Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu.

Postprzez mariusz79 » czwartek 15 maja 2014, 15:24

slamyr
W przypadku hamowania awaryjnego jednoczesne "kopnięcie" w pedał hamulca i sprzęgła.

Nie uogólniałbym tego.
Moim zdaniem jeśli pojazd nie jest wyposażony w ABS, lub ABS jest wyłączony, bądź będę hamował awaryjnie w taki sposób, że ABS się nie uaktywni- hamowałbym jednak samym hamulcem, a sprzęgło wcisnąłbym w ostatniej fazie hamowania. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
Także nie do końca zgadzam się z tym artykułem z linku.
Pamiętam jak tylko weszło hamowanie awaryjne na egzaminie, na szkoleniu w word tłumaczono, że jeśli ktoś wciśnie sprzęgło razem z hamulcem, to będzie to traktowane jako błąd.
slamyr
Robiono nawet badania, w których dowiedziono, że człowiek silniej kopie (zapiera się) obiema nogami niż jedną

Nie zgadzam się z tym.
Jeśli chodzi o punktowy nacisk w jedno miejsce np. na pedał hamulca to silniej przyciskamy dane miejsce jedną nogą. Jeśli naciskamy dwiema nogami, to siła naciskania rozkłada się na dwie nogi.
Przykładowo jeśli stoisz na lodzie, a lód jest na granicy wytrzymałości utrzymania Twojej masy ciała i jeśli staniesz na jednej nodze wtedy siła nacisku tej jednej nogi jest znacznie większa niż w przypadku kiedy stałbyś na dwóch nogach. Lód pod wpływem punktowego oddziaływania masy ciała załamie się.
tomcioel1
pamiętaj że "papier egzaminatora" nie jest odzwiercieleniem umiejętności i wiedzy ... niestety

Chciałem po prostu poznać zdanie kolegów.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości