znak P-14

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

znak P-14

Postprzez jjaacc » sobota 25 marca 2006, 00:15

Jak potraktować taki błąd na egzaminie:
Zdający wjechał za linie warunkowego zatrzymania się przy sygnale czerwonym, ale nie wjechał za sygnalizator. Czy egzamin powinien być przerwany, ponieważ zdający nie zastosował się do sygnału świetlnego? Czy może powinien być kontynuowany, ponieważ błąd polegał na niezastosowaniu się do znaku poziomego? Jakie jest wasze zdanie?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » sobota 25 marca 2006, 19:04

[/b]Zgodnie z par. 99 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U.nr 170, poz.1393) zatrzymanie pojazdu wynikające z nadawanego sygnału powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku - przed sygnalizatorem wysyłającym ten sygnał. Obowiązek zatrzymania pojazdu w miejscu wyznaczonym wynika z nadawanego sygnału czerwonego a nie z linii. Jest to ewidentne niezastosowanie się do sygnału świetlnego (tabela nr 12, poz.8 - naruszenie przepisów ruchu drogowego skutkujące przerwaniem egzaminu państwowego na prawo jazdy. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » niedziela 26 marca 2006, 00:08

Radwan napisał(a): Obowiązek zatrzymania pojazdu w miejscu wyznaczonym wynika z nadawanego sygnału czerwonego a nie z linii. Jest to ewidentne niezastosowanie się do sygnału świetlnego (tabela nr 12, poz.8 - naruszenie przepisów ruchu drogowego skutkujące przerwaniem egzaminu państwowego na prawo jazdy. Pozdrawiam


No właśnie a czy zapłacił by pan mandat w takiej sytuacji za niezastosowanie się do sygnalizacji? Czy może za niezastosowanie się do znaku poziomego?
A oto moje zdanie na ten temat:
http://www.prawojazdy.com.pl/index.php? ... d_news=380

a to zdanie Koszalińskiego ZORD:
http://zord.pl/

na zadane na forum pytanie:

Jak będzie potraktowany taki błąd:
Zdający zatrzymał się po przekroczeniu linii warunkowego zatrzymania się ale przed sygnalizatorem? Czy błąd będzie potraktowany jako nie zastosowanie się do linii warunkowego zatrzymania się? Czy może niedostosowanie do sygnalizacji świetlnej co będzie skutkowało natychmiastowym przerwaniem egzaminu?

Padła odpowiedź egzaminatora nadzorującego:

W przedstawionej sytuacji zdarzenie potraktowane zostanie jako błąd nie zastosowanie się do oznakowania poziomego.

Ale właśnie w niektórych WORDach jest to nagminnie naciągane i zdający (moim zdaniem niesłusznie) jest wysadzany z za kierownicy. Tymczasem egzaminator powinien poczekać na drugi podobny błąd żeby egzamin był negatywny, i mimo, że egzamin jest negatywny po drugim błędzie to nie powinien być przerwany.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez zbla » niedziela 06 sierpnia 2006, 21:11

Zgadzam sie z Radwanem. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przerwanie egzaminu.
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Postprzez jjaacc » niedziela 13 sierpnia 2006, 01:53

Z całym szacunkiem, ale jak można ukarać złodzieja za zamiar kradzieży bułki, czy faktem kradzieży będzie pomacanie bułki, czy bezczelne jej zeżarcie. Wiadomo że sytuacje są różne niektórzy zatrzymują się za linią P-14 bo nie zauważyli tej linii, a niektórzy wykazując się cwaniactwem, aby przyśpieszyć swój przejazd. Coś tu nie tak. Przejechał za linię, fakt. Nie zatrzymał się przed sygnalizatorem, błąd, ale nie zupełnie identyczny! Zastanówmy się nad tym proszę.
Najprościej jest odpowiedzieć: to jest nie zgodne z rozporządzeniem o znakach i sygnałach, ale nikt nie zadaje sobie trudu, aby spojrzeć w rozporządzenie o kierowcach naruszających.....
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez zbla » niedziela 13 sierpnia 2006, 14:42

Do jjaacc
Zgodnie z rozporządzeniem o znakach i sygnałach drogowych zatrzymanie związane z nadawaniem sygnału czerwonego powinno nastąpić przed sygnalizatorem, a w przypadku gdy mamy linię zatrzymanie przed tą linią. Powiem Ci że znam miejsca w moim mieście gdzie niezatrzymanie pojazdu przed linią zatrzymania (tylko przed sygnalizatorem) całkowicie spowoduje zablokowanie skrzyżowania (bo tory tramwajowe są ułożone w taki sposób że tramwaj nie przejedzie).
A co powiesz na zatrzymanie przed sygnalizatorem S-2 (związane z nadawaniem sygnału czerwonego i zielonej strzałki)? Zatrzymanie to powinno nastąpić przed sygnalizatorem. No to rozważ taką sytuację: ktoś stoi na tych swiatłach jako drugi albo trzeci, zapala się strzałka i pojazdy ruszają. Nie zatrzymuje się już bezpośrednio przed sygalizatorem (bo już stał wcześniej jako drugi czy trzeci ;-). I teraz jak to potraktować? Niestosowanie się do sygnałów świetlnych czy zatrzymanie pojazdu ale w złym miejscu?
zbla
 
Posty: 172
Dołączył(a): sobota 05 sierpnia 2006, 20:16

Postprzez Radwan » niedziela 13 sierpnia 2006, 17:48

Witam. Linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokontów - P-14 wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem, przejściem dla pieszych lub sygnałem świetlnym. Jeżeli sygnał na sygnalizatorze zakazuje wjazdu za sygnalizator, zatrzymujemy się w miejscu wyznaczonym, tzn przed linią zatrzymania. Każdy kierujący, drugi, trzeci, dziesiąty, powinien zatrzymać się w miejscu wyznaczonym. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości