S-2

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

S-2

Postprzez slawz » niedziela 16 października 2011, 15:15

Witam
Ciekaw jestem Waszej interpretacji, bo wczoraj na egzaminie miałem 2 pytania za 3 punkty dotyczące sygnalizatora S-2 (jedno dotyczyło S-2 w prawo a drugie S-2 w lewo).
Według ROZPORZĄDZENIA MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r.w sprawie znaków i sygnałów drogowych
"Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu"
natomiast według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r.
w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
"Sygnał ten zezwala na ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu w kierunku wskazanym strzałką, po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem"

Które rozporządzenie jest aktem wyższego rzędu i która odpowiedź według Was jest prawidłowa: S-2 zezwala na skręcenie w najbliższą drogę czy na najbliższą jezdnię?
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: S-2

Postprzez Borys_q » niedziela 16 października 2011, 17:21

Stara sprawa, wg mojego znajomego prawnika, nie można jednoznacznie ustalić hierarchii tych dwóch aktów prawnych gdyż są aktami równorzędnymi, jednakże w tej sytuacji kierujących dotyczy rozporządzenie o znakach i sygnałach i do niego powinni się w pierwszej kolejności stosować.

Co do odpowiedzi z testów na egz jakbyś poszperał to już byś wiedział że 2 są poprawne.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: S-2

Postprzez oskinstruktor » niedziela 16 października 2011, 21:01

Możecie mi wytłumaczyć czym różni się droga od jezdni? Oczywiście nie mam na myśli definicji tylko opisanej sytuacji. Podjeżdżamy do skrzyżowania, w zależności od tego jaki mamy dozwolony kierunek przez S-2 mamy w tym kierunku....... no właśnie co? Drogę czy jezdnię? Po czym poznacie że jedno to droga a drugie to jezdnia?
Obojętnie której definicji nie będziemy się trzymali to i tak w to "coś" skręcimy.

Albo wyprowadźcie mnie z błędu i sprowadźcie na prawidłowy tok myślenia albo potwierdźcie, że moje rozumowanie jest słuszne.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: S-2

Postprzez slawz » niedziela 16 października 2011, 21:19

Przy warunkowym w prawo zaznaczyłem obie odpowiedzi, ale przy skręcie warunkowym w lewo zacząłem kombinować, że jak zaznaczę "zezwala na skręt w najblizszą jezdnię" to będzie to oznaczało jazdę "pod prąd". Dlaczego w obu przypadkach poprawne są obie odpowiedzi?
“jeśli bałagan na biurku świadczy o chaosie w mózgu właściciela, to o czym może świadczyć całkiem puste biurko?” - A. Einstein
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: S-2

Postprzez szerszon » niedziela 16 października 2011, 21:37

A najblizsza jezdnia nie może byc dwukierunkowa ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: S-2

Postprzez slawz » niedziela 16 października 2011, 21:47

Dzięki szerszon. Juz mi się rozjaśniło. Obie odpowiedzi są poprawne w zależności od rodzaju drogi
“jeśli bałagan na biurku świadczy o chaosie w mózgu właściciela, to o czym może świadczyć całkiem puste biurko?” - A. Einstein
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: S-2

Postprzez rusel » poniedziałek 17 października 2011, 08:00

mozna skrecic w najblizsza droge dwukierunkowa albo bezposrednio na jezdnie drogi dwukierunkowej dwujezdniowej
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości