kat. AM - wątpliwości

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

kat. AM - wątpliwości

Postprzez osk rajd » środa 06 lutego 2013, 09:51

Mam pytanie odnośnie kursu na kat. AM, czy można go robić w "zwykłym" OSK czy tylko w SUPER OSK, nie widzę w UoKP zapisu na ten temat.

Druga kwestia - czy instruktor z uprawnieniami na kat.A może szkolić na AM, tzn czy z automatu dostaje kategorie AM i A2?

Trzecia kwestia - w rozporzędzeniu Ministra Zdrowia ws. badań lekarskich (http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/133/1), we wzorze druku zaświadczenia nie ma kat. AM oraz A2, to gdzie ma lekarz napisać te kategorie? z boku/na karteczce?

"stwierdzam
1. brak/istnienie**) przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi, do których wymagane jest posiadanie
prawa jazdy kategorii:
 A, A1, B, B1, T, B+E***)"
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez ks-rider » środa 06 lutego 2013, 10:27

Zwykly OSK.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3795
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez kadziunt » czwartek 07 lutego 2013, 18:34

Był o tym dość głośny artykuł na jednym z portali :cry: Wynikało z niego iż w tym momencie z powodu przeoczenia nie można zrobić kat AM ponieważ nie ma takiego instruktora który może na to szkolić. Nie wpisuje się narazie tym co wczesniej mieli A9ale to ma zostać poprawione) Nie można też zrobić uprawnień a instruktora AM bo przecież trzeba uczestniczyć w obserwacjach a w tym przypadku nie ma u kogo :spoko:
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez silvox » sobota 09 marca 2013, 14:02

osk rajd napisał(a):czy instruktor z uprawnieniami na kat.A może szkolić na AM, tzn czy z automatu dostaje kategorie AM i A2?

Tak, tu jest napisane..
Rozporządzenie
.. w par. 4
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez czepiacz » niedziela 10 marca 2013, 22:56

silvox napisał(a):
osk rajd napisał(a):czy instruktor z uprawnieniami na kat.A może szkolić na AM, tzn czy z automatu dostaje kategorie AM i A2?

Tak, tu jest napisane..
Rozporządzenie
.. w par. 4

Co jest napisane? Że instruktor otrzymujący uprawnienia po 19 stycznia 2013 ma A, A1, A2 i AM.
Widziałeś takiego instruktora? Ja jeszcze nie...
Instruktorzy motocyklowi, którzy mają uprawnienia sprzed zmian, mają kompetencje de iure w zakresie kategorii A i A1. Czemu? Bo za tworzenie prawa biorą się kryptokomuniści i pseudoliberałowie, o pedalach nie wspominając.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez silvox » wtorek 12 marca 2013, 16:10

Czyli w/g Ciebie instruktor mający uprawnienia sprzed 19.01 nie ma uprawnień do szkolenia na AM i co ?? Ma iść na egzamin ?? Na kurs też ??
Ja bym się przychylał jednak do tego, że może..
A ten co ma B tez nie może szkolić na B1 bo definicja B1 się zmieniła.. Tak ??

P.S. Forum jest polskie, nie wszyscy studiują prawo lub medycynę, więc nie używaj łaciny w wypowiedziach.. Pisz po polsku..

16:15
Otrzymałem właśnie odpowiedź - tak, może.. Uznaje się uprawnienia zdobyte przed 19.01 w zakresie szkolenia(i egzaminowania) na kat. A jako zezwolenie na szkolenie(i egzaminowanie) na kat. AM..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez czepiacz » środa 13 marca 2013, 08:48

W zawodówce miałem taki przedmiot jak "wiedza o społeczeństwie". Tam mieliśmy omawiane takie tematy jak słownictwo prawnicze. Podziele się wiedzą z zawodówki:
- de iure - wedle prawa
- de facto - wedle faktów
- expressis verbis - powiedziane wprost, konkretnie
- ad rem - do rzeczy
- ad vocem - w nawiązaniu do
- dura lex sed lex - twarde prawo, ale prawo
Piszę z pamięci. Jeśli się gdzieś rąbąłem to prosze mnie poprawić.

Ad rem: instruktor z uprawnieniami nie ma uprawnień w zakresie kategorii A2 i AM, z uwagi na zapisy w aktach prawnych. Po prostu jest to efekt burdelu legislacyjnego, bo nie podejrzewam celowego działania urzędników.
Ad vocem wypowiedzi silvoxa: instruktor, jako osoba pracująca z młodymi ludźmi, powinien równać w górę a nie w dół.

Czy odpowiedź otrzymałeś na piśmie? Czy można poprosić o skan, cytat, etc? Ciekaw jestem, bo nasi urzędnicy stoją na stanowisku, że nie wolno nam robić kursów kategorii A2, bo nie mamy takich uprawnień. Dowiedzieliśmy się przy okazji uaktualnania listy pojazdów.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez ks-rider » środa 13 marca 2013, 08:56

czepiacz napisał(a):1. ...instruktor z uprawnieniami nie ma uprawnień w zakresie kategorii A2 i AM, z uwagi na zapisy w aktach prawnych. Po prostu jest to efekt burdelu legislacyjnego, bo nie podejrzewam celowego działania urzędników.
2. ... że nie wolno nam robić kursów kategorii A2, bo nie mamy takich uprawnień.


1. Ale burdel w tym ARCHEO :mrgreen:

2. Rzekl bym, ze nie organizuje sie kursu na kat. AM czy A2. Organiuzje sie kurs na kat. A. Prawodawca jednak / po prostu redukuje uprawnienia wydajac kat. AM czy kat. A.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3795
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez silvox » czwartek 14 marca 2013, 09:18

czepiacz napisał(a):instruktor, jako osoba pracująca z młodymi ludźmi, powinien równać w górę a nie w dół.

Hmmm, za moich czasów('80-'82') takich przedmiotów nie było, ale masz rację, człowiek całe życie się wszak uczy.. Tylko dlaczego łaciny mam się teraz uczyć to nie rozumiem.. :lol: :lol:
Coś mi się zdaje, że się popisujesz.. A po co ??
czepiacz napisał(a):Czy odpowiedź otrzymałeś na piśmie?

Mailem..
W dniu 2013-03-12 15:39:35 użytkownik (...)@poczta.fm> napisał:
Z AM jest totalne zamieszanie ale urząd w krk uznaje uprawnienia A jako wystarczające do tych nowych = AM i A2

krk - Kraków.. Odpo jest od egzaminatora.. Sądzę, że wystarczy..
Dotyczy to zarówno egzaminatorów jak i instruktorów..
Ty też możesz przecież zapytać - zobaczymy co odpowiedzą w.. nie wiem skąd jesteś..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez czepiacz » czwartek 14 marca 2013, 12:54

Prawda - chciałem się popisać :)
Znam jeszcze in vino veritas...
Nasz urząd nadzorujący, czyli Urząd Miasta Warszawy, stoi na stanowisku, że nie wolno szkolić w zakresie kategorii A2 i AM, bo nie posiadam takich uprawnień. Wysłałem maila z zapytaniem o to, czekam na odpowiedź.
W rozmowie telefonicznej zapewniono mnie, że otrzymam maila.
Cóż, to co jest proste na chlopski rozum, nie jest zrozumiałe dla urzędnika. Formalnie, to mam uprawnienia w zakresie kategorii A i A1, bo jakiś pajac w resorcie pisał na kolanie...
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez skov » czwartek 14 marca 2013, 19:32

silvox napisał(a):krk - Kraków.. Odpo jest od egzaminatora.. Sądzę, że wystarczy..


jak cię jakiś inny urzędnik zechce wykreślić z ewidencji za to że szkolisz na AM i A2 nie mając uprawnień to się na tego egzaminatora powołaj i napisz tutaj o efektach.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez czepiacz » piątek 15 marca 2013, 00:06

Przecież ośrodek może prowadzić kursy takich kategorii, jakie ma wpisane w pozwolenie.
Ma ktoś wpis zawierający kategorie AM i A2? Jak ma, to niech szkoli, a jak nie ma, to niech nie opowiada głupot.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez silvox » piątek 15 marca 2013, 08:09

czepiacz napisał(a):Prawda - chciałem się popisać
Znam jeszcze in vino veritas...

Zaczynasz gadać jak chłop - wolę jednak browara.. Też po jakimś czasie dotarcie do prawdy jest możliwe.. :lol: :lol:
czepiacz napisał(a):Ma ktoś wpis zawierający kategorie AM i A2?

skov napisał(a):szkolisz na AM i A2 nie mając uprawnień

Czytamy, czytamy i rozumiemy co czytamy - skoro jest napisane, że A zawiera AM to w czym widzisz problem ?? Szczegółową interpretację ustal sobie u siebie i wtedy napisz.. o efektach .. :spoko:
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez czepiacz » piątek 15 marca 2013, 09:20

Kategoria prawa jazdy A, pozwala prowadzi jednoślady takie, jakie pozwalają prowadzić kategorie A1, A2 i AM.
Uprawnienia instruktora kategorii A upoważniają także do szkolenia w zakresie kategorii A1 - to jest napisane.
Jednak nie jest nigdzie napisane, że uprawnienia te upoważniają też do szkolenia w zakresie A2 i AM, co wynika z burdelu legislacyjnego.
Ponadto - jak napisałem wyżej - możliwość prowadzenia kursów danej kategorii wynika przede wszystkim z wpisu w pozwolenie. Jeśli mam w pozwoleniu wpisane kategorie: A, A1, B, to nie mogę robić kursów kategorii B1 i A2.
Najpierw trzeba zmienić wpis w pozwoleniu, a potem robić kursy.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: kat. AM - wątpliwości

Postprzez silvox » piątek 15 marca 2013, 17:15

http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2013-93
§4.1.Egzamin przeprowadza się w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i T oraz pozwolenia, dla każdej kategorii prawa jazdy oraz pozwolenia oddzielnie.
2.Egzamin w zakresie prawa jazdy kategorii:
1)A - obejmuje także uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2;
2)B - obejmuje także uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B1.


Qrde, czemu Ty taki pesymista jesteś i wszędzie szukasz zaczepki ??
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości