Lusterka.

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Lusterka.

Postprzez ella » czwartek 20 kwietnia 2006, 15:31

Właściwe ustawienie lusterek polega na takim ich ustawieniu, żeby w lewym lusterku kierowca widział lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, w prawym lusterku widział prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem.
W jaki sposób egzaminator sprawdza czy kursant prawidłowo ustawił lusterka? Bo może akurat ktoś je sobie źdźbełko opuścił w dół, żeby lepiej pokonywało mu się łuk. Czy jest jakaś metoda?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Radwan » czwartek 20 kwietnia 2006, 18:03

Aby właściwie ustawić lusterka (sprawdzić ich ustawienie) należy cofnąć się za pojazd na taką odległość (około 5 - 6 m.) aby równocześnie widzieć obydwa boczne lusterka a w nich twarz osoby siedzącej za kierownicą. Takie ustawienie będzie właściwe i zgodne z instrukcją. Lusterka ustawiamy po ustawieniu fotela. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez adalberthus » sobota 22 kwietnia 2006, 00:34

No jo.Czy to znaczy,że kursant może zabrać na egzamin osobę towarzyszącą,ustawić ją 5-6 m za autem i spytać czy już ją widać?A może poprosić egzaminatora?Bo jak może wiedzieć ,czy ma dobrze ustawione lusterka?W mojej krótkiej karierze (30 lat)instruktora uczyłem,aby w lusterkach było jak największe pole obserwacji i jak najmniej martwego pola.I jeszcze chcę się spytać ,jaki dokument(nie jakaś instrukcja)mówi o tym,że technika kierowania na kat, "B" przewiduje obserwację przez tylną szybę w czasie cofania.Kategoria "B" obejmuje też pojazdy bez tylnej szyby.Uznałem więc za celowe nauczanie obserwacji przez lusterka boczne.Po co wyuczony kursant,który pójdzie do firmy,dostanie dostawczy i.....szok!nie ma tylnej szyby.Dalej.Uczenie czynności obsługowych na jednym typie samochodu(za co tak ochoczo oblewacie),który jest w posiadaniu WORD co ma na celu?Przecież nikt nie kupi(chyba przez pomyłkę)takiego samego auta(bo kto by chciał kupić taką lipę ,jakim jest Daewoo udające Chevroletta w WORD w Toruniu) takiego samego pojazdu.A jak kupi co inego,to pod maską jest i tak inaczej,a doczyta się z instrukcji pojazdu.Prosiłbym więc o podanie racjonalnych przesłanek uzasadniających powyższe,w oparciu o jakieś możliwe do zaakceptowania dokumenty,pomijając instrukcje tworzone na użytek WORD.I jeszcze.Bardzo mnie cieszy,że egzaminatorzy chcą prestiżu swojego zawodu.A zawód instruktora?Który odwala czarną robotę,abyście mogli wykonywać swoją?Nie ma.instruktor nie jest ani kierowcą,ani nauczycielem zawodu.
Z poważaniem..............niżej podpisany
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez Radwan » sobota 22 kwietnia 2006, 07:31

DOBRZE POWIEDZIANE "ODWALA" Gdyby nie było tego odwalania, to i praca egzaminatora byłaby przyjemniejsza i na drogach byłoby bezpieczniej. Czy ja doczekam się aby krytyka była poprzedzona samokrytyką?
Ostatnio zmieniony sobota 22 kwietnia 2006, 14:23 przez Radwan, łącznie zmieniany 1 raz
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Radwan » sobota 22 kwietnia 2006, 08:09

Jeszcze jedno, analizując treść postu innej osoby, należy przeczytać post poprzedzający. Mój post był odpowiedzią na pytanie p. eli - jak egzaminator sprawdza ustawienie lusterek, czy jest jakaś metoda, to jest właśnie ta metoda. Powtarzam - osoba zdająca ustawia lusterka będąc wewnątrz pojazdu a egzaminator sprawdza ich ustawienie. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sobota 22 kwietnia 2006, 14:26 przez Radwan, łącznie zmieniany 1 raz
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez ella » sobota 22 kwietnia 2006, 11:11

Radwan napisał(a):J Mój post był odpowiedzią na pytanie p. eli - jak egzaminator sprawdza ustawienie lusterek, czy jest jakaś metoda, to jest właśnie ta metoda.

Dokładnie o to pytałam, bo czytając wypowiedzi osób egzaminowanych często czyta się o specjalnie złym ustawieniu prawego lusterka. Chyba wiadomo po co :wink:
Dziękuję i pozdrawiam.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości