Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminatorów

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminatorów

Postprzez zbla » środa 24 kwietnia 2013, 20:31

Witam kolegów po fachu, egzaminatorów i instruktorów. Mam do was kolejne zapytanie odnośnie interpretacji zadań egzaminacyjnych w waszych miastach. Jak wiadomo zadania egzaminacyjne zostały rozbite i jest ich nieco więcej, chodzi mi głównie o przejazdy przez skrzyżowania. Inne zadanie to skrzyżowanie z sygnalizacją, inne równorzędne, inne ze znakami...itd. Oprócz tego jest oczywiście zadanie: Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo.
Na śląsku (nie będę zdradzał w jakim mieście) ustalono chyba odgórnie, iż każdy przejazd przez skrzyżowanie (w lewo, prawo, prosto....) traktowany jako przejazd przez skrzyżowanie i takie zadanie jest ewentualnie zaznaczane jako nieprawidłowe, natomiast nie jest zaznaczane w zadaniu : Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo. A przecież na skrzyżowaniu też zmieniamy kierunek jazdy. Powoduje to że osoba może 5-cio krotnie nieprawidłowo skręcić na skrzyżowaniu (za każdym razem inny typ skrzyżowania) i uzyskuje wynik Pozytywny.

No i tu pytanie czy u was jest tak samo? Czy się z tym zgadzacie? Bo jak dla mnie to trochę chyba naciąganie.
No i kolejne pytanie, czy u was też to tak wygląda z osobami zdającymi iż wydaje się wam że to wy się bardziej staracie i chcecie dać wynik pozytywny niż osoby przystępujące do egzaminu, poziom bardzo kiepski, ledwo da się prosto jechać.
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez skov » środa 24 kwietnia 2013, 21:39

zbla napisał(a):Witam kolegów po fachu, egzaminatorów i instruktorów. Mam do was kolejne zapytanie odnośnie interpretacji zadań egzaminacyjnych w waszych miastach. Jak wiadomo zadania egzaminacyjne zostały rozbite i jest ich nieco więcej, chodzi mi głównie o przejazdy przez skrzyżowania. Inne zadanie to skrzyżowanie z sygnalizacją, inne równorzędne, inne ze znakami...itd. Oprócz tego jest oczywiście zadanie: Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo.
Na śląsku (nie będę zdradzał w jakim mieście) ustalono chyba odgórnie, iż każdy przejazd przez skrzyżowanie (w lewo, prawo, prosto....) traktowany jako przejazd przez skrzyżowanie i takie zadanie jest ewentualnie zaznaczane jako nieprawidłowe, natomiast nie jest zaznaczane w zadaniu : Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo. A przecież na skrzyżowaniu też zmieniamy kierunek jazdy. Powoduje to że osoba może 5-cio krotnie nieprawidłowo skręcić na skrzyżowaniu (za każdym razem inny typ skrzyżowania) i uzyskuje wynik Pozytywny.


na to pytanie nawet pracownicy organu nadzoru nie znają odpowiedzi...



zbla napisał(a):No i kolejne pytanie, czy u was też to tak wygląda z osobami zdającymi iż wydaje się wam że to wy się bardziej staracie i chcecie dać wynik pozytywny niż osoby przystępujące do egzaminu, poziom bardzo kiepski, ledwo da się prosto jechać.



Nie sztuką jest "oblać", sztuką jest wystawić wynik pozytywny :))
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez kadziunt » czwartek 25 kwietnia 2013, 09:56

A co do tego pytania to się też trochę prywatnie podepnę bo nie mam kogo zapytać, to teraz "po nowemu" trzeba przez "rondo" śmignąć 2 razy?
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez zbla » czwartek 25 kwietnia 2013, 15:50

kadziunt napisał(a):A co do tego pytania to się też trochę prywatnie podepnę bo nie mam kogo zapytać, to teraz "po nowemu" trzeba przez "rondo" śmignąć 2 razy?


nie, czemu dwa razy? wystarczy raz i wcale nie musi to być rondo tylko skrzyżowanie na którym ruch odbywa się dookoła wyspy. Trzeba natomiast dwa razy śmignąć przez nie nieprawidłowo żeby wpisać pałkę.
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez kadziunt » czwartek 25 kwietnia 2013, 16:29

A tak myślałem że 2 bo teraz wszystko podzieili troszkę inaczej w tabeli i punkt 16 brzmi:
Przejazd przez skrzyżowania, na których ruch odbywa się w okół wyspy.
A to według mnie znaczy co najmniej 2 no bo gdyby miało być raz to by brzmiało:
Przejazd przez skrzyżowanie na którym ruch odbywa się w okół wyspy i własnie te temat mi spać po nocach nie daje :lol:
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez skov » czwartek 25 kwietnia 2013, 17:50

ja bym w tak przemyślany tok myślenia układaczy rozporządzenia nie wierzył.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez dylek » czwartek 25 kwietnia 2013, 22:48

zbla napisał(a): wystarczy raz i wcale nie musi to być rondo tylko skrzyżowanie na którym ruch odbywa się dookoła wyspy.
To jak już jesteśmy w kwestiach interpretacyjnych to mam odnośnie tego pytania :

Skrzyżowanie1 - czy przejazd w prawo na tym skrzyżowaniu może "odfajkować" to zadanie egzaminacyjne o przejeździe przez skrzyżowanie, gdzie ruch odbywa się wokół wyspy ?

Skrzyżowanie2 - A czy tym skrzyżowaniem możemy zaliczyć ten punkt ?

Wiem...pytania z natury tych akademickich...ale ciekaw jestem waszych opinii.... :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez kadziunt » piątek 26 kwietnia 2013, 10:00

Co do pierwszego oczywiście że tak, przecież wjeżdża już w obręb skrzyżowania a więc dlaczego by nie. Co do drugiego natomiast, to o takie właśnie pokłóciłem się z gościem na weryfikacyjnym, bo według mnie też tak no przecież ruch odbywa się w okoł wyspy 8) ale to już ktoś z nadzoru lepiej niech się wypowie :spoko:
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez rusel » piątek 26 kwietnia 2013, 17:20

Witam kolegów po fachu, egzaminatorów i instruktorów. Mam do was kolejne zapytanie odnośnie interpretacji zadań egzaminacyjnych w waszych miastach. Jak wiadomo zadania egzaminacyjne zostały rozbite i jest ich nieco więcej, chodzi mi głównie o przejazdy przez skrzyżowania. Inne zadanie to skrzyżowanie z sygnalizacją, inne równorzędne, inne ze znakami...itd. Oprócz tego jest oczywiście zadanie: Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo.
Na śląsku (nie będę zdradzał w jakim mieście) ustalono chyba odgórnie, iż każdy przejazd przez skrzyżowanie (w lewo, prawo, prosto....) traktowany jako przejazd przez skrzyżowanie i takie zadanie jest ewentualnie zaznaczane jako nieprawidłowe, natomiast nie jest zaznaczane w zadaniu : Zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo. A przecież na skrzyżowaniu też zmieniamy kierunek jazdy. Powoduje to że osoba może 5-cio krotnie nieprawidłowo skręcić na skrzyżowaniu (za każdym razem inny typ skrzyżowania) i uzyskuje wynik Pozytywny


takim tokiem myslenia to zmiany kierunku jazdy nie mozna oceniac w zadnym zadaniu....bo parkowanie to parkowanie, zawracanie to zawracanie a skrzyzowania to skrzyzowania....

Ja zmiane kierunku jazdy oceniam tylko na skrzyzowaniach i tylko w przypadku jezeli kursant nie sygnalizuje zmiany kierunku jazdy lub nie zbliza sie do prawej/lewej/srodka osi jezdni z wylaczeniem lewoskretu na drodze jednokierunkowej, cala reszta typu zatrzymania, gasniecie silnika itp to bledne przejazdy przez skrzyzowania
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez zbla » sobota 27 kwietnia 2013, 18:16

rusel napisał(a):
Ja zmiane kierunku jazdy oceniam tylko na skrzyzowaniach i tylko w przypadku jezeli kursant nie sygnalizuje zmiany kierunku jazdy lub nie zbliza sie do prawej/lewej/srodka osi jezdni z wylaczeniem lewoskretu na drodze jednokierunkowej, cala reszta typu zatrzymania, gasniecie silnika itp to bledne przejazdy przez skrzyzowania


Czyli wg twojej oceny np skręt na skrzyżowaniu z sygnalizacją bez kierunkowskazu oraz bez kierunkowskazu na skrzyżowaniu ze znakami ustalającymi pierwszeństwo = wynik negatywny?

rusel napisał(a):
Ja zmiane kierunku jazdy oceniam tylko na skrzyzowaniach...



A co jak np wjeżdzasz na parking w lewo bez kierunkowzskazu....czy nie ocenisz tego jako nieprawidłowo zmiana kierunku jazdy?
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez JAKUB » niedziela 28 kwietnia 2013, 22:02

może - włączenie się do ruchu.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez zbla » niedziela 28 kwietnia 2013, 22:13

wjazd na parking to włączenie się do ruchu????!!!!! helou...... poza tym nie ma zadania : włączanie się do ruchu na egzaminie. poczytaj dokładnie instrukcję egzaminowania (nie myl z arkuszem przebiegu egzaminu)
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez szydlaczek » poniedziałek 29 kwietnia 2013, 11:13

zbla napisał(a):wjazd na parking to włączenie się do ruchu????!!!!! helou...... poza tym nie ma zadania : włączanie się do ruchu na egzaminie. poczytaj dokładnie instrukcję egzaminowania (nie myl z arkuszem przebiegu egzaminu)

Ale jest wjazd na drogę z obiektu przydrożnego a to już jest włączanie się do ruchu

zbla napisał(a):A co jak np wjeżdzasz na parking w lewo bez kierunkowzskazu....czy nie ocenisz tego jako nieprawidłowo zmiana kierunku jazdy?


No jak wydał polecenie wykonania zadania parkowania to ocenia zadanie parkowania. Brak kierunkowskazu przy parkowaniu oznacz źle wykonane zadanie parkowania. Jak tylko przy wyjeździe z parkingu nie da kierunkowskazu to też nieprawidłowo wykonał zadanie parkowania.
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez zbla » poniedziałek 29 kwietnia 2013, 15:36

szydlaczek napisał(a):
zbla napisał(a):wjazd na parking to włączenie się do ruchu????!!!!! helou...... poza tym nie ma zadania : włączanie się do ruchu na egzaminie. poczytaj dokładnie instrukcję egzaminowania (nie myl z arkuszem przebiegu egzaminu)

Ale jest wjazd na drogę z obiektu przydrożnego a to już jest włączanie się do ruchu

zbla napisał(a):A co jak np wjeżdzasz na parking w lewo bez kierunkowzskazu....czy nie ocenisz tego jako nieprawidłowo zmiana kierunku jazdy?


No jak wydał polecenie wykonania zadania parkowania to ocenia zadanie parkowania. Brak kierunkowskazu przy parkowaniu oznacz źle wykonane zadanie parkowania. Jak tylko przy wyjeździe z parkingu nie da kierunkowskazu to też nieprawidłowo wykonał zadanie parkowania.



Ależ Panowie/Panie, że tak zapytam....o czym wy do mnie rozmawiacie? (wpisuję się w poziom rozważań). Nie wiem jaki macie związek z procesem szkolenia lub egzaminowania, to nie ważne ale starajcie się CZYTAĆ ze ZROZUMIENIEM no i odnoście to do zadań egzaminacyjnych bardzo was proszę bo jakieś bzdury piszecie....

Wjazd na parking w celu zaparkowania to można podciągnąć pod zmianę kierunku jazdy wg. mnie, parkowanie swoja drogą oceniamy, ale już mi się w mojej łepetynce nie mieści jak można wyjazd z parkingu (znaczy ktoś zaparkował gdzieś tam na parkingu centrum handlowego powiedzmy, wyjechał z parkowania no i ten parking opuszcza) no i jak to można zaliczyć jako nieprawidłowe parkowanie??????? chyba jest to zadanie : wjazd na drogę z obiektu przydrożnego !! a nie parkowanie, dajcie spokój. aż mnie zagotowało.
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Nowe przepisy - interpretacja w praktyce, do egzaminato

Postprzez szydlaczek » poniedziałek 29 kwietnia 2013, 17:34

zbla napisał(a):znaczy ktoś zaparkował gdzieś tam na parkingu centrum handlowego powiedzmy, wyjechał z parkowania no i ten parking opuszcza)


Troszeczkę inaczej mnie zrozumiałeś. Przede wszystkim egzaminy nie jeżdżą po centrach handlowych bo tam są drogi wewnętrzne najczęściej. Po drugie określenie parking nie musi oznaczać osobnego obiektu tylko wystarczy że przy drodze będzie znak D-18 i gdy osoba egzaminowana zaparkuje a potem wyjeżdża (cofa) na jezdnię to jest cały czas zadanie parkowania.

Na załączonym obrazku. Pas postojowy, osoba egzaminowana parkuje równolegle. Po zaparkowaniu wyjeżdża i nie daje kierunkowskazu. Wykonała źle zadanie parkowania.
Załączniki
przykład.jpg
przykład.jpg (185.03 KiB) Przeglądane 10273 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 kwietnia 2013, 21:42 przez szydlaczek, łącznie zmieniany 1 raz
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości