Swiadectwo kwalifikacji

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez mk61 » czwartek 05 marca 2009, 21:35

Aha, czyli jednak trzeba się pośpieszyć. (Tak, jak teraz pośpieszyłem się z edycją posta). No to trudno. Będę się starał. Dziękuję bardzo jeszcze raz.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez plas » czwartek 30 kwietnia 2009, 11:38

Witam!

Duszek napisał(a):Kurs na przewoz rzeczy mozesz zrobic majac tylko B. Dorobienie wyzszych kategorii nic nie zmieni, kurs nadal bedzie wazny.


Czy aby na pewno?

Moja sytuacja (podobna):
- kurs na przewóz osób - XII 2007 (wpisana na dokumencie kat B)
- prawo jazdy D - IV 2008

Obecnie:
pracodawca na wniosek ITD każe uaktualnić kurs na przewóz osób - chce mieć tam wpisane "D"

Dzwoniłem po różnych ośrodkach ruchu drogowego i odpowiedzi były następujące:
a) proszę zrobić nowy kurs na nowych zasadach
b) proszę zrobić szkolenie okresowe (mój dopisek-trzeba też zrobić badania lekarskie i psychotesty)
c) proszę zrobić kurs dokształcający na starych zasadach
d) przecież wszystko jest w porządku

Jako podstawę prawną wszyscy podają PoRD, a w szczególności zmianę z 17 XI 2006...

Zna ktoś jakąś wiążącą wykładnię? :)

Pozdrawiam
plas
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 30 kwietnia 2009, 11:22

Postprzez Szmitz » czwartek 30 kwietnia 2009, 13:35

Duszek napisał :
Kod: Zaznacz cały
Co do koniecznosci, tudziez jej braku, ukonczenia kwalifikacji wstepnej ---> jezeli zrobisz kat. C przed 10.09.2009 to ona Cie ominie, bez wzgledu na to, czy do tego czasu kurs na przewoz rzeczy zrobisz, czy nie.

W maju robie kat. B potem C i jeśli ukończe przed 10.09.2009 to :
1- kurs na przewóz rzeczy . Czy mogę zrobić na starych zasadach po 10.09.2009 ? Czy muszę teraz zdać na starych bo potem będą nowe zasady do wszystkich ?
2-Najpierw trzeba zdać kategorię B i zapisać się na C . Czy moźna zdać kat B i nie wyrabiać prawka przez 2 miechy i zdać na C aby nie płacić 2 x za dokument ??
3-na kategori C mając lat 18 ile można wożić ton ??
Szmitz
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 06 marca 2009, 17:56
Lokalizacja: Pow.leszno

Postprzez Duszek » czwartek 30 kwietnia 2009, 13:58

Szmitz napisał(a):W maju robie kat. B potem C i jeśli ukończe przed 10.09.2009 to :
1- kurs na przewóz rzeczy . Czy mogę zrobić na starych zasadach po 10.09.2009 ? Czy muszę teraz zdać na starych bo potem będą nowe zasady do wszystkich ?


Jezeli uzyskasz uprawnienia kategorii C przed 10.09.2009 to robisz kurs na przewoz rzeczy. Jezeli po tej dacie: obowiazuje Cie kwalifikacja wstepna.

Jezeli uzyskales kategorie C przed 10.09.2009 i zamierzasz podjac pierwsza prace jako kierowca przed dniem 10.09.2010 to musisz odbyc kurs na przewoz rzeczy, jezeli po tej dacie - wtedy obowiazuje Cie szkolenie okresowe.

2-Najpierw trzeba zdać kategorię B i zapisać się na C . Czy moźna zdać kat B i nie wyrabiać prawka przez 2 miechy i zdać na C aby nie płacić 2 x za dokument ??


Na kategorię C mozesz zapisac sie po zdaniu egzaminu na kategorię B. Nie musisz wyrabiac od razu dokumentu.

3-na kategori C mając lat 18 ile można wożić ton ??


Jako kierowca zawodowy: pojazdy o DMC do 7,5 tony.
Prywatnie: bez ograniczen.



plas napisał(a):Witam!

Duszek napisał(a):Kurs na przewoz rzeczy mozesz zrobic majac tylko B. Dorobienie wyzszych kategorii nic nie zmieni, kurs nadal bedzie wazny.


Czy aby na pewno?


Tak. Jezeli chcesz miec na zaswiadczeniu wpisana kategorie D to podejdz do miejsca, gdzie konczyles kurs, popros o wymiane papierka i dopisanie kategorii D.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez Szmitz » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:08

Za kat.C w OSK chcą 2 tyś .
1- Czy trzeba jeszczę płacić dodadkowo za kurs na przewóz rzeczy ( jaka jest jego cena )??
2-Jaki będzie koszcz kwalifikacji wstępnej i o co to za kurs ??
3- a te szkolenie okresowe ?? to co ile lat trzeba je powtarzać i czy możesz mi napisać coś więcej na ten temat .
Z góry dziękuje za odpowiedż
Szmitz
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 06 marca 2009, 17:56
Lokalizacja: Pow.leszno

Postprzez plas » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:12

Duszek napisał(a):Tak. Jezeli chcesz miec na zaswiadczeniu wpisana kategorie D to podejdz do miejsca, gdzie konczyles kurs, popros o wymiane papierka i dopisanie kategorii D.


Podstawa prawna. Bo właśnie wróciłem z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i twierdzą, że tak zrobić nie mogą. 300 zł i kurs doszkalający.

Kasa to nic, gorzej, że to dopiero za 2-4 tygodnie...

Z góry dzięki!

Pozdrawiam
plas
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 30 kwietnia 2009, 11:22

Postprzez Duszek » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:13

1. Kurs na kategorie C i kurs na przewoz rzeczy to dwie osobne sprawy. Kurs na przewoz rzeczy kosztuje ok. 600-800zl.

2 i 3. Duzo o tym na forum bylo pisane, proponuje uzyc opcji "szukaj".
Szkolenie okresowe nalezy przechodzic co 5 lat.


plas, to jest jawna proba wyludzenia pieniedzy! :shock:
Chetnie poznam podstawe prawna jaka sie kieruja! :roll:
Zapytaj ich o konkretny artykul.

Nie wiem co Ci poradzic...

Pogadaj jeszcze raz z pracodawca. Nie powinien wymagac od Ciebie wymiany zaswiadczenia.

Ustawa o Transporcie Drogowym:
Art. 39a. 1. Przedsiebiorca lub inny podmiot wykonujacy przewóz drogowy może zatrudnic kierowce, jeżeli osoba ta:
1) ukonczyła 21 lat;
2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, okreslone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
3) nie ma przeciwwskazan zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
4) nie ma przeciwwskazan psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
5) uzyskała kwalifikacje wstepna;
6) ukonczyła szkolenie okresowe.


Dz.U.06.235.1701
Art. 3. 1. Wymóg okreslony w art. 39a ust. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1, nie dotyczy
osób posiadajacych prawo jazdy:
1) kategorii D1, D1+E, D lub D+E, wydane do dnia 10 wrzesnia 2008 r.;
2) kategorii C1, C1+E, C, C+E, wydane do dnia 10 wrzesnia 2009r.


Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1, zamierzajace podjac po raz pierwszy prace na stanowisku kierowcy przed dniem 10 wrzesnia 2010 r., obowiazane sa ukonczyc kurs dokształcajacy:
1) kierowców przewożacych rzeczy - dla kierowców pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przystosowanych do przewozu rzeczy,
2) kierowców przewożacych osoby - dla kierowców pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przystosowanych do przewozu osób, z wyłaczeniem taksówek
- zgodnie z przepisami obowiazujacymi przed dniem wejscia w życie niniejszej ustawy.


Kursy sa takie same, niezaleznie od kategorii jakie posiadamy ukanczajac je.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez plas » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:38

Duszek napisał(a):plas, to jest jawna proba wyludzenia pieniedzy! :shock:
Chetnie poznam podstawe prawna jaka sie kieruja! :roll:
Zapytaj ich o konkretny artykul.


Pracodawca kieruje się tym co usłyszeli w infolinii ITD. Ja tam również zadzwoniłem (Gdańsk ~14:20) i dowiedziałem się że zaświadczenie jest nieważne bo "było wydane do konkretnej kategorii prawa jazdy".
Po dłuższym naświetlaniu sprawy Pan Inspektor odesłał mnie do GłównegoITD, gdzie nie wyjaśniłem sprawy bo większość ludzi jest na urlopie :)

Duszek napisał(a):Kursy sa takie same, niezaleznie od kategorii jakie posiadamy ukanczajac je.


Ja to wiem, Ty to wiesz, ale trzeba udowodnić, że nie jest się wielbłądem.

Pozdrawiam
plas
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 30 kwietnia 2009, 11:22

Postprzez Szmitz » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:55

Czy kurs przewozu rzeczy kończy się egzaminem ??
Szmitz
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 06 marca 2009, 17:56
Lokalizacja: Pow.leszno

Postprzez Duszek » czwartek 30 kwietnia 2009, 14:59

Nie. Nie ma egzaminu.

plas, zycze pomyslnego zalatwienia sprawy.
Ósma pasażerka mazdy.
Szczęśliwa posiadaczka kategorii B i C :D
C+E - w trakcie.
A i D - w planach :wink:
Avatar użytkownika
Duszek
 
Posty: 534
Dołączył(a): piątek 04 lipca 2008, 21:06
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Postprzez kamilwnm23 » wtorek 22 września 2009, 16:10

witam jestem nowy i mam naprawde duży moim zdaniem problem...otóż nie zdążyłem zrobic prawa jazdy na kat c przed 10 września 2009 dopiero teraz mam pieniadze na prawko i dopiero teraz zamierzam je robic.. no i teraz za kurs na przewóz rzeczy bede musiał płacic grube pieniądze coś około 6-10 tys....wiec nie wiem,czy mi się wogóle opłaca robic te prawo jazdy na kat c skoro napewno nie bede miał pieniedzy na kurs na przewóz rzeczy...;( ci w rządzie to naprawde maja nierówno pod sufitem;((( po zrobieniu prawka chciałem isc do pracy bo obecnie jestem bezrobotny a mam pracodawce kolo siebie co mówił ze jak bede miał prawko na c to mnie zatrudni,ale teraz mnie blokuje ten DROGI kurs na przewóz rzeczy....da się cos zrobic,zebym go nie musiał robić,lub żeby ktoś mi go zrefundował...?jestem zarejestrowany w urzedzie pracy jako bezrobotny może tam cos by wskórali,niewiem..proszę o pomoc:(((
kamilwnm23
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 22 września 2009, 15:59
Lokalizacja: suchowola

Postprzez mk61 » wtorek 22 września 2009, 16:19

Idź do Urzędu Pracy i zapytaj o szczegóły sponsorowania takiego kursu. Kolega ndakota na forum pisał, że zrobił Kwalifikację Wstępną dzięki sponsorowaniu go przez UP, albo EFS. Poszukaj dokładnie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kamilwnm23 » wtorek 22 września 2009, 22:29

ale czy zrobił go teraz,gdy już obowiązują nowe przepisy?napewno zaapytam eh..
kamilwnm23
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 22 września 2009, 15:59
Lokalizacja: suchowola

Postprzez mk61 » wtorek 22 września 2009, 22:37

Tak, z tym, że na kategorię D.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kamilwnm23 » wtorek 22 września 2009, 22:52

słyszałem również,ze pracodawca może pokryc koszt takiego kursu,ale tylko,gdy podpisze z nim kontrakt,ze np bede u niego pracował dajmy na to 5 lat bez prawa do podwyżki itp...to jest chore eh co ja mam zrobic już sam nie wiem...
kamilwnm23
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 22 września 2009, 15:59
Lokalizacja: suchowola

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości