Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Postprzez osk rajd » poniedziałek 06 sierpnia 2012, 10:13

Witam,

Ukazał się projekt rozporządzenia MTBiGM w sprawie kursu dokształcającego w zakresie BRD oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Potocznie nazywanym kursem dla młodych kierowców między 4 a 8 miesiącem po uzyskaniu PJ.

Treść do pobrania: http://www.szkola-jazdy.pl/client/aktua ... d6ea120d9b

Analizując program szkolenia praktycznego nasuwa mi się pytanie: Czy jest technicznie możliwość aby przy odłączonym ESP działał ABS? Te systemy z tego co wiem są niejako połączone ze sobą, tzn. ESP pobiera m.in. dane z czujników prędkości obrotowej kół, w które jest wyposażony ABS i wykorzystuje te dane do obliczeń, w związku z tym dziwny jest zapis ze w programie ma być realizowane hamowanie w zakręcie pojazdem z ABS i bez niego oraz hamowanie w zakręcie z ESP i bez niego. Jak na moje to oba systemy wyłącza się jednocześnie (o ile jest dodatkowo zamontowany wyłącznik), wiec zamiast 4 zadań zrobi się to automatycznie w 2 podejściach. Poniżej zapis z projektu rozporządzenia:

Program szkolenia obejmuje następujące ćwiczenia:
1. Hamowanie podczas jazdy na wprost z prędkością 50 i 40 km/godz., pojazdem bez systemu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).
2. Hamowanie podczas jazdy na wprost z prędkością 50 i 40 km/godz. pojazdem wyposażonym w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).
3. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/godz., pojazdem bez systemu zapobiegającemu blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).
4. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/godz. pojazdem wyposażonym w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).
5. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/godz., pojazdem wyposażonym w system stabilizujący tor jazdy pojazdu (ESP).
6. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/godz. pojazdem bez systemu stabilizującego tor jazdy pojazdu (ESP).


Dla mnie zadania nr 3 i 6 oraz 4 i 5 nie da się inaczej zrobić niż z włączonymi systemami (ABS,ESP) lub bez nich. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę...
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Postprzez JAKUB » poniedziałek 06 sierpnia 2012, 21:50

wg. mnie lepiej byłoby gdyby kursant robił te ćwiczenia przed egzaminem na "prafko". Większość pada przez emocje, a po takiej dawce wrażeń (z płyty poślizgowej) egzamin w mieście to mały pikuś i kolega instruktor wychwyciłby błędy w szkoleniu techniki jazdy,... na przyszłość. A tak to tylko sztuka dla sztuki.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Postprzez czepiacz » wtorek 07 sierpnia 2012, 14:32

JAKUB napisał(a):wg. mnie lepiej byłoby gdyby kursant robił te ćwiczenia przed egzaminem na "prafko". Większość pada przez emocje, a po takiej dawce wrażeń (z płyty poślizgowej) egzamin w mieście to mały pikuś i kolega instruktor wychwyciłby błędy w szkoleniu techniki jazdy,... na przyszłość. A tak to tylko sztuka dla sztuki.

Zgadzam się całkowicie i podpisuję obiema ręcyma!
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Postprzez osk rajd » piątek 10 sierpnia 2012, 10:42

JAKUB napisał(a):wg. mnie lepiej byłoby gdyby kursant robił te ćwiczenia przed egzaminem na "prafko". Większość pada przez emocje, a po takiej dawce wrażeń (z płyty poślizgowej) egzamin w mieście to mały pikuś i kolega instruktor wychwyciłby błędy w szkoleniu techniki jazdy,... na przyszłość. A tak to tylko sztuka dla sztuki.


Jasne, 100% racji masz kolego, z tym że kurs powinien w takim razie kosztować u nas tak jak np. w Norwegii 30.000NOK (ok.16,500zł) tam w ramach kursu nauki jazdy są zajęcia na specjalnych autodromach, gdzie uczą m.in.panowania nad pojazdem w trudnych warunkach. Przekłada sie potem na poziom bezpieczeństwa na drogach. Ale u nas kursy kosztują 900-1200zł więc o czym mowa...
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Projekt rozp. ws kursu dokształcającego w ODTJ

Postprzez Billon » czwartek 16 sierpnia 2012, 17:40

osk rajd napisał(a):Dla mnie zadania nr 3 i 6 oraz 4 i 5 nie da się inaczej zrobić niż z włączonymi systemami (ABS,ESP) lub bez nich. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę...


Masz każde zadanie samochodem z systemami oraz bez systemów co tu jest do rozumienia ?
Billon
 
Posty: 70
Dołączył(a): czwartek 08 października 2009, 14:58
Lokalizacja: Bydgoszcz/Piła


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości