Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » piątek 31 października 2014, 10:26

Może na lewym na mnie czatować :)
Przecież piszę, że rozmawiamy teoretycznie, wiadomo jak każdy w miarę inteligentny człowiek się zachowa, taka teoretyczna sytuacja policjant zatrzymuje mnie każe słownie zjechać na prawe pobocze i bum rozjeżdżam nieoświetlonego rowerzystę który mnie omijał poboczem była noc i go nie zauważyłem, teraz chcę koniecznie na kogoś zwalić winę żeby chronić swój tyłek i Policjant staje się dość dobrym obiektem.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Makabra » piątek 31 października 2014, 12:44

Skoro policjant dziala tak jak sygnalizator na skrzyzowaniu czy to zapewnia bezkolizyjnisc? Jak policja kieruje ruchem i pokazuje ze mozesz wjechac na skrzyzowanie i skrecasz w prawo to czy masz obowiazek przepuscic pieszego na przejsciu jak skrecasz?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » piątek 31 października 2014, 16:17

Skoro policjant dziala tak jak sygnalizator na skrzyzowaniu czy to zapewnia bezkolizyjnisc?


Policjant nie działa jak sygnalizator policjant działa jak pan i władca jest ponad wszystkim (ponad Pord, jakieś tam jego przepisy się tyczą), działanie jako sygnalizator jest jednym specyficznym przykładem, opisanym w przepisach.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Makabra » piątek 31 października 2014, 18:21

Ale nie znaczy to że nie masz np. zachować szczególnej ostrożności. Do takiego przepisu jesteś tak czy siak zobowiązany w konkretnych sytuacjach.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez oskinstruktor » piątek 31 października 2014, 22:37

W opisanej sytuacji nie możesz powołać się n Aten artykuł. Tu policjant nie kieruje ruchem. On wydaje polecenie tylko i wyłącznie Tobie, nie biorąc innych użytkowników pod uwagę. To Ty decydujesz kiedy zmienisz pas ruchu.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez rusel » piątek 31 października 2014, 22:48

często zdarza się, kiedy policjant chcąc zatrzymać dany pojazd do kontroli, musi przeorganizować ruch na sąsiednich pasach, musi wydać polecenie do zatrzymania, lub zmiany kierunku jazdy.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » sobota 01 listopada 2014, 00:15

Ale nie znaczy to że nie masz np. zachować szczególnej ostrożności.


Sytuacje w których jesteś zobowiązany zachować szczególna ostrożność reguluje ustawa, który przepis każe mi zachować SZ.O przy wykonywaniu poleceń władzy??
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Makabra » sobota 01 listopada 2014, 00:38

Borys_q napisał(a):
Ale nie znaczy to że nie masz np. zachować szczególnej ostrożności.


Sytuacje w których jesteś zobowiązany zachować szczególna ostrożność reguluje ustawa, który przepis każe mi zachować SZ.O przy wykonywaniu poleceń władzy??


Wykonujac polecenie zmieniasz pas ruchu.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » sobota 01 listopada 2014, 01:17

Wykonujac polecenie zmieniasz pas ruchu.

Tak, ale masz obowiązek je wykonać nawet jeśli ustawa każe inaczej, co jest sprzeczne z definicją szczególnej ostrożności.

Tu policjant nie kieruje ruchem.


1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli,


Nie ma znaczenia czy władza kieruje ruchem czy kieruje tylko mną.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez rusel » sobota 01 listopada 2014, 12:05

Tak, ale masz obowiązek je wykonać nawet jeśli ustawa każe inaczej, co jest sprzeczne z definicją szczególnej ostrożności.


gdzie widzisz sprzeczność? Policjant nakazuje zjechać, zmieniasz pas ruchu lub kierunek jazdy więc wiadomo co masz zachować. Jak staranujesz przy tym rowerzystę to pozwiesz policjanta do sądu bo kazał zjechać w tym miejscu?
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Makabra » sobota 01 listopada 2014, 16:16

Borys_q napisał(a):
Wykonujac polecenie zmieniasz pas ruchu.

Tak, ale masz obowiązek je wykonać nawet jeśli ustawa każe inaczej, co jest sprzeczne z definicją szczególnej ostrożności.



A czy ustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa = niewykonanie polecenia policjanta?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez oskinstruktor » sobota 01 listopada 2014, 16:42

Jak nie ma znaczenie kim kieruje? To Tobie ktoś wyraźnie daje jakieś polecenie. To Ty masz się do niego zastosować. To Ty masz zachować się tak, żeby komuś krzywdy nie narobić. Nie wiem skąd w ogóle taki pomysł w głowie Ci się narodził... ;)
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » sobota 01 listopada 2014, 16:47

To Ty masz zachować się tak, żeby komuś krzywdy nie narobić.
Przecie o tym pisałem. :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez Borys_q » poniedziałek 03 listopada 2014, 10:37

To Ty masz zachować się tak, żeby komuś krzywdy nie narobić. Nie wiem skąd w ogóle taki pomysł w głowie Ci się narodził... ;)


Trochę żeby wywołać dyskusję i zmusić kilka osób do otworzenia umysłu (co niekoniecznie się udało) trochę żeby zwrócić uwagę na bublowatość tego zapisu. Po pierwsze wszelkie kwestie szczególnej ostrożności unikania zagrożenie itd są zawarte w ustawie a polecenia policjanta są ważniejsze od całej ustawy, nie ma zapisu o szczególnej ostrożności jak w przypadku pojazdów uprzywilejowanych, konstrukcja przepisu zwala całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo na policjanta dokonującego kontroli. Z jednej strony ma to trochę sensu biorąc pod uwagę że ludzie jak widzą policyjny lizak zaczynają się dziwnie zachowywać i dobrze by było żeby ktoś za nich w czasie zatrzymywania do kontroli myślał, z drugiej art 5 powinien być doprecyzowany jaki fragment ustawy i na jakich warunkach Policjant może nakazać pominąć.

A czy ustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa = niewykonanie polecenia policjanta?


To chyba jedynie sensowny argument który w tej dyskusji padł, moim zdaniem zależy jak długo takie ustępowanie pierwszeństwa miało by trwać, zatrzymanie na dłuższy czas na pasie innym niż prawy w celu ustąpienia pierwszeństwa jest także zagrożeniem, jeżeli artykuł 5 nie byłby ponad artykułem 3 na tej podstawie można by odmówić zatrzymania przy prawie każdej kontroli dlatego tak nie jest. Oczywiście ludzie są tylko ludźmi i popełniają błędy, Policjant nie zapewnił, kierujący nie upewnił, dochodzi do kolizji. Przecietny Kierujący zwali winę na Policjanta (Ja bym tak zrobił), przeciętny policjant na kierującego (co jest logiczne), sprawa trafi do sądu i pewnie obydwoje dostaną po głowie.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kontrola Policyjna, kolizja, Art 5.

Postprzez szerszon » poniedziałek 03 listopada 2014, 10:56

a polecenia policjanta są ważniejsze od całej ustawy,
Absolutnie nie.
z drugiej art 5 powinien być doprecyzowany jaki fragment ustawy i na jakich warunkach Policjant może nakazać pominąć.
Nie musi..jest ok.
jeżeli artykuł 5 nie byłby ponad artykułem 3 na tej podstawie można by odmówić zatrzymania przy prawie każdej kontroli dlatego tak nie jest.
Rozumujesz jak prostowacze rond. Art 3 wcale nie pozwala na ignorowanie poleceń. Można, a nawet trzeba się zastosować, ale z głową.Można wykonac polecenie nie stwarzając zagrożenia jak równiez zjechać nie zważając na nic.
Czyli jak mi machnie lizakiem to sie stosuję, ale nie po trupach..także policjanta :D
Przecietny Kierujący zwali winę na Policjanta (Ja bym tak zrobił),

to chyba żart...
sprawa trafi do sądu i pewnie obydwoje dostaną po głowie.
Nie musi..wystarczy pomyśleć i mieć świadomość w jakiej sytuacji sie znajdujesz.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości