Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez MotoTomasz » niedziela 23 marca 2014, 20:14

Mam takie pytanko do egzaminatorów "jednośladowych":
Jak, Waszym zdaniem, musi wyglądać zachowanie egzaminowanego, który zatrzymuje się do STOP lub warunkowego skrętu?
Chodzi mi o wypisanie punkt po punkcie, gdzie redukcja, podparcie i takie tam...
Czepiacz - nie wypowiadaj się bo wiesz o co mi chodzi ;)
Z góry dzięki.
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez JAKUB » poniedziałek 24 marca 2014, 10:24

Ja jestem prosty człowiek.
Jak to wszystko mam widzieć z osobówki podążającej za jednośladem?
Zatrzymanie to zatrzymanie (podparte nogą) reszta to twórczość "ludowo-szkoleniowa".
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez MotoTomasz » poniedziałek 24 marca 2014, 11:00

OK, a co w sytuacji gdy następuje zatrzymanie ale bez podparcia nogą?
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez osk rajd » poniedziałek 24 marca 2014, 12:34

Podparcie (bądź niepodparcie) się nogą przy zatrzymaniu przy B-20 lub S-2 nie jest kryterium, które podlega ocenie przez egzaminatora. Pojazd (bez względu na kategorię) ma się ZATRZYMAĆ przed linią/znakiem/sygnalizatorem. Mówiąc wprost - w żadnym akcie prawnym nie jest napisane, że motocyklista ma się zatrzymać w w/w sytuacji z "podparciem się nogą".

Oczywiście manewr zatrzymania motocykla i zmiany biegu na 1-szy (chyba, że jechał już na jedynce, bo np. auto przed nim ruszyło i on tylko podjechał do znaku/sygnalizatora) raczej wymaga podparcia się, ale jeśli kursant jest na tyle zdolny i łapie równowagę, że zrobi to bez podparcia, a NASTĄPIŁO ZATRZYMANIE ponad wszelką wątpliwość (jest rejestrator przecież) to egzaminator nie ma prawa się przyczepić.

Jeśli byłby to jedyny powód przerwania egzaminu, lub chociażby pojedynczy błąd to sprawa skargi w Urzędzie Marszałkowskim nie będzie budzić wątpliwości - powtórzony egzamin na koszt WORD.

Podsumowując: zatrzymanie pojazdu to zatrzymanie pojazdu, a czy z podparciem to absolutnie bez znaczenia.
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość,
nie zmniejsza jednak naszej głupoty"
osk rajd
 
Posty: 97
Dołączył(a): wtorek 26 maja 2009, 21:24

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez JAKUB » poniedziałek 24 marca 2014, 14:55

MotoTomasz napisał(a):OK, a co w sytuacji gdy następuje zatrzymanie ale bez podparcia nogą?
Po co w trakcie egzaminu pokazywać wszystkie swoje talenty i próbować zatrzymywać się bez podparcia?
Egzamin na prawo jazdy jest łatwiejszy niż myślisz. Należy pamiętać, że jazda zawsze musi być czytelna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, (również dla egzaminatora). Dlatego z tablicą "L" jeździmy dokładniej, czytelniej wiedząc że występujemy np. w "programie: Jak ty jeździsz?" gdzie nagrodą główną jest możliwość zdobywania do 24 punktów (ironia), za swoje talenty.
Egzamin to tylko etap w życiu, a Ty robisz z tego szafot.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez zbla » poniedziałek 24 marca 2014, 17:04

Panowie MotoTomasz, OSK rajd...

Zatrzymanie to zatrzymanie, koła mają się nie kręcić, a pojazd nie poruszać. Zatrzymanie w związku ze znakiem stop następuje w w miejscu gdzie możemy ocenić, że nie utrudnimy ruchu innym kierującym. Takie zatrzymanie chyba powinno trwać ok 2-3s - oczywiście w przepisach tego czasu nie znajdziecie, ale logicznie na to patrząc trzeba głowę w jedną i drugą stronę obrócić w celu upewnienia się, sugerujecie że ktoś po kursie posiada takie umiejętności aby tyle stać bez podpierania nogą?? no i jeszcze w tym czasie nie tylko musi utrzymać równowagę ale jeszcze się upewnić? moje pytanie, po co takie szopki??

Nie da się po ludzku zatrzymać, nogę na ziemię, zmiana biegu, upewnienie i ruszenie??
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez MotoTomasz » poniedziałek 24 marca 2014, 22:44

A nie może się upewnić podczas podjeżdżania do wyznaczonego miejsca? Poza tym zatrzymujemy się już na 1 biegu, aby uniknąć uderzenia skrzyni biegów. Ale to takie mohe widzimisię ;)
No ale ok, chodziło mi tylko o podejście, że DA SIĘ zatrzymać bez podparcia się.
A sprawa wyniknęła ze spotkania z egzaminatorem, który stwierdził "proszę Pana, nie da się zatrzymać motocykla bez podparcia się nogą."
Pozdrawiam ;)
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez zbla » poniedziałek 24 marca 2014, 23:00

MotoTomasz napisał(a):A nie może się upewnić podczas podjeżdżania do wyznaczonego miejsca?


Nie.

Skoro ustawodawca napisał że mamy się zatrzymać w miejscu gdzie możemy ocenić że nie utrudnimy ruchu innym kierującym to chyba zatrzymujemy się po to żeby sie upewnić. a nie tylko po to żeby się zatrzymać. dla mnie sprawa jasna, zatrzymujesz, upewniasz i ruszasz. po co to tak roztrząsać??
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez ks-rider » poniedziałek 24 marca 2014, 23:10

Tomek, a co egzaminowali w PL

http://www.dougielampkin.co.uk/

:mrgreen:

I jak tu lubic egzaminatorow ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zatrzymanie do STOP - kat. Moto.

Postprzez MotoTomasz » poniedziałek 24 marca 2014, 23:58

@zbla - niejednokrotnie spotkałem się z linią zatrzymania do STOP namalowaną zupełnie "z doopy", więc zatrzymanie tam ma jedynie wpłynąć na zmniejszenie prędkości i na nic więcej.
Dziękuję za opinie. Można zamknąć :)
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości