Ilość osób w eLce

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » sobota 31 marca 2012, 20:13

Witam
Jak interpretujecie poniższy zapis?


§ 13. W trakcie szkolenia kandydatów na kierowców i motorniczych w pojeździe mogą znajdować się wyłącznie instruktor i osoba szkolona oraz:
1) jeden dodatkowy uczestnik kursu,
2) kandydaci na instruktorów wraz z ich wykładowcą,
3) kierownik ośrodka szkolenia kierowców lub upoważniony przez niego pracownik tego ośrodka lub szkoły,
4) osoba sprawująca w imieniu starosty nadzór, o którym mowa w art. 108 ustawy,
5) tłumacz, jeżeli osoba szkolona nie włada językiem polskim w stopniu umożliwiającym prowadzenie szkolenia,
6) tłumacz języka migowego, jeżeli osoba szkolona jest głuchoniema
- jeżeli pojazd jest wyposażony w wystarczającą ilość miejsc siedzących.


Pomiędzy poszczególnymi punktami może być "i" czy tylko "lub"?
Czy na przykład oprócz jednego dodatkowego uczestnika kursu może jeszcze jechać kierownik ośrodka szkolenia kierowców czy też albo dodatkowy kursant albo kierownik?
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez lindor » sobota 31 marca 2012, 23:05

W pojeździe szkoleniowym mogą przebywać osoby które określa art 13. Może być jednocześnie np kierownik ośrodka i dodatkowy uczestnik kursu. Ilość osób które moga przebywać jednocześnie w pojeździe, jest uzależnione od tego na ile osób jest zarejestrowane auto.
lindor
 
Posty: 106
Dołączył(a): niedziela 13 marca 2011, 23:21

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » niedziela 01 kwietnia 2012, 12:32

Też mi się tak wydawało ale jak to uzasadnić prawnie skoro bydgoska policja ma inne zdanie na ten temat i po odmowie przyjęcia mandatu kieruje sprawę do sądu a sąd ... przyznaje rację policji :(
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez lindor » niedziela 01 kwietnia 2012, 14:28

Jak dobrze rozumiem Bydgoska polcja neguje możliwość aby w pojeździe szkoleniowym przebywał instruktor, osoba szkolona, dodatkowy uczestnik kursu i kierownik ośrodka?

Jeżeli ja na drodze spotkałbym takiego specjalistę z policji drogowej oczywiście bym mandatu nie przyjął i poszedł do sądu gdyż w tym przypadku racja Twoja jest oczywista. Policjant na drodze ma przestrzegać zapisów aktów prawnych a nie zabierać się za ich interpretowanie.

ps. ciekawe co jeźeli przytoczeni przez Ciebie policjanci zatrzymaliby pojazd egzaminacyjny. Tam następujący skład: egzaminator, osoba egzaminowana, instruktor prowadzący, kandydat na egzaminatora + wykładowca tego kandydata. Razem 5 osób...
lindor
 
Posty: 106
Dołączył(a): niedziela 13 marca 2011, 23:21

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » niedziela 01 kwietnia 2012, 14:45

Tak dokładniej to bydgoska policja neguje możliwość aby w pojeździe szkoleniowym przebywał instruktor, osoba szkolona, dodatkowy uczestnik kursu i upoważniony przez kierownika szkoły pracownik tegoż ośrodka szkolenia. Czekam na kolejne posiedzenie sądu
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez lindor » niedziela 01 kwietnia 2012, 17:43

Iście kuriozalna sytuacja.

Rozumiem, że już odbyło się jedno posiedzenie sądu i sąd nie przyznał Ci racji?
lindor
 
Posty: 106
Dołączył(a): niedziela 13 marca 2011, 23:21

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » niedziela 01 kwietnia 2012, 21:26

Co prawda jestem tylko obserwatorem, kibicem i doradcą w tej sprawie, ale jest dokladnie tak jak napisałeś
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez szerszon » niedziela 01 kwietnia 2012, 21:56

Dla mnie może wcisnąć sie pięć, o ile pojazd ma tyle miejsc i nic nikomu do tego...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » niedziela 01 kwietnia 2012, 22:18

Tylko jakich argumentów użyć aby do tego samego przekonać policję i sąd, skoro tekst rozporządzenia nie przemawia do nich?
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez szerszon » niedziela 01 kwietnia 2012, 22:23

slawz napisał(a):

§ 13.
- jeżeli pojazd jest wyposażony w wystarczającą ilość miejsc siedzących.


To...
A jeszcze bym zapytał sie szanownego sądu jak ma wyglądać według niego np jazda z głuchoniemym, a kierownik ma chęc zobaczyć jak takie szkolenie wygląda....nie wolno mu ?

nie wiem , gdzie trzeba sie udać, aby nauczyć czytać sąd i policje ze zrozumieniem. :eek2:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez dylek » niedziela 01 kwietnia 2012, 22:56

Kurczę.... nie tak dawno miałem kontrolę z UM ...
czyli osoba podlegająca pod pkt.4 z cytowanego na poczatku paragrafu 13...
Problem tylko taki, że dosiadł mi się z tyłu zarówno kierownik komórki zajmującej się nadzorem nad OSK jak i jego zastępca... ot razem byli na kontroli, to i razem wsiedli...
Przy tych interpretacjach to chyba powinienem był jednego z nich pogonić z L-ki i odmówić poddania się kontroli... :D
Tylko komu odmówić ??
Kierownikowi, czy jego zastępcy, skoro obaj mają prawo odebrać mi uprawnienia w przypadku odmowy poddania się kontroli :D
No sytuacja kuriozalna .... wg mnie masz rację walcząc z policją i sądem w tej kwestii.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez szerszon » poniedziałek 02 kwietnia 2012, 10:46

Nie kuriozalna :D
napisane jest o osobie na kontroli-jednej-to dokładając do mojego przykladu , ktoś musi zostać-kto ? :D
Dwóch musi kontrolować ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez JAKUB » środa 04 kwietnia 2012, 20:29

Czasem widzę (w Bydgoszczy) kilka osób w pojeździe szkoleniowym. 3-ry młode osoby na tylnym fotelu to raczej uczestnicy kursu, a co widzi w lusterku wewnętrznym, ten który się poci za kierownicą?
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez slawz » środa 04 kwietnia 2012, 22:07

Skoro samochody są rejestrowane na 5 osób to znaczy, że otrzymały homologację miedzy innymi na przebywanie 3 osób na tylnym fotelu.
Czy według Ciebie kursant w czasie nauki jazdy ma jeździć z pustym tylnim fotelem a po otrzymaniu prawa jazdy bez problemu poradzi sobie z przewożeniem pasażerów?
slawz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 03 lutego 2010, 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ilość osób w eLce

Postprzez JAKUB » piątek 06 kwietnia 2012, 09:04

Tak . uważam, że poradzi sobie, a solo jest bezpieczniej
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości