 23:55

Dla mnie to oczywiste, że nie mogę dotknąć pachołków ;]
hydravlik
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa 24 czerwca 2009, 19:10

Postprzez WOJO » piątek 05 lutego 2010, 15:08

hydravlik napisał(a):Dzisiaj wróciłem załamany, na poprzedniej jeździe nic nie mówił mi o obrysie to łuk wychodził, a dzisiaj co 2 próba to nie udana :P.

Spokojnie, wszystko się poukłada. Czasem instruktor przykręca śrubkę, żeby nauczyć idealnie i egzmin to bułka z masłem :) W przypadku "C" da się tak pojechać łuk, żeby obrys nie wychodził poza linie, jednak już przy "D" jest to prawie niemożliwe. Po egzaminie będziesz mu wdzięczny :)
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Postprzez hydravlik » piątek 05 lutego 2010, 16:10

Też myślę, że się poukłada. Dzisiaj miałem jazdy, łuk zaczyna wychodzić. Zrodziło mi się kolejne pytanie: czy lusterko może wystawać poza linię po zatrzymaniu się w polu zatrzymania?
hydravlik
 
Posty: 10
Dołączył(a): środa 24 czerwca 2009, 19:10

Postprzez WOJO » piątek 05 lutego 2010, 17:14

hydravlik napisał(a):Zrodziło mi się kolejne pytanie: czy lusterko może wystawać poza linię po zatrzymaniu się w polu zatrzymania?

Na łuku nie powinno wystawać. Szerokość kabiny to zazwyczaj ~ 2,2m doliczając lusterka daje to szerokość ~2,8m, a pas przy "C" ma 3,5m szerokości. Wychodząc z zakrętu na łuku masz jeszcze naprawdę sporo czasu na takie manewrowanie pojazdem, żeby pozycja końcowa znajdowała się na środku pola zatrzymania, a lusterka znajdowały się w polu zatrzymania. Egzaminator zupełnie inaczej patrzy na człowieka, który wykona manewr tylko poprawnie, a zupełnie inaczej na tego, który wykona ten manewr poprawnie i klasą.
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Postprzez mk61 » piątek 05 lutego 2010, 17:29

Szerokość pasa przy kategorii C to 3m. 3,5m jest przy CE i D/DE. Nie pamiętam ile jest przy BE.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez cman » piątek 05 lutego 2010, 17:39

B, B1 - 3 m
C, C1, D1, - 3,5 m
D, T, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E - 4 m
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez WOJO » piątek 05 lutego 2010, 17:40

mk61 napisał(a):Szerokość pasa przy kategorii C to 3m. 3,5m jest przy CE i D/DE. Nie pamiętam ile jest przy BE.

Będę się jednak upierał przy tych 3,5m dla kat "C" :)
Dz.U. 2005 nr 217 poz. 1834
Tabela nr 9
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Postprzez mk61 » piątek 05 lutego 2010, 17:47

Aaaaa prawda, prawda.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Łuk - Kategoria C

Postprzez artiwie15 » wtorek 29 października 2013, 17:40

Przepraszam za odkopanie starego tematu ale nic podobnego nowszego nie mogłem poszukać.
Miałem ostatnio egzamin na C w Word Konin
Niestety negatywnie - zatrzymanie na łuku 10 cm mi zabrakło.
Ciężko jest obrać jakiś punkt ,żeby się zatrzymać jedynie po lewej stronie są jakieś krzaki.
Za tydzień mam poprawkę i nie chciałbym zrobić jeszcze raz takiego błedu - nadmienie ,że na placu OSK wychodziło mi to dobrze.
Macie może jakieś rady co do wykonania łuku w Word Konin?
Pozdrawiam
artiwie15
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek 24 sierpnia 2007, 10:18

Re: Łuk - Kategoria C

Postprzez Radhezz » środa 30 października 2013, 14:31

artiwie15 napisał(a):Przepraszam za odkopanie starego tematu ale nic podobnego nowszego nie mogłem poszukać.
Miałem ostatnio egzamin na C w Word Konin
Niestety negatywnie - zatrzymanie na łuku 10 cm mi zabrakło.
Ciężko jest obrać jakiś punkt ,żeby się zatrzymać jedynie po lewej stronie są jakieś krzaki.
Za tydzień mam poprawkę i nie chciałbym zrobić jeszcze raz takiego błedu - nadmienie ,że na placu OSK wychodziło mi to dobrze.
Macie może jakieś rady co do wykonania łuku w Word Konin?
Pozdrawiam

Solidnie rozejrzyj się przed ruszeniem - prawa/lewa szyba boczna, w tyle w lusterku lewym lub prawym, w ostateczności nawet przez przednią szybę co widać... Toż nie zdajesz na pustyni, powinieneś przynajmniej łapać zależność - wysokość pachołka linii końcowej do pozycji tylnej lampki obrysowej.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Łuk - Kategoria C

Postprzez browarosky » czwartek 27 listopada 2014, 01:20

Radhezz napisał(a):Solidnie rozejrzyj się przed ruszeniem - prawa/lewa szyba boczna, w tyle w lusterku lewym lub prawym, w ostateczności nawet przez przednią szybę co widać... Toż nie zdajesz na pustyni, powinieneś przynajmniej łapać zależność - wysokość pachołka linii końcowej do pozycji tylnej lampki obrysowej.


Zdaję w poniedziałek w Katowicach, i mój instruktor twierdził, że sam muszę sobie oko "opatrzeć", próbowałem różne punkty odniesienia brać patrzyłem na rzeźbę terenu(nawet kolor kostki brukowej jakies znaki szczególne), ale nie brałem pod uwagę tylnych obrysówek. Zostały mi jeszcze 3 godziny jazdy, muszę sprawdzić ten sposób. Dzięki wielkie za podpowiedź! Dam znać czy się sprawdziło :)
browarosky
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2014, 01:16


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości