Warunki techniczne - kategorie motocyklowe - szkolenie

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Warunki techniczne - kategorie motocyklowe - szkolenie

Postprzez czepiacz » wtorek 29 stycznia 2013, 23:48

Jak się Państwu podoba wymysł gamoni z resortu, by zajęcia praktyczne na kursie kategorii A były prowadzone od pierwszej lekcji na motocyklu o pojemności silnika co najmniej 600 cm i mocy maksymalnej nie mniejszej niz 40 kW? Zaznaczam, że motocykl taki waży najczęściej około 200 kg.
Na A2 nie jest bardziej wesoło...
Ciekawe, jaki gamoń wymyślił, że motocykl szkoleniowy ma być tożsamy z egzaminacyjnym?
Pani naczelnik urzędu nadzorującego osk w naszym mieście powiedziała, że jeśli kontrola "nakryje" kursanta kategorii A na motocyklu mniejszym, np. 250, to stwierdzi nieprawidłowość w szkoleniu... Jakie są konsekwencje stwierdzania nieprawidlowości w osk, to dobrze wiemy...
Co Wy na to?
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warunki techniczne - kategorie motocyklowe - szkolenie

Postprzez dylek » środa 30 stycznia 2013, 08:22

czepiacz - po prostu teraz będziesz miał bardzo szerokie grono kolegów....
Wpadnie kontrola na plac ? A nieee.... to nie szkolenie....ot, tak kolega chciał spróbować to poza drogami publicznymi sobie parę kółeczek robi.... A dopiero jak "kolega" będzie dobrze robił te kółeczka na 125, 250, 600...to zacznie być widać w karcie, że robi kurs A .... Innego wyjścia nie widzę....
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Warunki techniczne - kategorie motocyklowe - szkolenie

Postprzez piecyk » środa 30 stycznia 2013, 14:11

Problem jest bardzo poważny. Wystarczy sobie wyobrazić kandydata na motocyklistę, który ma absolutnie zerowe doświadczenie z motorowerami lub motocyklami. A uwierzcie, że mamy czasami takich ananasów, którzy nie jeżdżą rowerem(!). Z doświadczenia wiem, że lekka 125ka o mocy 9KM potrafiła niejednego kursanta „sponiewierać”. Czy już widzicie ten czarny scenariusz, kiedy kursant totalnie zielony wsiada na motocykl klasy 600cc? Dochodzą mnie słuchy, że ośrodki egzaminacyjne, szczególnie upatrzyły sobie jako pojazd egzaminacyjny dla kat. A model Suzuki Gladius 650. Okazuje się, że nie tylko prawo tworzą dyletanci, ale nad zestawieniem taboru egzaminacyjnego czuwają po prostu amatorzy.

Zawsze wychodziłem z założenia, że na egzaminie w zakresie kat. A (która pozawala na prowadzenie każdego motocykla – bez ograniczeń pojemności silnika czy jego mocy) powinny być wykorzystywane motocykle przynajmniej klasy 500cc lub 600cc, bo na takie początkujący motocykliści po zdanym egzaminie wsiadali. Do tej pory, było inaczej. WORDy wkorzystywały 125ki ew. 250ki. Szkołom jazdy, w większości to odpowiadało, bo do szkolenia motocyklowego zaopatrywały się w tanie 125ki lub 250ki i tworzyły prowizorkę, która nazywała się – kurs nauki jazdy motocyklem. W rzeczywistości była to nauka zdawania banalnego egzaminu, która z prawdziwą sztuką kierowania motocyklem, miała niewiele wspólnego. Ja w swojej flocie posiadałem do tej pory mniejsze i większe motocykle. "Stopniując" motocykle, uczyłem wszystkiego co niezbędne, aby początkujący kierowca przede wszystkim nie zrobił sobie krzywdy na motocyklu. W finalnej części kursu każdy został przygotowany do egzaminu.

Kiedy ujrzałem pierwsze projekty nowej ustawy o kierujących, cieszyłem się że powstają nowe kategorie prawa jazdy. W momencie, kiedy ujrzałem nowe rozporządzenie dot. egzaminowania kandydatów na kierowców, które przedstawiało bardziej wymagające zadania egzaminacyjne, pomyślałem, że wreszcie w tej ponurej branży zaczyna się dziać coś dobrego. Myliłem się. Dzieje się dużo złego za sprawą tych przepisów, które wyglądały tak obiecująco.
Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia dla motocyklistów w Lublinie
Kursy nauki jazdy - prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A
Doskonalenie techniki jazdy
piecyk
 
Posty: 119
Dołączył(a): sobota 22 listopada 2008, 01:01
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości