Kwalifikacja wstępna na przewóz osób i walka z biurokracją

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kwalifikacja wstępna na przewóz osób i walka z biurokracją

Postprzez ks92 » środa 30 marca 2016, 22:04

Witam. Przedstawię problem który ostatnio napotkałem, może ktoś mi pomoże.

Posiadam prawo jazdy na C i C+E wraz z kwalifikacją wstępną. Mam skończone 23 lata. Chciałbym zrobić prawo jazdy kategorii D, ale żeby to zrobić w tym wieku muszę mieć kwalifikację wstępną przyspieszoną. W związku z tym, że mam już kwalifikację wstępną do kategorii C chciałem zrobić kwalifikację wstępną przyspieszoną uzupełniającą. W urzędzie miasta jednak nie chcą tego zatwierdzić, bo twierdzą, że muszę zrobić jeszcze raz całą kwalifikację wstępną przyspieszoną (140 godzin), ponieważ w ustawie jest napisane "23 lata jeżeli uzyskał kwalifikację wstępną przyspieszoną" i twierdzą że kwalifikacja uzupełniająca nie obniża wieku i że ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji. Dla mnie to nieco nielogiczne, ale może ktoś wie jak to jest?
ks92
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 30 marca 2016, 21:55

Re: Kwalifikacja wstępna na przewóz osób i walka z biurokrac

Postprzez dylek » środa 30 marca 2016, 22:59

ks92 - robisz uzupełniającą i możesz działać - urzędasy się mylą :P Mogłeś nawet w wieku 21 lat z pełną wstępną ...

Ad meritum :
Masz wstępną (wnioskuję, że pełną) na C...
By móc jeździć na D musisz zrobić uzupełniającą. Reguluje to ustawa o transporcie drogowym
Art. 39b2
. Kierowca, który uzyskał kwalifikację w zakresie określonego bloku
programowego, o którym mowa w art. 39b ust. 2, i zamierza wykonywać przewozy
innymi pojazdami samochodowymi niż te, dla których wymagane jest prawo jazdy
odpowiadające zakresowi uzyskanej kwalifikacji, obowiązany jest odbyć
odpowiednią kwalifikację uzupełniającą lub kwalifikację uzupełniającą
przyśpieszoną. Przepisy art. 39a ust. 1 i art. 39b1 stosuje się odpowiednio.


Urzędaskom wytłumacz tak :
mam dawny kurs na przewóz rzeczy (kwalifikacja do C)
robię uzupełnienie ( uzupełniam o przewóz osób)
Po uzupełnieniu mam dawny kurs na przewóz osób i rzeczy.

Co do wieku :
18 lat - C z pełną
21 lat - C z przyspieszoną oraz D z pełną
23 lata - D z przyspieszoną.
W wieku 21 lat mogłeś uzupełniającą pełną na D zrobić lub w wieku 23 lat uzupełniającą przyspieszoną na D.
Uzupełnienie kwalifikacji to rozszerzenie odpowiednio kursu na przewóz osób o rzeczy i odwrotnie. Po nim masz kompletną kwalifikację na to i to.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Kwalifikacja wstępna na przewóz osób i walka z biurokrac

Postprzez ks92 » środa 30 marca 2016, 23:23

Na C mam zrobioną przyspieszoną. Byłem tam już dwa razy. Za drugim razem gadałem nawet z kierownikiem - za cholerę nie da się przegadać. Dokładnie ten sam artykuł im wtedy pokazałem, a oni twierdzą że zrobienie uzupełniającej nic mi nie da bo nie obniża ona wieku i dalej będą to 24 lata. Nie wiem co mam z nimi zrobić, siłą ich przecież nie zmuszę do wystawienia mi PKK na kategorię D. Nawet do miasta obok chcę jutro jechać żeby się popytać i zobaczyć czy u nich w urzędzie też takie szopki zachodzą.
ks92
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 30 marca 2016, 21:55

Re: Kwalifikacja wstępna na przewóz osób i walka z biurokrac

Postprzez jasper1 » piątek 01 kwietnia 2016, 01:51

ks92 napisał(a):Nie wiem co mam z nimi zrobić

Nie rozmawiaj tylko pisz i żądaj odpowiedzi na piśmie. Wtedy masz możliwość wykorzystania procedur odwoławczych przewidzianych w prawie administracyjnym.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości