parkowanie w mieście?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

parkowanie w mieście?

Postprzez jjaacc » piątek 31 marca 2006, 20:44

Czy egzaminator może wymagać od zdającego wykonania kilku parkowań różnego rodzaju, w ruchu miejskim? Czy ktoś miał podobne sygnały, że wykonywanych jest kilka parkowań? Oczywiście nie mam na myśli powtórki. W rozporządzeniu wyraźnie jest .......lub........lub..... czyli jedno. Doszły mnie też słuchy, że jeden z egzaminatorów wykonuje parkowanie prostopadłe tyłem czy to zgodne z prawem?
I jeszcze jedno czy parkowanie może odbywać się poza drogami publicznymi?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » sobota 01 kwietnia 2006, 21:21

Zgodnie z par.24, ust. 2, pkt. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 pażdziernika 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierującego pojazdem, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr. 217, poz. 1834) egzamin praktyczny w drugiej części obejmuje sprawdzenie umiejętności jazdy w ruchu drogowym, realizowany jest na drogach publicznych. Wprzypadku egzaminu dla kat. B i B1 prawa jazdy wykonywane są obowiązkowo dwa manewry: parkowanie prostopadłe lub skośne - wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy) lub parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami (manewr jest wykonywany jeżeli jest możliwe wyznaczenie miejsca do parkowania )możliwa jedna korekta toru jazdy) Drugim manewrem obowiązkowym jest zawracanie na drodze jednojezdniowej - dwukierunkowej. Miejsce do parkowania i zawracania wyznacza egzaminator. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » niedziela 02 kwietnia 2006, 21:00

Czyli jak wykonał jedno to drugiego parkowania egzaminator może zażądać, czy będzie to niezgodne z prawem? I czy taka sytuacja może być podstawą do unieważnienia egzaminu? Oczywiście w przypadku gdy wynik jest negatywny?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » poniedziałek 03 kwietnia 2006, 06:58

Zgodnie z par. 9, ust. 1, pkt. 3 lit. a instrukcji przeprowadzania egzaminów, egzamin praktyczny polega na wykonaniu w ruchu drogowym programu egzaminacyjnego, obejmującego co najmniej zadania określone w tabeli 7 - zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem. Z powyższego wynika , że tabela nr 7 określa minimalną ilość i rodzaj manewrów. Moim zdaniem, jeżeli osoba egzaminowana wykona poprawnie (zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem) manewry określone jako obowiązujące (tab. 7 ) to egzaminator powinien zaliczyć egzamin i wydać ocenę pozytywną. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » wtorek 04 kwietnia 2006, 00:35

Troszkę to pokrętne, upewnię się czy dobrze zrozumiałem.
Czyli egzaminator może zażądać wykonania kilku parkowań, ale wystarczy, że zdający wykona jedno parkowanie bezbłędnie i tą część egzaminu ma zaliczoną. Czy tak?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Radwan » niedziela 09 kwietnia 2006, 20:19

Przepraszam - do mojej poprzedniej wypowiedzi wkradł się błąd, mimo , że osoba zdająca wykona poprawnie manewry z tabeli nr 7 to egzaminator może polecić jej wykonanie jeszcze innych manewrów, które będą również oceniane.Dwukrotne nieprawidłowe wykonanie tego samego manewru ( z poza tab. nr 7) będzie również podstawą do oceny negatywnej (negatywnego wyniku egzaminu praktycznego) Zadania egzaminacyjne wymienione w tab. 7 to obowiązujące minimum do wykonania w ruchu drogowym. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez jjaacc » niedziela 09 kwietnia 2006, 22:24

To przykre dla zdających, ale faktycznie słowo „co najmniej” oznacza, że można wszystko. Miejmy nadzieję, że Egzaminatorzy podejdą z wyrozumiałością do zdających i poprzestaną na jednym parkowaniu.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez kopan » niedziela 11 czerwca 2006, 22:41

Dla mnie to dziwne to tak jak w aferze Rywina poszło o zastąpienie lub - i
A tutaj jeden zwrot „co najmniej” i to też afera.
No bo po co jakiś program zadań, jakieś kryteria jak za pomocą zwrotu co najmniej dopuszcza się wszelakie sztuki podlegające ocenie według niewiadomych kryteriów.
Przez ten jeden zwrot traci sens całe rozporządzenie.
Bo ta cała regulacja to mniej więcej tak: jak robisz to i to, to ma to wyglądać tak ale poza tym możesz sobie robić co chcesz i jak chcesz według własnego widzimisię.
Proponuję na egzaminie przeprowadzać zmianę koła i oceniać przy pomocy klucza dynamometrycznego prawidłowość dokręcenia kół.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości