Dlaczego się nie da?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Dlaczego się nie da?

Postprzez oskinstruktor » środa 11 stycznia 2012, 21:17

Może mi ktoś w logiczny sposób wytłumaczyć dlaczego cen za kursy PJ i wszelkie ceny z tym związane nie można ustalić odgórnie a w przypadku stacji kontroli pojazdów można....

http://www.stacja.com.pl/prawo/2004/2261/2261.htm

jedno i drugie to działalność gospodarcza więc co stoi na przeszkodzie?
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez lindor » środa 11 stycznia 2012, 22:56

Pewnie dlatego gdyż jest powszechny obowiązek przeglądów technicznych większości pojazdów... a nie ma obowiązku robienia kursu prawa jazdy. Dla mnie to logiczne; ceny dyktuje rynek. Nie wiem czy chciałbym mieszkać w państwie gdzie w każdą dziedzinę życia państwo ingeruje. Rozumiem rozgoryczenie kolegów którzy pracują w mieście gdzie zawsze znajdzie się jakiś zdesperowany kierownik OSK i zarządzi kurs po 800zł.

Wyobrażasz sobie, że fryzjerowi Państwo by narzuciło, że ma "obcinać na zero" po 20 zł; myć głowę za 15 zł itd. albo sklep może sprzedać akumulator 50ah za co najmniej 200zł... albo kebab u Turka kosztuje 16zł :)) Dla mnie byłoby to chore i godziło w zdrową konkurencję która w gospodarce rynkowej jest moim zdaniem pożądana.
lindor
 
Posty: 106
Dołączył(a): niedziela 13 marca 2011, 23:21

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez szerszon » środa 11 stycznia 2012, 23:00

Ale aby sprzedawac kebab, czy strzyc na zero , nie trzeba zdawać państwowego egzaminu dla przykładu.
troche inna skala problemu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez oskinstruktor » środa 11 stycznia 2012, 23:12

Dodatkowo zezwolenia nie musi wydawać Starosta a praca owych wymienionych nie jest wymieniona i opisana w ustawie. O odpowiedzialności za wykonywaną pracę nie wspomnę. To nie od fryzjera czy sprzedawczyni zależy, czy wyuczy kierowcę czy potencjalnego mordercę. Co on zrobi po kursie nigdy nie wiadomo, natomiast od nas zależy co w niego spróbujemy zakorzenić.

Istnieje natomiast obowiązek zdawania egzaminu, również państwowego na prawo jazdy. Człowiek który tam przychodzi nie bierze się znikąd!!! On musi przejść najpierw przez nas, przez kurs. To właśnie my jesteśmy w tej całej machinie na samym początku, to właśnie my odwalamy tą najczarniejszą część tej roboty. W związku z powyższym to kolejne powody aby to ujednolicić.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez czepiacz » niedziela 04 marca 2012, 23:09

Ceny minimalne marzą się leniom i cwaniakom.
Problem leży gdzie indziej - jest za dużo instruktorów, wśród których leszcze psują poziom szkolenia, wypuszczają niedouczonych kursantów, o psuciu cen nie wspominając.
Po prostu za łatwo zostać instruktorem w Polsce - nie trzeba umieć jeździć (poza wykonaniem manewrów na placu). Stąd mamy syf w szkoleniu.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez oskinstruktor » wtorek 06 marca 2012, 10:27

Nie uważam się za lenia ani cwaniaka!!! Głupoty wypisujesz, nie masz chyba bladego pojęcia o czym piszesz.......chyba....... chyba że jesteś jednym z tych, którzy mają kursy właśnie po 900zł i taki pomysł zwalił by działanie "firemki" :evil:
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez czepiacz » sobota 07 kwietnia 2012, 12:50

jarzabek napisał(a):Nie uważam się za lenia ani cwaniaka!!! Głupoty wypisujesz, nie masz chyba bladego pojęcia o czym piszesz.......chyba....... chyba że jesteś jednym z tych, którzy mają kursy właśnie po 900zł i taki pomysł zwalił by działanie "firemki" :evil:

Mam kursy po 1400 zł za kategorię A.
Jeśli będzie narzucona cena minimalna, to moja przewaga w zakresie jakości usługi będzie wykorzystana przez lipne ośrodki. Na razie robią tanio, ale też niewiele oferują: słaba infrastruktura, słabi instruktorzy, którym wystarczy niska stawka - słabo pracują, mało wiedzą, jeszcze mniej potrafią, więc gówno zarabiają. Ale to ich wolny wybór, świadomy i dobrowolny. Jeśli taki ośrodek będzie miał zagwarantowaną cenę minimalną taką samą jak moja, to będzie wielka niesprawiedliwość.
Ja zatrudniam kadrę elitarną w skali mojego miasta, z uprawnieniami ITJ, z doświadczeniem w sporcie, mówiącą po rosyjsku i angielsku. Zatem muszę im płacić stosownie do świadczonej przez nich pracy, a to przekłada się na cenę kursu.
Dla jasności: szkolę głownie w zakresie kategorii A :)
Nie interesuje mnie zagwarantowanie ceny minimalnej ośrodkom, gdzie instruktorzy nie potrafią jeździć, nie mają motocykla, nie odróżniają crossa od enduro, a na widok kursanta opierającego się o kierownicę podczas hamowania nie reagują...b Takie ośrodki będą świadczyć nadal gówniane usługi, za tę samą cenę do ośrodki realizujące program zgodny z oczekiwaniami zawartymi w charakterystyce absolwenta kursu.
Zatem won z cenami minimalnymi.
Co do stacji diagnostycznych, to tam jest ustalona cena maksymalna...
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez M.S. » sobota 07 kwietnia 2012, 19:53

czepiacz napisał(a):Nie interesuje mnie zagwarantowanie ceny minimalnej ośrodkom, gdzie instruktorzy nie potrafią jeździć, nie mają motocykla, nie odróżniają crossa od enduro, a na widok kursanta opierającego się o kierownicę podczas hamowania nie reagują...b Takie ośrodki będą świadczyć nadal gówniane usługi, za tę samą cenę do ośrodki realizujące program zgodny z oczekiwaniami zawartymi w charakterystyce absolwenta kursu.
Zatem won z cenami minimalnymi.


Dobrze gada - polać mu :) Popieram w 100%.
Podniosą ceny minimalne to zrównają ceny beznadziejnych ośrodków z tymi co cenią jakość.
M.S.
 
Posty: 223
Dołączył(a): wtorek 20 lipca 2010, 16:10

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez Borys_q » sobota 07 kwietnia 2012, 20:38

A po zatym jak już tak porównujecie do SKP, to na SKP trzeba dostać zezwolenie, organ wydający może go nie wydać tyko dlatego, że uzna że już jest wystarczająco dużo SKP w rejonie. Czy chcecie też takich zasad dla osk, np 40 na powiat i koniec zezwoleń??
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez sniegu71 » sobota 07 kwietnia 2012, 21:47

Dla czego się nia da? Szkoły są oddalone w różnych odległościach od miast, w których są egzaminy. Czym dalej tym koszt większy. Dla przykładu. Jesli szkoła ma siedzibę w miejscowości, w ktorej jest np. WORD kursant w godzinę jazdy robi 3-10 km. Ja do tego muszę dołożyć 2x50 km na dojazd i powrót. Paliwo nie tanieje. Eksploatacja pojazdów też. Stąd taka rozbierzność w cenach kursów prawa jazdy.
Avatar użytkownika
sniegu71
 
Posty: 11
Dołączył(a): poniedziałek 26 marca 2012, 21:23
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez szerszon » sobota 07 kwietnia 2012, 22:46

M.S. napisał(a):Podniosą ceny minimalne to zrównają ceny beznadziejnych ośrodków z tymi co cenią jakość.
Akurat kandydat na kursanta najbardziej sie tym przejmuje... :)
Ma byc tanio... o jakości pogadamy póżniej...
Jakby miał juz wydac te 1500zł to moze wtedy juz zacząłby myslec, chociaż wątpie...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez oskbelfer » niedziela 08 kwietnia 2012, 10:21

sniegu71 napisał(a):Dla czego się nia da? Szkoły są oddalone w różnych odległościach od miast, w których są egzaminy. Czym dalej tym koszt większy. Dla przykładu. Jesli szkoła ma siedzibę w miejscowości, w ktorej jest np. WORD kursant w godzinę jazdy robi 3-10 km. Ja do tego muszę dołożyć 2x50 km na dojazd i powrót. Paliwo nie tanieje. Eksploatacja pojazdów też. Stąd taka rozbierzność w cenach kursów prawa jazdy.


1. to nie jest tak do końca --- te dojazdy wpuszczasz w koszty :)

2. zawsze mozesz otworzyc filie w miescie gdzie jest WORD -- znam szkoły z tych miast, które otwierają filie w miasteczkach bez wordów - po to by mieć klientow :)

3. jeśli cena kursu w kazdej szkole będzie taka sama, to ludzie (oczywiście nie wszyscy) będą wybierać szkoły lepsze (znaczy z wyższą zdawalnością), jeśłi cena jest rózna szukają tam gdzie taniej (oczywiście znów nie wszyscy)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez tomcioel1 » niedziela 08 kwietnia 2012, 19:33

Do powyżej:

1 . Co z tego że wpuszczasz w koszty skoro koszt pozostaje kosztem - w mieście z wordem na 1 kursancie stracisz na paliwo mniej kasy , poza tym tego z którym sie dojeżdża trudniej wyszkolić bo część z tych 30 godz to czas dojazdu
2. Otworzyc zawsze można ale tu ważna jest oplacalność a w takim mieście to przeciez jest jakby nowa szkoła - tym istniejącym jest ciężko a co dopiero nowej - pomysł super ale efektywnośc - marna
3. odnośnie zdawalności ... a może mi powiesz jak jest mierzona zdawalność bo chyba nie masz na myśli rankingu word . A inne rankingi nie są mi znane , przynajmniej nie w obiegu. Nie mówiąc już o małych miejscowościach gdzie nie ma nawet reklam ośrodków a marketing jeżeli już jest to jest to "marketing szeptany"
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06

Re: Dlaczego się nie da?

Postprzez oskbelfer » niedziela 08 kwietnia 2012, 21:40

tomcioel1 napisał(a):Do powyżej:

1 . Co z tego że wpuszczasz w koszty skoro koszt pozostaje kosztem - w mieście z wordem na 1 kursancie stracisz na paliwo mniej kasy , poza tym tego z którym sie dojeżdża trudniej wyszkolić bo część z tych 30 godz to czas dojazdu"


a pytałeś swoich kursantów czy oni chcą L-ką dojeżdżać czy może przyjadą sami do miasta z wordem :) ?

znam temat i różnie ludzie chcą :)

ja też do pracy mam daleko i w koszty tego wpuścić nie mogę, a osk może sobie odliczyć paliwo, amortyzację itd...



tomcioel1 napisał(a):2. Otworzyc zawsze można ale tu ważna jest oplacalność a w takim mieście to przeciez jest jakby nowa szkoła - tym istniejącym jest ciężko a co dopiero nowej - pomysł super ale efektywnośc - "


Wiadomo, że filia to koszty ale i większe możliwości :)


tomcioel1 napisał(a):3. odnośnie zdawalności ... a może mi powiesz jak jest mierzona zdawalność bo chyba nie masz na myśli rankingu word . A inne rankingi nie są mi znane , przynajmniej nie w obiegu. Nie mówiąc już o małych miejscowościach gdzie nie ma nawet reklam ośrodków a marketing jeżeli już jest to jest to "marketing szeptany"


oczywiscie ranking word mam na myśli -- czemu sie nie chwalić ---- np. jesteśmy na drugim miejscu pośród 60 szkół w województwie ?

dlaczego nie zrobić kilku banerów (koszt jednego ok. 50 zł) i również o tym napisać
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości