Oświetlenie tablicy L

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez Makabra » poniedziałek 03 listopada 2014, 10:09

Jak się kursant na koniec chce wysadzić gdzieś gdzie mu pasuje, to dla mnie nie ma problemu. Jak leje deszcz, a mam do ośrodka parę przecznic, to przeskakuję z fotela na fotel, a elki mi się nie chce ściągać, bo jestem z cukru 8)
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez oskinstruktor » wtorek 04 listopada 2014, 13:45

Sam czasami przesiadam się z kursantem żeby mu coś pokazać. Oczywiście mówię o przypadku jazdy po drodze nie żadnym parkingu. Nigdy w życiu do głowy mi nie przyszło, żeby w tym czasie ściągać L-kę z dachu. Komuś podczas pisania "zapomniało się", że jednym z elementów szkolenia jest pokaz.

PS Czy egzaminator po przerwaniu egzaminu ściąga L-kę z dachu jak sam wraca do ośrodka egzaminowania? ;)
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez mariusz79 » wtorek 04 listopada 2014, 16:21

Egzaminator nie musi. Instruktor musi.
"Art.55. K.D.
2. Podczas kierowania pojazdem do nauki jazdy przez osobę inną niż osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem tablica, o której mowa w ust. 1, powinna być zasłonięta lub złożona. "
W momencie kiedy za kierownicą siedzi egzaminator, nie jest to pojazd do nauki jazdy, tylko do egzaminowania i wyżej wymieniony przepis nie obowiązuje egzaminatora.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez Makabra » wtorek 04 listopada 2014, 16:55

Ok to do kompletu poprosze jeszcze kolege o przepis ktory definiuje jakos egzaminatora prowadzacego z elka na dachu.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez rusel » wtorek 04 listopada 2014, 17:23

nie ma zapisów ani ograniczeń odnośnie pojazdów egzaminacyjnych co do tablicy L i obowiązku jej zasłaniania.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez Makabra » wtorek 04 listopada 2014, 17:55

Ok to jeszcze jedno pytanie. Czy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu egzaminacyjnego jest jakas dodatkowa adnotacja tak jak w pojezdzie nauki jazdy?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez dylek » wtorek 04 listopada 2014, 18:19

rusel napisał(a):nie ma zapisów ani ograniczeń odnośnie pojazdów egzaminacyjnych co do tablicy L i obowiązku jej zasłaniania.


A ja mam wątpliwości.... czy egzamin jest przeprowadzany w momencie już po przesiadce, czy też jest już zakończony ?
A jeśli jest już zakończony, to .....nie służy on w tym momencie do przeprowadzania egzaminu i....jest to zwykły samochód odwożący egzaminatora i egzaminowanego do WORDu. L-ka bezprawnie na nim stoi.

Nauka jazdy jak odbywa się w formie pokazu = zasłonięta L lub ściągnięta.
Egzaminów w formie pokazu nie przewidziano.
A oba pojazdy (do nauki i egzaminowania) jeśli służą w danym momencie do innego celu i nie trwa w nich nauka z kursantem za kierownicą lub egzamin z kandydatem za kierownicą....dla mnie jest to oczywiste L-ka won z dachu w tym momencie, a egzaminatorzy naginają bezprawnie zapisy ustawowe...zapewne z lenistwa lub niewiedzy :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez skov » wtorek 04 listopada 2014, 20:27

Jednak art.55. w ustępie drugim, gdzie jest mowa o konieczności zasłaniania tablicy z literą „L”, wymienia tylko pojazd do nauki jazdy i tylko taki.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez dylek » wtorek 04 listopada 2014, 20:36

skov napisał(a):Jednak art.55. w ustępie drugim, gdzie jest mowa o konieczności zasłaniania tablicy z literą „L”, wymienia tylko pojazd do nauki jazdy i tylko taki.

Bo naukę można przeprowadzać w formie pokazu...i dalej będzie to pojazd w którym przeprowadzana jest nauka jazdy w tym czasie, ale bez kursanta za kółkiem.
Z egzaminacyjnym pojazdem już to się nie uda...nie ma pokazu jako formy przeprowadzania egzaminu. I tak jak instruktor za kółkiem = bez L-ki, tak egzaminator za kółkiem = również bez L-ki. Dla mnie to proste. Jaki sens ma zachowywanie szczególnej ostrożności przez innych kierujących, jeśli za kółkiem pojazdu siedzi osoba zawodowo zajmująca się kierowaniem (instruktor lub egzaminator) ??
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez rusel » wtorek 04 listopada 2014, 20:51

A ja mam wątpliwości.... czy egzamin jest przeprowadzany w momencie już po przesiadce, czy też jest już zakończony ?


egzamin trwa do momentu kiedy egzaminator ocenia.

były wątpliwości, już ten temat był podnoszony parę lat temu przez środowisko szkoleniowo-egzaminacyjne. Komenda Główna Policji stoi przy stanowisku, że pojazd przeznaczony do nauki jazdy to jedno, pojazd przeznaczony do przeprowadzenia egzaminu państwowego to drugie.

Stefański;

„Przepis ust. 2 wymaga, by podczas kierowania pojazdem do nauki jazdy przez osobę inną niż osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem tablica była zasłonięta lub złożona. Chodzi o to, by inni kierowcy nie byli wprowadzani w błąd, że pojazdem kieruje osoba, która – ze względu na brak umiejętności – może nie stosować się do obowiązujących przepisów. W przepisie tym wyraźnie jest mowa o pojeździe do nauki jazdy, co – z punktu wykładni językowej – wskazuje, że obowiązek ten nie dotyczy pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego. Wniosek taki potwierdza fakt, że w ust. 1 wyraźnie wyróżnia się pojazdy do nauki jazdy oraz pojazdy do przeprowadzania egzaminu państwowego, a skoro w ust. 2 wymieniono tylko te pierwsze, oznacza to, że dyrektywa zawarta w tym przepisie dotyczy tylko tych pojazdów, tj. pojazdów do nauki jazdy”.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez skov » wtorek 04 listopada 2014, 21:02

Osoba siedząca z prawej strony nadal ma możliwość sterownia pojazdem. Biorąc pod uwagę że po przesiadce zadowolenie zdającego gwałtownie maleje w wyniku tego pokusa "odwdzięczenia się" bywa bardzo silna. Można by przesadzić osobę, (często agresywną) z tyłu ale ja wolę widzieć taką osobę z prawej strony niż za plecami.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez dylek » wtorek 04 listopada 2014, 21:11

rusel - no to jak egzaminator przerywa egzamin i się przesiada...to co jeszcze potem ocenia ? Czy wystarczająco rzewnie płacze dama obok ?
Egzamin się skończył.... Wracacie furką do WORDu, ale przeznaczenie tego pojazdu w tym czasie jest dalekie od określenia "do egzaminowania".
Nie neguję, że oba pojazdy są do czego innego i nie o tym tu mowa.
W pojeździe do nauki odbywa się nauka. W pojeździe do egzaminowania odbywa się egzamin. L-ka na dach jest ostrzeżeniem innych o tym.
Podczas powrotu z egzaminatorem za kółkiem egzamin żaden się nie odbywa.
Samo środowisko egzaminacyjne powinno na to zwrócić uwagę odpowiednio rozumiejąc istotę zapisów ustawowych... nawet kosztem własnej wygody powinny świecić przykładem i nie jeździć po mieście z L na dachu dewaluując taką postawą art.55.3 PoRD

A jak widzę technicznego jadącego na CPN dotankować furkę z L-ką na dachu (bo to przecież pojazd do egzaminowania i L nie trzeba zdejmować ) to mnie szlag trafia... Ja tam nie widzę w przepisach zezwolenia na takie praktyki, a dlaczego wg mnie w ustępie 2 art. 55 wymieniono tylko pojazd do nauki jazdy to mam nadzieję wyjaśniłem.

skov - ty masz przynajmniej rejestrator i jak coś to masz dowód i frustrat ponosi karę i się nie wymiga od odpowiedzialności.
Instruktor musi ściągnąć L podczas pokazu, a też kursant obok mu po heblach dać może... Nie przekonałeś mnie.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez rusel » wtorek 04 listopada 2014, 21:17

Egzamin się skończył.... Wracacie furką do WORDu, ale przeznaczenie tego pojazdu w tym czasie jest dalekie od określenia "do egzaminowania".


to już trochę naciągana interpretacja, wracając do wordu czym wracasz? wozem drabiniastym? jest to pojazd przeznaczony tylko i wyłącznie do przeprowadzania egzaminu będącym w dyspozycji word, wracając nim do wordu wracasz tym samym pojazdem jakim wyjeżdżałeś z ośrodka, wracasz w ramach obowiązków wynikających z ustawy.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez dylek » wtorek 04 listopada 2014, 21:23

rusel... a autobusikiem WORDowym nie jeździcie na szkolenia ? Jedziecie pół Polski, albo i za granicę z L-ką na pojeździe, bo : "jest to pojazd przeznaczony tylko i wyłącznie do przeprowadzania egzaminu będącym w dyspozycji word" ??
Sorry - nie ma egzaminu - nie ma L
W szkoleniu jest bardziej skomplikowane, bo może być pokaz, gdzie jest nauka, a nie kieruje kursant - stąd art 55.2 .
Zasłanianie się, że nie ma tam wymienionego pojazdu do egzaminowania, to zaklinanie rzeczywistości, że mozliwa jest sytuacja trwania egzaminu bez osoby egzaminowanej za kółkiem. Gdyby taka sytuacja była możliwa, to pewnie byłby i wasz pojazd dopisany w art. 55.2 :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie tablicy L

Postprzez rusel » wtorek 04 listopada 2014, 21:46

rusel... a autobusikiem WORDowym nie jeździcie na szkolenia ?


jak wiesz autobus nie musi być w dyspozycji ośrodka, zazwyczaj zamawia się taki autobus z pksu.

Zasłanianie się, że nie ma tam wymienionego pojazdu do egzaminowania, to zaklinanie rzeczywistości, że mozliwa jest sytuacja trwania egzaminu bez osoby egzaminowanej za kółkiem. Gdyby taka sytuacja była możliwa, to pewnie byłby i wasz pojazd dopisany w art. 55.2 :D


No właśnie nie wiem kto zaklina tę rzeczywistość :wink: Nie ma konkretnego zapisu, L-ki nie ściągamy i tak w całej Polsce.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości