Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » środa 29 października 2014, 21:49

Witam taka teoretyczna sytuacja mi przyszła do głowy, jadę środkowym pasem na ruchliwej drodze, zatrzymuje mnie policja i każe zjechać na pobocze,polecenie wykonuje bez wahania jako że:

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.


Załóżmy, że dochodzi do kolizji z pojazdem jadącym prawym pasem, czy skoro dostałem polecenie zmiany pasa i przejechania do pobocza, nadal mam obowiązek ustąpienia pierwszeństwa? W 5 - tym artykule napisali, że do poleceń mam się stosować nawet jeśli z ustawy wynikają inne zachowania. Wniosek każą jechać to jadę i nie przejmuje się tym, że ustawa każe mi czekać. Ciekawe czy kierujący ruchem przyjął by na siebie winę?
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez rusel » środa 29 października 2014, 22:23

Ciekawe czy kierujący ruchem przyjął by na siebie winę?


Policjant ma zorganizować kontrolę w miejscu i w sposób gdzie nie spowoduje zagrożenia, w miejscach ruchliwych powinno się unikać "zabierania" kierowców z dalszego pasa. Jak już to robi, powinien na moment wstrzymać ruch na sąsiednim pasie.

Żaden przepis nie daje w tym momencie jakiegokolwiek pierwszeństwa tylko dlatego że dostałeś sygnał do zatrzymania ustalonym miejscu.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » środa 29 października 2014, 23:37

Daje nie daje, polecenia mają pierwszeństwo przed ustawą.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » czwartek 30 października 2014, 00:15

Ale nie przed Art 3..polecenie policjanta abym rozjechał pieszego prawdopodobnie zignoruję.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » czwartek 30 października 2014, 07:39

Na jakiej podstawie nie przed artykulem3?
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » czwartek 30 października 2014, 08:49

To chyba wynika z treści Art 3 :wink: nic mnie nie interesuje ,jesli mógłbym kogokolwiek narazić..nawet machająca lizakiem władza
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » czwartek 30 października 2014, 11:38

Wiesz tylko na podstawie 3 artykulu mozna polowy polecen wladzy nie wykonac.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » czwartek 30 października 2014, 11:57

Piszę tylko o tym konkretnym przypadku. Jak masz inne przykłady ..można podyskutować.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez JAKUB » czwartek 30 października 2014, 11:58

szerszon napisał(a):To chyba wynika z treści Art 3 :wink: nic mnie nie interesuje ,jesli mógłbym kogokolwiek narazić..nawet machająca lizakiem władza

A powinno, machająca lizakiem władza jest ważniejsza właśnie dlatego, aby nikogo nie narazić. Władza każe - kierowca wykonuje, nawet pojazdem uprzywilejowanym. "Lizak" podniesiony do góry dotyczy wszystkich kierujących na wszystkich pasach ruchu. Częsty błąd zatrzymywanego kierowcy to samowolne zjeżdżanie w niby bezpieczne miejsce. Za samowolę i kolizję z tego tytułu wiadomo kto ponosi odpowiedzialność.
Policjant może zatrzymać na środkowym pasie ruch - i po uspokojeniu potoków pojazdów przekierować pojazd na środkowym pasie w bezpieczniejsze miejsce. (albo dokonać kontroli - np. na alkohol - na każdym pasie ruchu.)
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » czwartek 30 października 2014, 12:04

A powinno, machająca lizakiem władza jest ważniejsza właśnie dlatego, aby nikogo nie narazić.

Było napisane...
Załóżmy, że dochodzi do kolizji z pojazdem jadącym prawym pasem

I co ?
. "Lizak" podniesiony do góry dotyczy wszystkich kierujących na wszystkich pasach ruchu.
Ok. Tylko jak było wyżej...ktos sie nie zastosował.
To będziesz się ślepo stosował , bo pan policjant kazał, czy jednak w pierwszej kolejności zadbasz, aby dzwona nie było ?

Policjant może zatrzymać na środkowym pasie ruch - i po uspokojeniu potoków pojazdów przekierować pojazd na środkowym pasie w bezpieczniejsze miejsce.

No to jak uspokoi to sie zastosuję...wczesniej wole być jednak w jednym kawałku.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez JAKUB » czwartek 30 października 2014, 12:18

szerszon napisał(a):(...)
No to jak uspokoi to się zastosuję...wcześniej wole być jednak w jednym kawałku.

O tym to właśnie decyduje Policjant, czy będziesz w tym kawałku. Po to są służby Policji, aby dbały o bezpieczeństwo nie tylko na drodze. Czyżbyś im nie ufał?
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » czwartek 30 października 2014, 12:29

Czyżbyś im nie ufał?
Wiesz..ostatnio moje zaufanie do instytucji poleciało na łeb na szyję... :wink:
O tym to właśnie decyduje Policjant, czy będziesz w tym kawałku.

Może sobie, jak gosciu na prawym poleci... :D z tego co sie orientuję to technika nie jest jeszcze na takim poziomie, aby lizak miał moc wstrzymania Słońca a ruszenia Ziemi :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez JAKUB » czwartek 30 października 2014, 20:05

szerszon napisał(a):(...) z tego co się orientuję to technika nie jest jeszcze na takim poziomie, aby lizak miał moc wstrzymania Słońca a ruszenia Ziemi :D
Jak się nie zatrzymasz policjant może użyć środki przymusu bezpośredniego, łącznie z użyciem borni służbowej.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez rusel » czwartek 30 października 2014, 23:02

http://www.milanos.pl/vid-117238-Wypadek-spowodowany-przez-policjanta.html

tu policjant chyba sam stał się przymusem bezpośrednim...
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Makabra » piątek 31 października 2014, 00:43

Borys_q napisał(a):Witam taka teoretyczna sytuacja mi przyszła do głowy, jadę środkowym pasem na ruchliwej drodze, zatrzymuje mnie policja i każe zjechać na pobocze,polecenie wykonuje bez wahania jako że:



Jak Ciebie zatrzymuje to chyba musi wejść na pas prawy czyli zatrzyma tez auto na pasie prawym. Innej opcji nie widzę.

https://www.youtube.com/watch?v=keKrpeH ... page#t=196
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości