Oznakowanie motocykla

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Oznakowanie motocykla

Postprzez okana » piątek 25 kwietnia 2008, 16:11

Witam
Czy ma ktoś jakąś koncepcję jak zgodnie z prawem oznakować postój uszkodzonego motocykla jednośladowego na autostradzie?
Wątpliwość moja wynika z zapisu art.50 ust 2 pkt b.
Otóż ustawodawca mówi że mamy włączyć światła awaryjne. Motocykl nie musi ich posiadać więc ustawodawca daje możliwość włączenia świateł pozycyjnych. I tu sprawa jest jasna.
Problem stanowi trójkąt ostrzegawczy. Motocykl jednośladowy nie musi być wyposażony w trójkąt więc kierujący nie może go postawić na jezdni bo go nie ma. Ustawodawca jednak nie dał innej możliwości i nie wykluczył z przepisu, tak jak w przypadku świateł awaryjnych pojazdów niewyposażonych w trójkąt.
Z przepisu wynika jasno że na autostradzie trójkąt należy postawić w każdej sytuacji.
Cóż więc czynić?
okana
 
Posty: 41
Dołączył(a): czwartek 20 września 2007, 20:15

Postprzez jayc » piątek 25 kwietnia 2008, 22:22

faktycznie jest takie pytanie na weryfikacji na kat a ale chodzi tam ogólnie o motocykl a trójkąt powinien posiadać motocykl z wózkiem bocznym czyli wielosladowy i teraz trzeba sie dokladnie wczytac zeby wiedzieć o jakim motorze tam jest-chyba ze masz takie pytanie wiec rzuc na forum to porozmawiamy
jayc
 
Posty: 7
Dołączył(a): sobota 12 kwietnia 2008, 23:47
Lokalizacja: podkarpacie

Postprzez bruno666 » sobota 26 kwietnia 2008, 09:39

jayc napisał(a):trzeba sie dokladnie wczytac zeby wiedzieć o jakim motorze tam jest-chyba ze masz takie pytanie wiec rzuc na forum to porozmawiamy

okana napisał(a):Z przepisu wynika jasno że na autostradzie trójkąt należy postawić w każdej sytuacji.
Cóż więc czynić?

Wydaje mi się, że okana pyta co robić w konkretnej sytuacji w praktyce, a nie o jakieś pytania egzaminacyjne.
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez okana » sobota 26 kwietnia 2008, 09:41

Na weryfikacji chodzi faktycznie o motocykl ale problem zadałem analizując przepisy.
Nie chodzi mi o pytanie z weryfikacji tylko o rozwiązanie problemu.
Otóż moim zdaniem ustawodawca przeoczył ten aspekt i nie ma zgodnego z prawem sposobu oznakowania motocykla jednośladowego.
Może jednak ma ktoś inny pomysł?
okana
 
Posty: 41
Dołączył(a): czwartek 20 września 2007, 20:15

Postprzez zenlok » czwartek 01 maja 2008, 11:51

Motocykl nie jest wyposazony w trójkat ....i nie ma obowiazku tak oznakowywać tego pojazdu na autostradzie....a dlaczego...?? motocykl to pojazd ktory mozna łatwo przemiescic i usunąc z pasa do jazdy ....czyli nie bedzie potrzeby oznakowywać miejsca ....jako niebezpieczne ...jak tam nie ma tego pojazdu...ja tak to interpretuje , na chlopski rozum..... :D
zenlok
 
Posty: 23
Dołączył(a): czwartek 10 stycznia 2008, 20:46
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez bruno666 » czwartek 01 maja 2008, 11:58

zenlok napisał(a):motocykl to pojazd ktory mozna łatwo przemiescic i usunąc z pasa do jazdy ....czyli nie bedzie potrzeby oznakowywać miejsca ....jako niebezpieczne ...jak tam nie ma tego pojazdu

Ale na pasie awaryjnym trzeba również oznakować. Na autostradzie i drodze ekspresowaj w każdym przypadku.
Chyba, że motocykl ważący kilkaset kilogramów wyrzucisz za barierkę. :D
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez okana » czwartek 01 maja 2008, 21:01

kolego zenlok.
Nie pytam o twój chłopski rozum tylko o przepisy. Pokaż mi zapis który mówi o tym, że jeżeli pojazd nie jest wyposażony w trójkąt to nie trzeba go ustawić.
okana
 
Posty: 41
Dołączył(a): czwartek 20 września 2007, 20:15


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości