Kurs po nowemu od A do Z

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez kameleon23 » sobota 04 maja 2013, 23:52

Witam wszystkich kolegów i koleżanki!
Chciałbym aby w tym temacie poruszać wątki które bezpośrednio dotyczą przebiegu całego szkolenia po nowemu :)
Mam też pytania, wiec proszę o odpowiedz.
Zaczynam pierwszy kurs na nowych zasadach.
Nie chciałbym popełnić jakichś rażących błędów w kontaktach ze starostwem a także z kursantami aby nie wprowadzać ich w błąd i podawać tylko sprawdzone informacje.
Na pewno macie większe doświadczenie w tym zakresie, choć dzięki temu że przepisy są nowe to raczej nikt nie będzie wiedział jeszcze wszystkiego bo wiele rzeczy się jeszcze zmienia na bieżąco....
Mam kilku kandydatów na kurs. Niektórzy z nich zrobili już PKK i dali mi je.
Korzystam z bezpłatnej wersji Portalu OSK na razie ze względu na małą ilość kursantów.
Czy jeśli pobrałem dane kilku osób to mam jakiś określony czas na pobranie całej reszty aby zacząć kurs?
Chcę najpierw pobrać profile PKK wszystkich kursantów i dopiero wtedy rozpocząć kurs (bo wiem że tylko tak można) ale czy to nie problem że kolejne profile PKK pobiorę za tydzień gdyż dopiero wtedy bede mial komplet profili PKK?
I od razu pytanie które się nasuwa! Jeśli zaczniecie kurs dla kilku osób i nagle 2 dni po rozpoczęciu i zgłoszeniu kursu do starostwa (pisemnie) zgłosi się do was jeszcze 2 kursantów to czy istnieje jakakolwiek możliwość dopisania ich do tego kursu który właśnie zaczęliście 2 dni temu? No bo dla 2 kursantów nie opłaca się zaczynać nowego kursu a jeśli im bardzo zależy na czasie i nie chcą czekać aż uzbieracie kilku kolejnych kursantów?? Jeśli ich nie zapiszecie na ten już istniejący kurs to pójdą gdzie indziej... Czy istnieje szansa żeby mogli dołączyć do tego już istniejącego kursu? Czy może obchodzicie to inaczej?
No bo myślałem ze może możnaby zrobić nowy kurs dla tych 2 a wykłady zrobić w te same dni i o tych samych godz co tamten już rozpoczęty kurs ale czy to przejdzie? A oczywiście tych 2 kursantów miałoby o jedne czy 2 zajęcia więcej od reszty? Czy to możliwe w ogóle?
Jakie są wasze doświadczenia?

Czy korzystanie z bezpłatnej wersji jest dużo bardziej uciążliwe od płatnej?
Ile razy będę musiał odwiedzić starostwo?

Kolejne pytanie:
Co z egzaminem wewnętrznym skoro korzystam z wersji bezpłatnej? Jak mam go przeprowadzić?

Poza tym jak już ściągnę wszystkie PKK i zgłoszę kurs do starostwa, to czy muszę ich powiadomić o tym że teorię chcę robić 3 razy w tygodniu? I co w przypadku gdy np coś mi wypadnie lub kursantom i zrobimy tylko 2 wykłady a nie 3 w tygodniu? Czy muszę to zgłaszać?

Poza tym trzeba podać datę pierwszej godz jazdy tak?
A co jeśli ona też ulegnie zmianie w połowie teorii?

Chciałbym abyście pisali w tym temacie właśnie jak dajecie sobie radę z tymi wszystkimi nowymi zasadami?
Czy macie jakieś sposoby aby "ominąć" niektóre przepisy, zasady.... itd.?

Proszę tylko o poważne odpowiedzi aby pomagały wszystkim a nie utrudniały jeszcze bardziej.
Pozdrawiam
Kameleon
Avatar użytkownika
kameleon23
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 19 lutego 2013, 23:11

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez kameleon23 » niedziela 05 maja 2013, 22:31

Właśnie nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie...
Pobieram kursantów z portalu OSK i przy ponieraniu i zapisywaniu osoby generuje się jakiś kod i login....
Czy to jest potrzebne? A jeśli tak to komu? Mi czy kursantowi? Mam im te loginy i kody przekazywać?
Dzieki
Kameleon
Avatar użytkownika
kameleon23
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 19 lutego 2013, 23:11

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez oskinstruktor » niedziela 05 maja 2013, 22:56

Kameleon obawiam się, że odpowiedź kogokolwiek z nas, gdzie mamy jakieś ustalenia ze "swoim" Starostwem, niekoniecznie musi się pokrywać z tym, czego Twoje będzie wymagało od Ciebie. Wydaje mi się, że nasza pomoc niestety może Ci zaszkodzić jak będą wymagali czego innego niż nasze Starostwa. Czy tak powinno być? Odpowiedź nasuwa się sama. NIE!!! Przecież przepisy są dla wszystkich takie same. Natomiast życie pokazuje że co kraj (Starostwo) to obyczaj.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez szydlaczek » poniedziałek 06 maja 2013, 11:34

kameleon23 napisał(a):Właśnie nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie...
Pobieram kursantów z portalu OSK i przy ponieraniu i zapisywaniu osoby generuje się jakiś kod i login....
Czy to jest potrzebne? A jeśli tak to komu? Mi czy kursantowi? Mam im te loginy i kody przekazywać?
Dzieki


To jest potrzebne jak masz egzamin wewnętrzny z PWPW i kursanci po zalogowaniu mogą tam zdać egzamin wewnętrzny wtedy nie musisz mieć żadnych wydruków tylko w wersji elektronicznej. Mogą też chyba potwierdzać zajęcia to że się odbyły.
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez kameleon23 » wtorek 07 maja 2013, 22:45

oskinstruktor napisał(a):Kameleon obawiam się, że odpowiedź kogokolwiek z nas, gdzie mamy jakieś ustalenia ze "swoim" Starostwem, niekoniecznie musi się pokrywać z tym, czego Twoje będzie wymagało od Ciebie. Wydaje mi się, że nasza pomoc niestety może Ci zaszkodzić jak będą wymagali czego innego niż nasze Starostwa. Czy tak powinno być? Odpowiedź nasuwa się sama. NIE!!! Przecież przepisy są dla wszystkich takie same. Natomiast życie pokazuje że co kraj (Starostwo) to obyczaj.

Witam, niestety nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Faktem jest, że w każdym starostwie niestety jest inaczej, ale jeśli wymienimy się doświadczeniami, to mamy większe szanse nie popełniać błędów a tym samym nie walczyć w starostwach....
Tak więc mimo wszystko zachęcam wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi opiniami i odpowiedzi na pytania które poruszyłem...
Kameleon
Avatar użytkownika
kameleon23
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 19 lutego 2013, 23:11

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez tomcioel1 » wtorek 07 maja 2013, 23:45

kameleon23 napisał(a):Witam wszystkich kolegów i koleżanki!
Chciałbym aby w tym temacie poruszać wątki które bezpośrednio dotyczą przebiegu całego szkolenia po nowemu :)
Mam też pytania, wiec proszę o odpowiedz.
Zaczynam pierwszy kurs na nowych zasadach.
Nie chciałbym popełnić jakichś rażących błędów w kontaktach ze starostwem a także z kursantami aby nie wprowadzać ich w błąd i podawać tylko sprawdzone informacje.
Na pewno macie większe doświadczenie w tym zakresie, choć dzięki temu że przepisy są nowe to raczej nikt nie będzie wiedział jeszcze wszystkiego bo wiele rzeczy się jeszcze zmienia na bieżąco....
Mam kilku kandydatów na kurs. Niektórzy z nich zrobili już PKK i dali mi je.
Korzystam z bezpłatnej wersji Portalu OSK na razie ze względu na małą ilość kursantów.
Czy jeśli pobrałem dane kilku osób to mam jakiś określony czas na pobranie całej reszty aby zacząć kurs?
Chcę najpierw pobrać profile PKK wszystkich kursantów i dopiero wtedy rozpocząć kurs (bo wiem że tylko tak można) ale czy to nie problem że kolejne profile PKK pobiorę za tydzień gdyż dopiero wtedy bede mial komplet profili PKK?
I od razu pytanie które się nasuwa! Jeśli zaczniecie kurs dla kilku osób i nagle 2 dni po rozpoczęciu i zgłoszeniu kursu do starostwa (pisemnie) zgłosi się do was jeszcze 2 kursantów to czy istnieje jakakolwiek możliwość dopisania ich do tego kursu który właśnie zaczęliście 2 dni temu? No bo dla 2 kursantów nie opłaca się zaczynać nowego kursu a jeśli im bardzo zależy na czasie i nie chcą czekać aż uzbieracie kilku kolejnych kursantów?? Jeśli ich nie zapiszecie na ten już istniejący kurs to pójdą gdzie indziej... Czy istnieje szansa żeby mogli dołączyć do tego już istniejącego kursu? Czy może obchodzicie to inaczej?
No bo myślałem ze może możnaby zrobić nowy kurs dla tych 2 a wykłady zrobić w te same dni i o tych samych godz co tamten już rozpoczęty kurs ale czy to przejdzie? A oczywiście tych 2 kursantów miałoby o jedne czy 2 zajęcia więcej od reszty? Czy to możliwe w ogóle?
Jakie są wasze doświadczenia?

Czy korzystanie z bezpłatnej wersji jest dużo bardziej uciążliwe od płatnej?
Ile razy będę musiał odwiedzić starostwo?

Kolejne pytanie:
Co z egzaminem wewnętrznym skoro korzystam z wersji bezpłatnej? Jak mam go przeprowadzić?

Poza tym jak już ściągnę wszystkie PKK i zgłoszę kurs do starostwa, to czy muszę ich powiadomić o tym że teorię chcę robić 3 razy w tygodniu? I co w przypadku gdy np coś mi wypadnie lub kursantom i zrobimy tylko 2 wykłady a nie 3 w tygodniu? Czy muszę to zgłaszać?

Poza tym trzeba podać datę pierwszej godz jazdy tak?
A co jeśli ona też ulegnie zmianie w połowie teorii?

Chciałbym abyście pisali w tym temacie właśnie jak dajecie sobie radę z tymi wszystkimi nowymi zasadami?
Czy macie jakieś sposoby aby "ominąć" niektóre przepisy, zasady.... itd.?

Proszę tylko o poważne odpowiedzi aby pomagały wszystkim a nie utrudniały jeszcze bardziej.
Pozdrawiam



dużo tego ... ale i problemow dużo , my wszyscy sie uczymy wiec dobrze jest wymieniac się doświadczeniami - ja ci moge ewentualnie napisac co ja o tym myśle (no i moge się mylic ...)

jeżeli chodzi o ściąganie PKK go możesz je ściągać kiedy chcecz - jak już nazbierasz tyle ile ci pasuje tworzysz kurs i zapisujesz ich na kurs .
jeżeli chodzi o sytuację kiedy nagle w trakcie kursu ktoś chciałby się dopisać to z tym może być lipa bo musisz zglosić kurs najpóxniej dzien po rozpoczęciu no i pasowałoby żeby na dzień rozpoczęcia wszystkie profile były juz pobrane - do teoretycznej gdybyś w drugim dniu teorii dopisał nowe osoby i wtedy zglosil rozpoczęcie kursu mogloby się udać (pamiętamy o 80 % uczestnictwa...)
zawsze można utworzyc nowy kurs tak żeby zajęcia sie zazębiały tj część zajęć wspólnych a na koniec dodatkowo dla nowego kursu ...

jeżeli pytasz o uciążliwość korzystania bądż nie z płatnej wersji to uwierz że obie te formy są uciążliwe , pamiętaj że przecież można powiadamiac starostwo drogą mailową więc fizycznei nie musisz odwiedzać starostwa ...

jeżeli chodzi o egzamin wewnętrzny to nigdzie nie jest napisane jak go trzeba przeprowadzać - możesz go zrobić nawet z tej płytki do nauki ... nie ma również nigdzie zapisu że musi być z tego jakis wydruk - ma być dokument potwierdzający przebieg egzaminu podpisany przez obie strony - jak dla mnie może byc to notatka podpisana przez ciebie i zdającego ...

w zgloszneniu do starostwa ja podaję już z wejścia harmonogram zajęć teoretycznych oraz planowany termin pierwszych zajęć praktycznych ... a co będzie dalej ? czas pokaże ... zawsze można zrobic korektę do tego .... jeżeli się coś zmieni - zmieniamy i jak jest wersja platna to wysyłamy ... ty musisz się zastanowić czy będziesz wysyłał czy to olejesz - przeciez to się może zmienić nawet 5 minut przed planowanym terminem - kursant ci nie przyjdzie i co mu zrobisz ???

podobnie z egzaminem wewnętrznym który musimy zglosić 3 dni wcześniej - zglaszamy oczywiście ale kto nam zagwarantuje że kursant się pojawi ?

To wszystko trzeba też robic na zdrowy rozum , to co wymagają robimy a później zawsze można zrobic korektę ... no i zawsze możńa coś tam po swojemu...
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez JAKUB » czwartek 09 maja 2013, 22:34

1.Czy jeśli pobrałem dane kilku osób to mam jakiś określony czas na pobranie całej reszty aby zacząć kurs? NIE
2.Czy istnieje jakakolwiek możliwość dopisania ich do tego kursu który właśnie zaczęliście 2 dni temu? NIE ale wykłady można łączyć ( na sali kilka grup)
3.Czy korzystanie z bezpłatnej wersji jest dużo bardziej uciążliwe od płatnej? zdecydowanie TAK też kożystam z bezpłatnej
4.Ile razy będę musiał odwiedzić starostwo? dla jednej grupy 3 razy a) zgłoszenie - dzień po b) egzamin wewnętrzny trzy dni przed (teoria i praktyka razem) b1) osobno, zgłoszenie zakończenia szkolenia -14 dni po aktualizacji PKK
5.Co z egzaminem wewnętrznym skoro korzystam z wersji bezpłatnej? Jak mam go przeprowadzić? na zwykłej płytce nauki ,a wyniki skan ekranu i pieczęcie podpisy i mam dokument do teczki jazda wg arkusza przebiegu egzaminu,...
6.Poza tym jak już ściągnę wszystkie PKK i zgłoszę kurs do starostwa, to czy muszę ich powiadomić o tym że teorię chcę robić 3 razy w tygodniu? I co w przypadku gdy np coś mi wypadnie lub kursantom i zrobimy tylko 2 wykłady a nie 3 w tygodniu? Czy muszę to zgłaszać? NIE
7.Poza tym trzeba podać datę pierwszej godz jazdy tak?Jazdy indywidualnie tak jak zapiszesz w karcie zajęć (8 szt/godzin dziennie)
A co jeśli ona też ulegnie zmianie w połowie teorii? Nie może ulec zmianie, bo ustalasz indywidualnie z każdym kursantem - przynajmniej formalnie na karcie zajęć
8.Chciałbym abyście pisali w tym temacie właśnie jak dajecie sobie radę z tymi wszystkimi nowymi zasadami? Uwaga na aktualizację PKK. Przed podpisem dobrze sprawdzić daty rozpoczęcia i zakończenia i ilość godzin, Podpisanie aktualizacji = wystawienie zaświadczenia ukończenia kursu. Jeżeli ktoś przerywa szkolenie nie aktualizujemy PKK - zwracamy dajemy kursantowi kartę zajęć odkreśloną do nowego OSK nowy aktualizuje
Jak dla mnie nowy system jest super, ale należy wszystko pilnować na bieżąco bo łatwo skontrolować jak sam zgłaszasz kto, co? gdzie? kiedy? Warto zapoznać się z rozporządzeniem o kontroli OSK (PROTOKÓŁ)
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez soltys » piątek 10 maja 2013, 14:29

6.Poza tym jak już ściągnę wszystkie PKK i zgłoszę kurs do starostwa, to czy muszę ich powiadomić o tym że teorię chcę robić 3 razy w tygodniu? I co w przypadku gdy np coś mi wypadnie lub kursantom i zrobimy tylko 2 wykłady a nie 3 w tygodniu? Czy muszę to zgłaszać?
U mnie w starostwie zgłaszamy cały harmonogram kursu - CAŁA TEORIA kiedy, gdzie, z kim itd lepiej dopytaj u siebie, żeby nie było problemu. Jeśli zajdą zmiany wysyłam te zmiany przez portal OSK. Oczywiście wcześniej. (nigdzie nie pisze kiedy to mamy zrobić, ale myśląc logicznie pasuje to zrobić przed danym wykładem, który będzie odwołany)

7.Poza tym trzeba podać datę pierwszej godz jazdy tak?
U mnie w starostwie zgłaszamy cały harmonogram zajęć praktycznych - od pierwszej do ostatniej. PO SKOŃCZONEJ TEORII I ZALICZENIU EGZAMINU WEW. Z TEORII.
Tak sobie zażyczyli. Pisze bzdury, a później wysyłam im zmiany bo zawsze zachodzą. Tutaj zmiany wysyłam nawet po planowanej jeździe - bo jak ktoś nie przyjdzie to co mu zrobię? Przecież nie podpisze jazdy, której nie było. A mam mieć godzin min. 30.
Lepiej dopytaj jak jest u Ciebie.

Ja robię wszystko przez portal osk, 4 dychy, a przynajmniej mniej wycieczek do starostwa.

U mnie jest trochę "dziko". Zgłaszam teorie, poźniej egzamin wew z teorii, nastepnie jazdy i egzamin praktyczny.
Dla nas wygodniej, ale nie jest to według mnie zgodne z zapisem w ustawie. Bo powinniśmy zgłaszać wszystko w jednym terminie ( teoria + praktyka) - i chyba tylko pierwsze zajęcia tu i tu.
A na końcu jeden egzamin np. łączony teoria + praktyka. Jest jak jest, sam ich nie przekonam. Mamy się dostosować do ich wymogów.


PS. Napisałeś:
Jazdy indywidualnie tak jak zapiszesz w karcie zajęć (8 szt/godzin dziennie)
Gdzie jest teraz zapis o czasie pracy instruktora? Bo jakoś go nie mogę znaleźć ;-)
Limitów już chyba nie ma z tego co czytałem na portalu prawo drogowe news
soltys
 
Posty: 7
Dołączył(a): wtorek 05 marca 2013, 19:05

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez kameleon23 » sobota 11 maja 2013, 23:23

soltys napisał(a):PS. Napisałeś:
Jazdy indywidualnie tak jak zapiszesz w karcie zajęć (8 szt/godzin dziennie)
Gdzie jest teraz zapis o czasie pracy instruktora? Bo jakoś go nie mogę znaleźć ;-)
Limitów już chyba nie ma z tego co czytałem na portalu prawo drogowe news


Jesli chodzi o limity godzin to jestem pewien ze nie ma teraz czegos takiego....
Nawet starostwo przyslalo mi pismo w ktorym jest mowa o tym ze czas pracy instruktora zostaje zniesiony jednak prosza o zachowanie rozwagi i nie przesadzanie jesli chodzi o godziny szkolen, bo wedlug nowych przepisow masz prawo szkolic nawet 24h/dobe!!!
Tego jestem pewien!
Kameleon
Avatar użytkownika
kameleon23
 
Posty: 24
Dołączył(a): wtorek 19 lutego 2013, 23:11

Re: Kurs po nowemu od A do Z

Postprzez M.S. » niedziela 12 maja 2013, 08:24

Nie ma już limitu godzin,ale jeżeli instruktor pracuje na umowę o pracę to obowiązuje go kodeks pracy. reszta może szkolić 24h :)
M.S.
 
Posty: 223
Dołączył(a): wtorek 20 lipca 2010, 16:10


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości