Swiadectwo kwalifikacji

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez pcuryllo » środa 22 sierpnia 2007, 19:25

Kolego Tomek_ jestes w błedzie, o czym ja również sie niedawno dowiedziałem. W przypadku wykonywania niezarobkowego przewozu drogowego (na "potrzeby własne") również jest wymagany kurs na przewóz rzeczy

Kiedyś pokusiłem sie wysłać email'a do ITD z treścią
Witam,

Aktualnie pracuję na stanowisku kierowcy kat. C. Firma zajmuje sie transportem na potrzeby własne. Poruszam się samochodem marki MAN 10-224 o dmc równym 10 900 kg. Obecnie podczas kontroli mogę pokazać:
- prawo jazdy odpowiedniej kategorii
- badania lekarskie i psychologiczne
- umowe z pracodawcą
- tarczki

Moje pytanie jest następujące: Czy w ww. przypadku obowiązkowym jest posiadanie kursu na przewóz rzeczy, czy wskazane dokumenty są wystarczające ?

Dostałem odpowiedź:
Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 5 ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym kierowca powiniem posiadać stosowne zaświadczenie (Dz. U. z 2006 r. nr 235 poz. 1701).

Wykaz dokumentów, które powinien posiadać kierowca podczas przejazdu wykonywanego w ramach transportu drogowego podany jest m.in. w art. 87 ustawy z dnia 6 września o transporcie drogowym (Dz. U. nr 204 z 2004 r., poz. 2088 z późn. zm.):

Informacje dot. wymagań wobec kierowców wykonujących przewozy drogowe znajdują się w rozdziale 7a w/w ustawy:

http://www.gitd.gov.pl/pliki/prawo/ustawa1.pdf

Z poważaniem

Alvin Gajadhur

Rzecznik prasowy GITD


i napisałem jeszcze raz

przeczytałem zamieszone przez Pana ustawy, jednakże dalej nie jestem pewien.
Chciałbym dodać jeszcze, że posiadam 18 lat.
Bardzo proszę o odpowiedź, czy w dotychczas wykonywanym zawodzie wymagane jest uzyskanie kursu na przewóz rzeczy?
Z tego co przeczytałem wynika mi, że: NIE.


i dostałem odpowiedz ;)

Szanowny Panie,
Musi odbyć Pan kurs dokształcający w zakresie przewozu rzeczy lub osób.
Z poważaniem
Alvin Gajadhur
Rzecznik prasowy GITD



Dziekuje, wiecej pytań nie mam :)
[/quote]
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez jjaacc » środa 22 sierpnia 2007, 22:15

Tomek nie jest w błędzie, po prostu jego post był pisany przed wejściem w życie ustawy. Chociaż moim zdaniem pan rzecznik jest w błędzie. Nie będę się wywodził, ale na podstawie artykułu 5 przytoczonej ustawy, kierowca który uzyskał prawojazdy przed 10 września 2009 (kat. C) jest obowiązany odbyć pierwsze szkolenie okresowe (bo będą powtarzane co 5 lat), w zależności od daty uzyskania prawojazdy. Od 10 września 2010 roku.
Także póki co nie jest wymagany kurs przewozu rzeczy dla osób które wykonują transport na potrzeby własne. Całe zamieszanie zacznie się 10 września 2009. a dla kierowców autobusów rok wcześniej.
Kurs nie będzie wymagany dla kierowców wykonujących transport na potrzeby własne pojazdami, zespołami pojazdów od 3,5 do 7,5 tony.
Zmieni się bardzo dużo ale dopiero za dwa lata.
Będzie mniej więcej tak:
Najpierw kurs na kategorię C
Później kwalifikacja wstępna (szacuje się, że będzie kosztowała 4000 pln)
Kwalifikacja wstępna nie będzie dotyczyła tych którzy mają już prawojazdy.
Następnie badania lekarskie i psychotechniczne.
Prawojazdy będzie ważne przez 5 lat.
Po upływie tych pięciu lat kierowca nie zależnie, czy jest zatrudniony w firmie transportowej czy wykonuje przewóz na potrzeby własne, będzie musiał przejść kurs uzupełniający i badania.
Na tej podstawie dostanie nowe prawojazdy, oczywiście na 5 lat.
Tak to wygląda a raczej będzie wyglądać.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez OSK_Formuła » czwartek 23 sierpnia 2007, 14:06

Mozecie mi powiedziec, bo nie moglem doszukac odpowiedniego przepisu - kurs na przewoz rzeczy mozna rozpoczac jeszcze w czasie kursu na kat. C, czy dopiero po zdanym egzaminie?
OSK_Formuła
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 23 lutego 2007, 17:59
Lokalizacja: Kraków

Postprzez jjaacc » piątek 24 sierpnia 2007, 18:09

Można i przed rozpoczęciem kursu, jednak potem może okazać się, że konieczna będzie wymiana zaświadczenia, ponieważ nie będzie zgadzał się nr prawo jazdy i kategoria.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez pcuryllo » piątek 24 sierpnia 2007, 22:45

Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez jjaacc » sobota 25 sierpnia 2007, 20:35


Niestety i ta tabela przedstawiona na stronie WORD nie jest do końca prawdziwa, błąd jaki od razu rzuca się w oczy to wymaganie niekaralności przy przewozach na potrzeby własne, bzdura, nie ma takiego wymogu.
Niekaralność wymagana jest tylko przy wykonywaniu działalności w zakresie transportu drogowego i to tylko za przestępstwa „przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku;”
Gdzie ci karani mieliby robotę znaleźć, jeden wypadek, jeden wyrok i koniec.
Przykra sprawa, że od instytucji zajmujących się z natury sprawami transportu, nie można liczyć na rzetelną informację.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez pcuryllo » sobota 25 sierpnia 2007, 21:48

a może wiecie jak jest z wiekiem kierowców wykonujących przewozy na potrzeby własne, moga mieć poniżej 21 lat ? bo ja juz nabieram powoli wątpliwości, czy jestem prawidłowo zatrudniony :P
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez jjaacc » niedziela 26 sierpnia 2007, 12:40

Wymagane jest ukończenie 21 lat przy przewozach drogowych pojazdami zespołami pojazdów ponad 7,5 ton DMC, również przy przewozach na potrzeby własne. I to się zmieniło. Niestety.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez scorpio44 » niedziela 26 sierpnia 2007, 13:39

Jak tak dalej pójdzie, to sprawa będzie wyglądała jeszcze prościej: zdawać na C będzie można w wieku 18 lat, ale jeździć dopiero w wieku 21 lat. ;) :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez pcuryllo » niedziela 26 sierpnia 2007, 18:58

czyli jezdze nie legalnie :P, ciekawi mnie jeszcze jakie konsekwencje moga być za to, jezeli sie nie posiada tych 21 lat ?
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez kooba$ » niedziela 26 sierpnia 2007, 21:08

pcuryllo, utrata licencji przez pracodawcę.
B, C, C+E -wszystko za pierwszym :)
kooba$
 
Posty: 39
Dołączył(a): sobota 10 lutego 2007, 21:15
Lokalizacja: 3miasto

Postprzez vuwe » czwartek 03 stycznia 2008, 14:25

Dzięki za porady, także pracuje w firmie wytwarzającej konstrukcje stalowe i prawo jazdy kat. C bardzo mi się przyda.

Pozdro
vuwe
vuwe
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 03 stycznia 2008, 14:23

swiadectwo kwalifikacji

Postprzez tanley88 » środa 26 listopada 2008, 01:20

witam!!
po przeczytaniu postow jestem prawie pewien ale chcialbym sie upewnic czy zeby moc dostac od wakacji prace jako kierowca ciezarowki najlepiej na trasy miedzynarodowe to czy potrzebne mi jest swiadectwo kwalifikacji?? (za 3 miesiace bede mial 21 lat pol roku temu zdalem c+e). i dodatkowo ile trwa ten kurs i czy mozna sie tam czegos dowiedziec przydatnego??
tanley88
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 26 listopada 2008, 01:11

Re: swiadectwo kwalifikacji

Postprzez Pinhead » środa 26 listopada 2008, 08:03

tanley88 napisał(a):czy zeby moc dostac od wakacji prace jako kierowca ciezarowki najlepiej na trasy miedzynarodowe to czy potrzebne mi jest swiadectwo kwalifikacji??


Tak.

dodatkowo ile trwa ten kurs


Przeważnie kilka dni.

i czy mozna sie tam czegos dowiedziec przydatnego??


Raczej nie :roll:
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez tom9 » czwartek 27 listopada 2008, 22:58

jak mam kat c oraz ce. posiadam swiadectwo kwalifikacji i mam 18 lat.
moge prowadzic samochody powyzej 7,5 t w firmie transportowej badz kurierskiej ?
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości