Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez osk rajd » piątek 07 września 2012, 14:34

Witam,

Pewnie większość z Was już wie, że 5.IX zostało w końcu opublikowane rozporządzenie ws. egzaminowania DZ.U.2012 poz. 995 Co o nim sądzicie? Z czym waszym zdaniem mogą być kłopoty? Czy zauważyliście jakieś błędy/rozbieżności w stosunku do ustawy o kierujących. Piszcie swoje spostrzeżenia na ten jakże istotny dla naszej branży temat.

Poniżej link do rozporządzenia jeśli ktoś jeszcze nie czytał:

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/995
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez ella » piątek 07 września 2012, 20:46

§ 62. W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się dotychczasowy sposób wypełniania i obieg dokumentów.

Czy to znaczy, że kursy ( A) zaczęte przed wejsciem w życie ustawy znaje się za ważne?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez oskinstruktor » sobota 08 września 2012, 20:56

Taka szybka uwaga.....

Jestem w okolicach par. 35 i tak sobie myślę...... po co te podpisy elektroniczne, po co te systemy informatyczne jak i tak na koniec "dniówki" trzeba na papierze przybić pieczątkę i się podpisać? ;)

Poniższy par. bardzo mi się podoba..... pod warunkiem że będzie informacją ogólnodostepną dla potencjalnych kandydatów na kierowców:

§ 37. 1. Dyrektor przekazuje w okresach półrocznych pisemną informację o uzyskanych przez osoby egzaminowane wynikach egzaminów:
1) starostom – w odniesieniu do instruktorów i podmiotów prowadzących szkolenie będących w ich ewidencji i rejestrze;

I jeszcze jedna rzecz, która już kiedyś na tym forum była przerabiana:

Tabela nr 7 poz 11: Parkowanie prostopadłe wjazd przodem wyjazd tyłem vs Załącznik nr 5 poz. 4.1 i 4.2
Skoro w jednym miejscu (tabela 7) jest jedna opcja (wjazd przodem) to dlaczego w drugim (załącznik nr 5) opcje są dwie (4.1-wjazd przodem, 4.2-wjazd tyłem)?

Gdzieś jest błąd? Ja nie nadążam? A może jeszcze jakaś opcja?
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez dylek » sobota 08 września 2012, 22:35

jarzabek napisał(a):Tabela nr 7 poz 11: Parkowanie prostopadłe wjazd przodem wyjazd tyłem vs Załącznik nr 5 poz. 4.1 i 4.2
Skoro w jednym miejscu (tabela 7) jest jedna opcja (wjazd przodem) to dlaczego w drugim (załącznik nr 5) opcje są dwie (4.1-wjazd przodem, 4.2-wjazd tyłem)?

Gdzieś jest błąd? Ja nie nadążam? A może jeszcze jakaś opcja?

jarząbek - wsio w tym jest OK
tabela 7 poz 11 dotyczy B, B1 ... Załącznik nr 5 jest dla wszystkich kategorii... wiesz... C, D... teraz się rozjaśniło ? :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez oskinstruktor » sobota 08 września 2012, 23:35

Jasne, juz rozumie :) Dziekuje bardzo :)
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez oskbelfer » niedziela 09 września 2012, 15:46

o ile rozumiem usunięcie z tabeli 12 przerwania z powodu naruszenia P - 21 to usunięcie b-1 jednak trochę mnie dziwi. Co myślicie ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez MEL » niedziela 09 września 2012, 17:15

§ 13. 1. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu państwowego jest:

3) zapewnienie przez osobę egzaminowaną w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, lub A odpowiedniego stroju ochronnego w postaci:

a) wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie,
b) spodni z długimi nogawkami,
c) kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,
d) rękawic zakrywających całe dłonie;


Buty motocyklowe z prawdziwego zdarzenia odpadają...
I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką
MEL
 
Posty: 410
Dołączył(a): niedziela 28 października 2007, 17:31
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez oskbelfer » niedziela 09 września 2012, 19:38

Mel idzie o to by szpilki wyeliminowac :), a były takie przypadki :)

Chyba dobrze, że doprecyzowano troszki kwestie dotycżace kategorii A, poprawiono kryteria dla weryfikacji w zakresie parkowania równoległego C D, to wrażenia po pobierznym czytaniu :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez MEL » niedziela 09 września 2012, 22:47

że wjazd tyłem ?
I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką
MEL
 
Posty: 410
Dołączył(a): niedziela 28 października 2007, 17:31
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez osk rajd » poniedziałek 10 września 2012, 08:44

oskbelfer napisał(a):o ile rozumiem usunięcie z tabeli 12 przerwania z powodu naruszenia P - 21 to usunięcie b-1 jednak trochę mnie dziwi. Co myślicie ?


Faktycznie jest to zastanawiające, myślę że to jakieś niedopatrzenie, lub błąd redakcyjny. Ciekawa sytuacja: elka egzaminacyjna wjeżdża za znak B-1 np. na deptak, plac miejski wyłączony z ruchu pojazdów, do parku, gdzie poruszają się tylko piesi, a egzaminator "popełnił Pan/Pani błąd" i jedzie dalej bo przerwać nie może...

Druga kwestia, to usunięcie w porównaniu z "217" (tab.12 poz.9.3) przerwania egzaminu za wjazd za znak "zakaz wjazdu..." *)odpowiednio do znaków ustawionych na trasie egzaminu.
Przykład: egzamin na kat. C/C+E, osoba egzaminowana wjeżdża za znak B-5, dziś będzie mieć przerwany egzamin (podstawa tab.12) a po 19.01.2013 będzie to jeden błąd

Swoją drogą dobrze, że dodali punkt: "niezastosowanie się do znaków wskazujących dozwolone kierunki jazdy z pasa ruchu", bo były sytuacje, kiedy osoba egzaminowana z pasa do skrętu w prawo jedzie prosto, nie stwarza zagrożenia i egzamin musiał trwać dalej...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 września 2012, 09:03 przez osk rajd, łącznie zmieniany 1 raz
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez osk rajd » poniedziałek 10 września 2012, 08:59

§ 25 ust. 1
Egzaminator dobiera trasę przejazdu w trakcie egzaminu tak, aby natężenie ruchu (w godzinach szczytu) na elementach drogi określonych w tabeli nr 7 załącznika nr 2 nie było mniejsze niż 400pojazdów na godzinę na jeden pas ruchu

vs. "217"

§ 9 ust. 3 pkt. 1
Trasę egzaminacyjną należy tak dobrać, aby natężenie ruchu (w godzinach szczytu) na elementach drogi określonych w poz.1-5 tabeli 7 nie było mniejsze niż 400pojazdów na godzinę

Chodzi o to, że dziś wymóg ten (400pojazdów/godz.) dotyczy tylko zadań typu przejazd przez skrzyżowania i przejścia dla pieszych, a po nowym roku będzie dotyczył wszystkich zadań. Już widzę jak osoby egzaminowane po negatywie będą liczyć natężenie ruchu na ulicy i będą pisać odwołania, że egzamin przeprowadzony niezgodnie z rozporządzeniem :lol:
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez osk rajd » poniedziałek 10 września 2012, 09:11

Kolejna nowość:

§ 12 ust 3 pkt 3
Dwukrotnie nieprawidłowo wykonane zadanie "ruszanie z miejsca na wzniesieniu" powodować będzie przerwanie egzaminu. Wg. "217" można wyjechać na miasto, ale z negatywem. Po nowym roku nie będzie takiej możliwości.
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 10 września 2012, 13:33

podczas weryfikacji na cięzkie kategorie przyszli egzaminatorzy wg 217 mogli śmigać po krawężnikach "koperty", teraz to się skończy :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez osk rajd » wtorek 11 września 2012, 13:02

Aż strach pomyśleć co będzie się działo na egzaminach na kategorię AM, dziś dzieciaki robią tylko ósemkę na placu i większość zdaje, po nowemu dojdzie im slalom szybki (ze średnią prędkością 1 przejazdu 30km/h, skuterem???) do tego dochodzi jazda w ruchu drogowym. Poleje się krew...
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Rozporządzenie ws.egzaminowania - co o nim sądzicie?

Postprzez rusel » wtorek 11 września 2012, 17:02

dynamika jazdy dowolna wg nowego arkusza egzaminu, nie ma sposobu uzywania mechanizmow sterowania pojazdem, nadal nie ma przejazdow dla rowerzystow
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości