Coś przeoczyłem?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Coś przeoczyłem?

Postprzez oskinstruktor » środa 22 maja 2013, 00:08

“Dziennik Gazeta Prawna” przypomina: na jachcie, motorówce, skuterze wodnym i oczywiście na rowerze. W ten sposób po spożyciu alkoholu można utracić prawo jazdy, nawet nie wsiadając do auta. Wielu z nas zaczęło wyjeżdżać na weekendowe majówki nad wodę. Przypominamy o przepisach, które mogą nam ją zepsuć. Wielu żeglarzy wciąż wierzy, że na jachcie mogą spokojnie pić piwo i nic im za to nie grozi. To prawda, jeśli chodzi o członków załogi. Ale sternik musi być bezwzględnie trzeźwy. Jeśli w czasie policyjnej kontroli będzie miał więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, to podobnie jak podczas jazdy samochodem ryzykuje utratę prawa jazdy. – To dotyczy również tych jachtów, na których nie jest włączony silnik – wyjaśnia aspirant sztabowy Dariusz Krupiński z wydziału prewencji ruchu drogowego komendy powiatowej policji w Mrągowie, pod którą podlegają między innymi Mikołajki. – Wystarczy, że silnik jest na łodzi, przyczepiony do pantografu. Co by było, gdyby silnik był schowany w środku? Taką sprawę także bym skierował do sądu. Proszę pamiętać, że to sądy decydują o tym, komu zabrać prawo jazdy – dodaje.
Zupełnie inną kategorią pojazdu są takie środki lokomocji, jak: kajak, rower wodny czy ponton. Ponieważ są to pojazdy niemechaniczne, prowadzenie ich po spożyciu nie grozi utratą prawa jazdy, ale może być ukarane grzywną do 5 tys. zł. Prawo jazdy można oczywiście stracić za jazdę po pijanemu na rowerze. Choć swego czasu w mediach było głośno o tym, że prawo będzie przychylniej zerkać na rowerzystów na cyku, to warto uściślić, że zmiana ustawy dotyczyła tego, że złapanemu na gorącym uczynku rowerzyście sędzia może, ale nie musi zabrać licencji.


Na podstawie jakiego przepisu można stracić PJ? Rower oczywiście pomijam.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Coś przeoczyłem?

Postprzez silvox » środa 22 maja 2013, 12:27

Roweru oczywiście nie można pominąć - tylko kara jest inna..
Art. 87 KW to wszystko co można przytoczyć - "w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.." Decyzję o zatrzymaniu PJ podejmuje sąd, jak napisałeś.. Może zabrać, ale nie musi..
Powyżej 0,5 promila kodeks się zmienia - art. 178 KK + 174 + 179.. Warto poczytać ..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Coś przeoczyłem?

Postprzez oskinstruktor » czwartek 23 maja 2013, 00:04

No to nie doczytałem :(

W zasadzie to w tym KW powtarza się to samo co w KD. Zauważyłem tylko że wg KW częściej prawko można stracić i karę wyższą dostać.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Coś przeoczyłem?

Postprzez silvox » czwartek 23 maja 2013, 11:19

oskinstruktor napisał(a):wg KW częściej prawko można stracić i karę wyższą dostać.

Tak, bo na drodze policjant proponuje karę "natychmiastową", niższą ale w tym momencie od razu jesteś winny.. I nie może Cię pozbawić prawa do kierowania pojazdami( dla jasności - może zatrzymać druk, ale postanowienie o zakazie wydaje sąd)
PoRD art. 135,136,137
Kodeks Wykroczeń to podstawa dla sądu - zakresy kar są inne, masz prawo do obrony itd..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości