Czy na (rondzie) można wyprzedzać po prawej.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez cwaniakzpekaesu » środa 04 marca 2009, 14:01

Nawet mi się nie chce czytać który to 2 a który 1...

Jedno jest pewne - zmieniający pas ruchu przyczynił się do spowodowania zdarzenia. Kopan ma rację :spoko:

Swoją drogą - ciekawe jak "ważnym" człowiekiem jest ta Pani (albo kogo "ważnego" bliższym czy dalszym znajomym), że przynajmniej dwie osoby stawiają na szali swoje dobre imię i reputację?

P.S. A gdzie się podziała reszta forumowych wyjadaczy? Obawiają się wypowiedzieć?
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez rufioo » sobota 07 marca 2009, 11:59

wyjadaczem nie jestem,
ale moim skromnym zdaniem 2 na skrzyzowaniu jadac w lewo powinna ustawic sie na lewym pasie i wjechac na rondo na wewnetrzny i nie byloby problemu
a zjezdzajac z ronda 1 powinna sie ustawic do prawej i kolejny problem z glowy, bo takie zjazdy z wewnetrznego sa bezpieczne, ale przy odpowiednim oznakowaniu poziomym
---------------------------> Wyższa Szkoła Jazdy <-------------------------
------------------------------> www.wsjazdy.pl <---------------------------
Avatar użytkownika
rufioo
 
Posty: 202
Dołączył(a): środa 15 października 2008, 20:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez cwaniakzpekaesu » sobota 07 marca 2009, 19:19

Rufioo, nie doceniasz się... :spoko:

Nie wiem skąd się wzięła teza, że na rondzie skręcamy np. w lewo... acz zaznaczam, iż trudno jednoznacznie stwierdzić, że nie . Moim zdaniem korzystniejsza - zresztą zgodna z przepisem jest interpretacja, że na rondzie ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu. I albo jedziemy po rondzie w kierunku wskazanym przez znak... albo rondo opuszczamy.

Jeżeli ktoś twierdzi inaczej niech sobie postawi proste pytanie - czy na rondzie z wyspą w kształcie koła będziemy jeździć inaczej a na rondzie z wyspą w kształcie kwadratu (prostokąta, trójkąta) inaczej?

O razu mówię, że znam art. 22 prd i wiem, które miejsce na jezdni należy zająć przy skręcaniu w lewo, w prawo, czy przy zawracaniu.

Niemniej proszę zwrócić uwagę, że przy takim założeniu skręcać w lewo na rondzie mogę jedynie z lewego pasa ruchu, ale już jechać na wprost - mogę z każdego... Fajnie, nie? Itd. itp. i zaznaczam, że nie chce mi się bić piany.

Poza tym proszę zwrócić również uwagę, że na skrzyżowaniu dozwolona jest zmiana pasa ruchu (nawet swego czasu była poprawka do rzeczonego art. 22 prd - kto nie wierzy niech sprawdzi)... dlatego twierdzę, że wina leży po stronie zmieniającego pas ruchu... Bo chyba w tym gronie nie muszę mówić, na czym w tej sytuacji powinno polegać ustąpienie pierwszeństwa przejazdu?
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez rufioo » sobota 07 marca 2009, 19:42

cwaniakzpekaesu napisał(a):Niemniej proszę zwrócić uwagę, że przy takim założeniu skręcać w lewo na rondzie mogę jedynie z lewego pasa ruchu, ale już jechać na wprost - mogę z każdego... Fajnie, nie? Itd. itp. i zaznaczam, że nie chce mi się bić piany.


no tak mi sie zdaje, bo rondo to skrzyzowanie
wiec jesli jedziemy w lewo, a pasy sa nieoznakowane to tylko ze skrajnie lewego
a jesli chodzi o prosto, to sie zgadza (w tym przyp z kazdego), ale 1 opuszczajac rondo powinien wczesniej zmienic pas na zewnetrzny (i tu byl blad), a nie zjezdzac z wew

cwaniakzpekaesu napisał(a):dlatego twierdzę, że wina leży po stronie zmieniającego pas ruchu...


no ja tez, bo moim zd powinien opuszczac rondo z zew
tyle ze 2 popelnil wczesniej bledy, ktore spowodowaly taka sytuacje, bo juz przy wjezdzie powinien puscic 1 i po klopotach
sumujac
moim zdamiem bledy popelnili oboje kierujacy :? , bo ronda to najlepsze rozwiazanie drogowe i trza dlugo myslec (lub nie:)), zeby sie cosik wydarzylo
---------------------------> Wyższa Szkoła Jazdy <-------------------------
------------------------------> www.wsjazdy.pl <---------------------------
Avatar użytkownika
rufioo
 
Posty: 202
Dołączył(a): środa 15 października 2008, 20:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez cwaniakzpekaesu » sobota 07 marca 2009, 20:30

Który pas ruchu mam zająć w tej sytuacji? Załóżmy, że na każdym wlocie jest C-12 z A-7...
Obrazek
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez KUBA_1 » sobota 07 marca 2009, 23:55

Uważam że dowolny.
Jednak jeżeli zajme pas 2 to muszę opuszczając "rondo" przepuścić pojazd na pasie nr 1,
Widziałem dziś ciekawy spór,
Jak z głową dyskutował mur,
KUBA_1
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek 02 lutego 2007, 22:03
Lokalizacja: mars

Postprzez cwaniakzpekaesu » niedziela 08 marca 2009, 00:01

Ufff... kamień z serca, niemniej z chęcią wysłucham zdań pozostałych userów. A później może jakieś wspólne podsumowanie zrobimy?
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez rufioo » niedziela 08 marca 2009, 03:20

cwaniakzpekaesu napisał(a):Który pas ruchu mam zająć w tej sytuacji? Załóżmy, że na każdym wlocie jest C-12 z A-7...


przed rondem lewy na wew i pozniej z kierunkiem na 1 i zjazd

kuba
mysle, ze na 2 bedziemy tamowac ruch przy zjezdzaniu i ustepowaniu tym z 1
---------------------------> Wyższa Szkoła Jazdy <-------------------------
------------------------------> www.wsjazdy.pl <---------------------------
Avatar użytkownika
rufioo
 
Posty: 202
Dołączył(a): środa 15 października 2008, 20:39
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość