Przejeżdżanie przez wyspę na minirondach

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Przejeżdżanie przez wyspę na minirondach

Postprzez mapmen » czwartek 21 lipca 2011, 14:02

Jakiś tydzień temu miałem nastepujaca sytuacje:
Toruń, rondo u zbiegu ulic Mickiewicza i Moniuszki. 2 wyloty sa jednokierunkowe, 1 wlot jednokierunkowy i 1 wlot dwukierunkowy. Jest to minirondo o średnicy 5m z całkowicie przejezdna wyspą. Wyspa wylożona brukiem, krawężnik wyspy jest o jakiś 2-3cm wyzej niż nawierzchnia. Nie ma zadnej linii [w tym ciąglej krawedziowej] dookola wyspy.
Jechałem Mickiewicza, która jest jednokierunkowa przed, jak i za rondem. Za mna jechał Focus. Jechałem dookola wyspy poruszajac sie jezdnią będac juz na wylocie na grubośc lakieru śmignął mi Focus, który przejechał na wprost po wyspie zostawiając oblok dieslowskiego smogu. Natychmiast dałem po hamulcach i klakson, jednak od kontaktu dzielily nas ułamki sekund


Obrazek


Zachowanie Focusa wydaje sie być niestosowne wiec zaczalem szukac na niego haka.
Wyprzedzać na rondzie mogł [art. 24.7.3]
Linii żadnej nie przekroczył bo jej tam nie ma.
Jakies niezastosowanie sie do C-12?
§ 36.1. Znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Tyle, ze to zabijałoby przejezdnosć wyspy dla cieżarówek z wyjatkiem pojazdów uprzywilejowanych. W dodatku w taryfikatorze mandatow brak pozycji C-12
Zacząlem wiec szukać czegoś o wlączaniu do ruchu, bo wyspa niewatpliwie jezdnia nie jest. Tu jednak pojawia sie jednak problem, bo wyspa jest jednak przejezdna. Co prawda ma to na celu umożliwnie przejazdu dlugim pojazdom, ale to nie zabrania przejezdzania pojazdom ktore by daly rade normalnie. Jedynym punktem pod który by sie lapała wyspa jest z katalogu wlączania pobocze.

Co wy na to?
Avatar użytkownika
mapmen
 
Posty: 317
Dołączył(a): piątek 26 listopada 2010, 23:45
Lokalizacja: Toruń

Re: Przejeżdżanie przez wyspę na minirondach

Postprzez szerszon » czwartek 21 lipca 2011, 15:20

Ale chyba masz napisane kiedy można przejechać i czym mozna przejechać.
Art 22.3
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przejeżdżanie przez wyspę na minirondach

Postprzez mapmen » czwartek 21 lipca 2011, 15:26

Tam jest ino, ze nie musi sie zbliżać do krawędzi jezdni. I przepis ten przynajmniej na pierwszy rzut oka nie zezwala na jezdzenie po innej czesci drogi niz po jezdni.
Avatar użytkownika
mapmen
 
Posty: 317
Dołączył(a): piątek 26 listopada 2010, 23:45
Lokalizacja: Toruń

Re: Przejeżdżanie przez wyspę na minirondach

Postprzez archis_p » sobota 23 lipca 2011, 20:40

mapmen napisał(a):Co wy na to?

Ciekawa sprawa. W mojej opinii, za niedostosowanie się do znaku C-12 można nałożyć, w drodze mandatu karnego, grzywnę w wysokości do 20 - 500 PLN. Oprócz tego 1 punkt karny.


Art. 92. § 1 Kodeksu wykroczeń
Art. 24. § 1 Kodeksu wykroczeń
Art. 96. § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia
Rozporządzenie Ministra SWiA w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, załącznik nr 1, C 15.

Jeżeli ktoś ma na ten temat inne zdanie to chętnie przeczytam.



szerszon napisał(a):Ale chyba masz napisane kiedy można przejechać i czym mozna przejechać.
Art 22.3

No nie bardzo.. :|
Volenti non fit iniuria
archis_p
 
Posty: 202
Dołączył(a): środa 24 marca 2010, 23:26


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości