Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez Borys_q » czwartek 08 listopada 2012, 14:21


§ 14. 1. Pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla i trzykołowego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 1 t, wyposaża się w następujące rodzaje układów hamulcowych, zwanych dalej „hamulcami”:

(......)

2) hamulec awaryjny działający na koła co najmniej jednej osi pojazdu, przeznaczony do zatrzymania pojazdu w razie awarii hamulca roboczego, z możliwością:

a) regulowania intensywności hamowania,

(.....)
3) hamulec postojowy, przeznaczony do unieruchamiania pojazdu na wzniesieniu i spadku, z możliwością:

a) działania podczas nieobecności kierowcy, przy czym robocze części hamulca powinny pozostawać w położeniu zahamowania za pomocą wyłącznie mechanicznego urządzenia,

(.....)


Witam czy ktoś może się zastanawiał jak obecnie stosowane "nowoczesne" systemy hamulca awaryjnego, spełniają przytoczone warunki techniczne. Nie jeździłem nigdy takim autem ale podobno w ogóle nie da rady hamować nim w trakcie jazdy, regulowanie intensywności hamowanie też jest nie możliwe. W jakimś wywiadzie słyszałem wypowiedź przedstawiciela bosch -a ale jego wypowiedź bardzo ładnie ominęła temat chyba się chłopak długo przygotowywał.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez JAKUB » niedziela 11 listopada 2012, 20:28

Który, to jest hamulec awaryjny?
A-"ręczny" mechaniczny,(włączany guzikiem lub dźwignią),
B-"nożny" dwuobwodowy z niesprawnym jednym obwodem,

wg. mnie odp B,

choć w wielu książkach w Polsce jest to przedstawiane inaczej.
Proszę użyć google tłumacz i podejrzeć jak to uczą w innych krajach.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez MEL » niedziela 11 listopada 2012, 21:01

Dlaczego B ? awaryjny, postojowy, pomocniczy, "ręczny"
I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką
MEL
 
Posty: 410
Dołączył(a): niedziela 28 października 2007, 17:31
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez rusel » niedziela 11 listopada 2012, 22:07

nozny to tzw. hamulec roboczy
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez Borys_q » poniedziałek 12 listopada 2012, 22:35

Proszę użyć google tłumacz i podejrzeć jak to uczą w innych krajach.


W innych krajach mają inne prawo a jak na razie jeszcze mamy możliwość stanowić swoje prawo i się do niego stosować wiec mam w tylnej części ciała jak uczą w innych krajach.

B - to jest niesprawny hamulec roboczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drugi obwód szlag trafi zanim się zorientujesz, że pierwszy się wysypał.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hamulec ręczny elektryczny (na guzik)

Postprzez JAKUB » piątek 16 listopada 2012, 14:40

Borys_q napisał(a):
W innych krajach mają inne prawo a jak na razie jeszcze mamy możliwość stanowić swoje prawo i się do niego stosować wiec mam w tylnej części ciała jak uczą w innych krajach.
(...).

Jesteśmy częściom świata i obowiązuje również u nas Konwencja Wiedeńska.
Przemysł motoryzacyjny jest jak najbardziej międzynarodowy - czym jeździsz?

Wg mnie błąd w szkoleniu powstał z błędnego tłumaczenia gdy byliśmy za żelazna kurtyną.
Obecnie większość podręczników to przepisywanie treści za autorami: Rychter, Zasel, Próchniewicz,
Też byłem pod wrażeniem - no ale kolebką motoryzacji to my nie jesteśmy.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości