Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.01

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.01

Postprzez rafalek2501 » sobota 26 stycznia 2013, 19:11

Witam,

Mam pytanko do kolegów egzaminatorów, oraz instruktorów. Jak w Waszych WORD-ach egzaminatorzy podchodzą do przejechania przez linię, lub potrącenia pachołka/tyczki podczas egzaminu na placu manewrowym? Przerywają egzamin, czy kontynuują na placu manewroym? Ja jestem zdania, że nie ma podstaw do przerwania. A jakie jest Wasze zdanie i jak to się odbywa w praktyce w ośrodkach w których egzaminujecie, bądź w których zdają Wasi kursanci?
rafalek2501
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 25 stycznia 2013, 19:24

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez MEL » sobota 26 stycznia 2013, 19:40

Proszę szanownego Pana,

w naszych WORD'ach zachowują się zgodnie z kryteriami oceny zadań znajdującymi się w rozporządzeniu poz. 995 z dnia 5 września 2012r, tabeli 4, pozycji 2 i w punkcie 5 oraz 6.


Serdecznie Pana pozdrawiamy
I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką
MEL
 
Posty: 410
Dołączył(a): niedziela 28 października 2007, 17:31
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rafalek2501 » sobota 26 stycznia 2013, 20:17

Panie MEL kryteria oceny poszczególnych zadań są mi jak najbardziej znane i nie musiał się Pan trudzić, by mi to rozporządzenie przytaczać. Mimo wszystko serdecznie Panu dziękuję. Nie odniósł się jednak Pan w żadnym stopniu do do mojego pytania, więc niepotrzebnie stracił Pan swój cenny czas Panie MEL. W dodatku nie wiem, czemu wyraża się Pan za wszystkie WORD-y..... Czyżby był Pan z ...... eh, nie ważne :D Ale cieszę się szanowny Panie, że dla Pana jest to takie oczywiste co zrobić w danej sytuacji, jest Pan szczęściarzem! Wiem, że w jednych WORD-ach w Polsce egzaminatorzy przerywają egzamin podczas najechania na pachołek, w innych pozwalają wykonać zad. nr 7 i egzamin zostaje dopiero wówczas zakończony, więc z tego wynika, że coś jest nie tak, coś jest mało czytelne Panie MEL, skoro zdania są podzielone, ale widzę, że nie dla Pana, dla Pana jest jasne :) Raz jeszcze gratuluję! :D
rafalek2501
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 25 stycznia 2013, 19:24

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rusel » sobota 26 stycznia 2013, 20:51

Zgodnie z ustawą o kierujących art 52.2 czesc praktyczna egzaminu zostaje przerwana wobec zagrozenia bezposrednio zyciu i zdrowiu dla uczestnikow ruchu drogowego

art 12.3. przez zachowanie osoby egzaminowanej o ktorym mowa w ust 2 (zachowanie zagraza bezposrednio zyciu i zdrowiu uczestnikow ruchu drogowego) rozumie sie 1.przejechanie kolem przez linie wyzn zewn krawedzie stanowisk 2.najechanie lub potracenie pacholka lub tyczki 3 dwukrotnie nieprawidlowo wykonanie zadania jazda pasem ruchu, jazda na wzniesieniu
egzaminator po w/w zachowaniu loguje sie do systemu informatycznego, wybiera pozycje przerwanie egzaminu / rozwinie się potracenie pacholka lub tyczki itd

nie ma osrodka ktory nie stosuje sie do wymienionej podstawy, system informatyczny nie ma takiej pozycji po ktorej zad 2 generuje wynik jedynie negatywny...podstawy prawne sa scisle przypisane do poszczegolnych zachowan wiec mity mozna obalic jezeli ktos slyszal o czyms innym
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez skov » sobota 26 stycznia 2013, 23:29

rusel napisał(a):Zgodnie z ustawą o kierujących art 52.2 czesc praktyczna egzaminu zostaje przerwana wobec zagrozenia bezposrednio zyciu i zdrowiu dla uczestnikow ruchu drogowego


jeżeli przytaczasz konkretny zapis ustawy to proszę precyzyjnie bo ma to ogromne znaczenie.

Art. 52.
2. Część praktyczna egzaminu może zostać zakończona przed wykonaniem wszystkich określonych zakresem egzaminu zadań jedynie w przypadku, gdy zachowanie osoby zdającej zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.


czyli jasno z tego zapisu wynika, że przerwanie jest możliwe ale nie obligatoryjne.




rusel napisał(a):nie ma osrodka ktory nie stosuje sie do wymienionej podstawy, system informatyczny nie ma takiej pozycji po ktorej zad 2 generuje wynik jedynie negatywny...podstawy prawne sa scisle przypisane do poszczegolnych zachowan wiec mity mozna obalic jezeli ktos slyszal o czyms innym


jest wiele ośrodków, które inaczej to interpretują. Jeżeli chodzi o system informatyczny to przyjmuje on za pewnik wiele głupstw co egzaminator zechce mu wpisać (PWPW).
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rusel » niedziela 27 stycznia 2013, 00:46

czyli jasno z tego zapisu wynika, że przerwanie jest możliwe ale nie obligatoryjne.


nie pisz takich rzeczy bo to glupoty....egzamin obligatoryjnie jest przerwany, "moze" zostac przerwany pod pewnym warunkiem jezeli zajdą okolicznosci...tutaj egzaminator nie ma pola wyboru...art 12.3.1,2,3

jest wiele ośrodków, które inaczej to interpretują. Jeżeli chodzi o system informatyczny to przyjmuje on za pewnik wiele głupstw co egzaminator zechce mu wpisać


podaj taki osrodek...., system nic nie przyjmuje bo egzaminator nic nie wpisuje tylko sam wybiera gotowe pozycje pod ktore z automatu rozwijaja się podstawy wiec nie wiem o czy mowisz

:thumb2:

"osoba egzaminowana moze przystapic do egzaminu ponstwowego jezeli okaze jeden z
dokumentow"

czyli nawet jak okaze ten dokument to egzaminator ma prawo jej nie dopuscic bo ustawa nie mowi ze "przystąpi"
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez skov » niedziela 27 stycznia 2013, 10:08

§ 23.1
3) w przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B1 lub B, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.


co nie znaczy że egzaminator kończy egzamin mimo zaistniałych okoliczności. Ma natomiast taką możliwość.
Rozporządzenie nie daje wyboru egzaminatorowi ale ustawa ( akt wyższej rangi od rozporządzenia)daje duże pole do popisu i jak dla mnie jest sprzeczność zapisów ustawy z rozporządzeniem.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez mshtal » niedziela 27 stycznia 2013, 10:26

skov napisał(a):ustawa ( akt wyższej rangi od rozporządzenia)daje duże pole do popisu i jak dla mnie jest sprzeczność zapisów ustawy z rozporządzeniem.


tu się zgadzam w 100%
mshtal
 
Posty: 312
Dołączył(a): poniedziałek 21 lipca 2008, 19:39
Lokalizacja: mazowsze

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rusel » niedziela 27 stycznia 2013, 10:53

dodam rowniez ze zapis o przerwaniu egzaminu dotyczy po zmianach rowniez wysokich kategorii C i D
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rafalek2501 » niedziela 27 stycznia 2013, 13:07

A co z par. 12 ust 2? Dlaczego tam ustawodawca nie napisał, że egzamin zostaje przerwany, tylko, że nie może być kontynuowany w ruchu drogowym???? I nie wiem jak jest w systemie ITS, ale w PWPW jest możliwość wybrania powodu zakończenia egzaminu z par. 12.2 - brak możliwości przeprowadzenia egzaminu w ruchu drogowym, ale ten system nie jest żadnym wyznacznikiem dla nas, więc nie można się nim sugerować. Sprzeczności pomiędzy ustawą, a rozporządzeniem jest dużo i ktoś powinien odpowiedzieć za taki bubel prawny. Skoro mam art. 52.2, to po co tabela nr 1???
rafalek2501
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 25 stycznia 2013, 19:24

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rusel » niedziela 27 stycznia 2013, 13:28

co z par. 12 ust 2? Dlaczego tam ustawodawca nie napisał, że egzamin zostaje przerwany, tylko, że nie może być kontynuowany w ruchu drogowym????


bo wyjasnia jak krowie na rowie wszystkim nam i kursantom ZEBY UCZESTNICZYC W RUCHU DROGOWYM TRZEBA TE ZADANIA WYKONAC POPRAWNIE taki jest wymog dalszej czesci poza placem manewrowym a jezeli nie spelnimy konkretnych warunkow to juz w czesci placu zadania są zakonczone i wyszczegolnione w 12.3, kazde inne zagrozenie to dodatkowo art 52 ustawy

Wytlumacz sobie to tak, nie pojade w ruchu drogowym jezeli stworze zagrozenie patrz 12.2 w postaci tego co podaja w 12.3 dlat5ego w zwiazku z art 52 egzamin zostanie przerwany
Ostatnio zmieniony niedziela 27 stycznia 2013, 13:34 przez rusel, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez mshtal » niedziela 27 stycznia 2013, 13:31

rusel napisał(a):
co z par. 12 ust 2? Dlaczego tam ustawodawca nie napisał, że egzamin zostaje przerwany, tylko, że nie może być kontynuowany w ruchu drogowym????


bo wyjasnia jak krowie na rowie wszystkim nam i kursantom ZEBY UCZESTNICZYC W RUCHU DROGOWYM TRZEBA TE ZADANIA WYKONAC POPRAWNIE taki jest wymog dalszej czesci poza placem manewrowym a jezeli nie spelnimy konkretnych warunkow to juz w czesci placu zadania są zakonczone i wyszczegolnione w 12.3, kazde inne zagrozenie to dodatkowo art 52 ustawy


podsumowując:
12.3 to 52.2
ponad to co w 12.3 to jeszcze zawsze 52.2

czyli po co komu 12.2???????
w jakiej sytuacji ma zastosowanie???
mshtal
 
Posty: 312
Dołączył(a): poniedziałek 21 lipca 2008, 19:39
Lokalizacja: mazowsze

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rafalek2501 » niedziela 27 stycznia 2013, 14:06

No właśnie.... Z tego co wiem Warszawa, Płock nie przerywa egzaminu w/w sytuacji.
rafalek2501
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 25 stycznia 2013, 19:24

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez oskbelfer » niedziela 27 stycznia 2013, 18:41

nie wiem co robi Warszawa czy Płock ---- w zasadzie guzik mnie to interesuje, gdyż istotnbym jest to co zapisano w UoKP oraz w 995.

paragraf 16 (995) egzaminator przerywa..................gdy zachowanie osoby.................zagraża bezpośrednio zyciu i zdrowiu (tzn art 52.2 UoKP)


dalej

paragraf 12.3 (995) przez zachowanie osoby egzaminowanej (tzn zachowanie zagraża zdrowi i zyciu .....) rozumie3 się w szczególności
1. przejechanie kołem perzez linie....................
2. najechanie pachołka lub tyczki
3. 2krotne.................


i teraz jeśli w Warszawie czy Płocku pozwala się osobie zdającej po "zwaleniu" tyczki na łuku jechać na wzniesienie ------------ to moim skromnym zdaniem jest to złamanie warunków egzaminowania.

A sprzecznościo pomiędzy UoKP i 995 w tej kwestii nie widzę ------ gdyż 995 jest uszczególowieniem UoKP :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Przejechanie przez linie, najechanie na pachołek po 19.0

Postprzez rusel » niedziela 27 stycznia 2013, 18:59

juz to widze...potrącenie tyczki, egzaminator krzyczy stop, druga proba, znow tyczka i komenda stop! jedziemy na wzniesienie :D
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości