kat C

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

kat C

Postprzez lukee » poniedziałek 21 lipca 2014, 16:03

Witam wszystkich jestem tutaj nowy i mam pytanie :)
Czy moj tok rozumowania jest prawidłowy?
Mam 20 lat , czy robiąc kwalfikację wstępną przyspieszona mogę rozpoczać kurs kat. C nie C1?
lukee
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 21 lipca 2014, 16:00

Re: kat C

Postprzez Michal9191 » poniedziałek 21 lipca 2014, 22:29

Kwalifikacja wstępna przyspieszona to najlepsze rozwiązanie dla osób, które ukończyły:

21 lat w przypadku kat. C i C+E
23 lata w przypadku kat. D i D+E

Inaczej będziesz miał ograniczenia tonażowe chyba że zrobisz pełną kwalifikacje co się nie opłaca lepiej poczekać do odpowiedniego wieku
Michal9191
 
Posty: 358
Dołączył(a): poniedziałek 05 sierpnia 2013, 17:11

Re: kat C

Postprzez lukee » wtorek 22 lipca 2014, 08:12

a czy te ogarniczenia tonazowe znikną po ukończeniu 21 lat ?
Przynajmniej tak wyczytałem w starych zasadach nie wiem jak jest po nowelizacjach ?
lukee
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 21 lipca 2014, 16:00

Re: kat C

Postprzez mk61 » wtorek 22 lipca 2014, 12:02

Tak, znikną same - bez żadnych dodatkowych egzaminów, czy kursów.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: kat C

Postprzez makaroni » wtorek 22 lipca 2014, 13:31

lukee napisał(a):Witam wszystkich jestem tutaj nowy i mam pytanie :)
Czy moj tok rozumowania jest prawidłowy?
Mam 20 lat , czy robiąc kwalfikację wstępną przyspieszona mogę rozpoczać kurs kat. C nie C1?


Kwalifikacja wstępna przyśpieszona nie spowoduję, że będziesz mógł rozpocząć kurs przed ukończeniem 21 roku życia. Wyraźnie napisane jest, że potrzebna jest do tego kwalifikacja wstępna ale pełna. Ale najpierw musisz zaliczyć kwalifikację a dopiero potem zacząć kurs na prawko kat. C.
Możliwość robienia jednocześnie kwalifikacji wstępnej oraz kursu na prawo jazdy będzie dawała nowelizacja ustawy o kierujących, którą właśnie podpisał prezydent ale ona wchodzi po 30 dniach od opublikowania (publikacji jeszcze nie było). Ale wtedy i tak aby zacząć kurs kat. C przed 21 rokiem życia będziesz musiał zacząć kwalifikacje wstępną pełną a nie przyśpieszoną.
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47

Re: kat C

Postprzez makaroni » wtorek 22 lipca 2014, 13:37

Michal9191 napisał(a):Kwalifikacja wstępna przyspieszona to najlepsze rozwiązanie dla osób, które ukończyły:

21 lat w przypadku kat. C i C+E
23 lata w przypadku kat. D i D+E

Inaczej będziesz miał ograniczenia tonażowe chyba że zrobisz pełną kwalifikacje co się nie opłaca lepiej poczekać do odpowiedniego wieku


Jakie ograniczenia tonażowe?
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47

Re: kat C

Postprzez mk61 » wtorek 22 lipca 2014, 13:39

makaroni napisał(a):Wyraźnie napisane jest, że potrzebna jest do tego kwalifikacja wstępna ale pełna.

Gdzie jest napisane? Zacytuj artykuł.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: kat C

Postprzez makaroni » wtorek 22 lipca 2014, 13:54

Ustawa o kierujących

Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września
2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
1) C i C+E wynosi 18 lat;
2) D i D+E wynosi 21 lat.
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47

Re: kat C

Postprzez lukee » wtorek 22 lipca 2014, 17:47

Juz mam kompletny chaos w glowie . Chyba sobie ogarne ta pelna i bede mial spokój :)
lukee
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 21 lipca 2014, 16:00

Re: kat C

Postprzez Michal9191 » wtorek 22 lipca 2014, 18:09

Daj spokój poczekaj aż skończysz te 21 zrobisz przyśpieszoną kwalifikacje i będziesz miał spokój wtedy ;) i nie będzie problemy wtedy równolegle będziesz robił kat C
Michal9191
 
Posty: 358
Dołączył(a): poniedziałek 05 sierpnia 2013, 17:11

Re: kat C

Postprzez mk61 » wtorek 22 lipca 2014, 18:27

makaroni napisał(a):Ustawa o kierujących

Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września
2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
1) C i C+E wynosi 18 lat;
2) D i D+E wynosi 21 lat.

Nie ma tutaj nic o konieczności kwalifikacji pełnej.
W ustawie o transporcie drogowym art. 39a jest mowa o zatrudnieniu. W skrócie. Mając przyśpieszoną i C/CE przed 21, można zatrudnić kierowcę, tyle, że wtedy może on prowadzić pojazdy C1/C1E. To tak według mnie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: kat C

Postprzez Michal9191 » wtorek 22 lipca 2014, 21:32

Ale on ma 20 lat więc nie może skorzystać z Kwalifikacji przyśpieszonej tylko musi mieć pełną dlatego według mnie lepiej poczekać aż będzie miał 21
Michal9191
 
Posty: 358
Dołączył(a): poniedziałek 05 sierpnia 2013, 17:11

Re: kat C

Postprzez makaroni » środa 23 lipca 2014, 10:12

mk61 napisał(a):
makaroni napisał(a):Ustawa o kierujących

Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września
2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
1) C i C+E wynosi 18 lat;
2) D i D+E wynosi 21 lat.

Nie ma tutaj nic o konieczności kwalifikacji pełnej.
W ustawie o transporcie drogowym art. 39a jest mowa o zatrudnieniu. W skrócie. Mając przyśpieszoną i C/CE przed 21, można zatrudnić kierowcę, tyle, że wtedy może on prowadzić pojazdy C1/C1E. To tak według mnie.


Ludziska czytajcie ze zrozumieniem.
U ustawie (czy to o kierujących czy też o transporcie drogowym) wyróżnia się dwie kwalifikację wstępną i kwalifikacje wstępną przyśpieszoną (nie licząc oczywiście uzupełniających). Tak więc zwrot "kwalifikacja wstępna" odnosi się do tzw. "pełnej" (w żadnej ustawie nie ma zwrotu "kwalifikacja wstępna pełna"). Czytając w ustawie "kwalifikacja wstępna" oznacza "kwalifikacja wstępna pełna" (nazwana tak w mowie potocznej aby łatwiej je było można odróżnić). Żeby chodziło o przyśpieszoną to musi być użyty zwrot "kwalifikacja wstępna przyśpieszona".
Jasne!!!
Michal9191 napisał(a):Ale on ma 20 lat więc nie może skorzystać z Kwalifikacji przyśpieszonej tylko musi mieć pełną dlatego według mnie
lepiej poczekać aż będzie miał 21


Może skorzystać z kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej (nie jest ona zależna od wieku ani od posiadanych uprawnień) ale prawo jazdy i tak będzie mógł zacząć robić dopiero po skończeniu 21 roku życia (a ściślej trzy miesiące przed ich ukończeniem).
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości