Nieoznaczone eLki

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez Vella » niedziela 21 maja 2006, 00:13

Włodek napisał(a):Samochód egzaminacyjny powinien być oznaczony nazwą ośrodka egzaminacyjnego i napisami JAZDA EGZAMINACYJNA widocznym z przodu i z tyłu pojazdu,

Powinien czy musi?
Bo jesli jest taki przepis to w lubelskim WORDzie go nie przestrzegają.

Jeśli powinien, bo tak jest lepiej, wyraźniej, etc. etc. to najwyraźniej w Lublinie są innego zdania.
Oznaczeń absolutnie brak. Ani z przodu, ani z tyłu, ani na drzwiach (dość się nabiegałam dookoła wozu...). Na dachu czysta litera L, bez dopisków.


A tak swoją drogą, w Warszawie białe Corsy mają naklejkę WORD na drzwiach, widziałam też obok tej naklejki reklamę opla, ale napisu "jazda egzaminacyjna" jakoś nie zauważyłam.
No ale warszawskie samochody egzaminacyjne, w przeciwieństwie do lubelskich, ogladałam tylko przejeżdżając obok nich.
Coś być musi... coś być musi, do cholery, za zakrętem...
Avatar użytkownika
Vella
 
Posty: 585
Dołączył(a): środa 30 listopada 2005, 22:07
Lokalizacja: Warszawa - Lublin

Postprzez laciak » niedziela 21 maja 2006, 12:39

Włodku właśnie przejrzałem na szybko ustawę i powiem Ci, że nic o tym obowiązku co do pojazdów egzaminacyjnych nie znalazłem. Myślę że to tylko od WORDu zalezy czy oznakują te pojazdy czy też nie. W Łodzi nie są oznakowane w sposób szczególny, mają jedynie żółte numerki na drzwiach i po tym da się je poznać.
laciak
 
Posty: 145
Dołączył(a): poniedziałek 24 października 2005, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Radwan » niedziela 21 maja 2006, 13:16

Obowiązek oznakowania pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia szkolenia wynika z par. 3, ust.5, pkt. 2 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 27 października 2005 w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. z 2005 r. Nr 217, poz. 1834) Natomiast nie ma takiego obowiązku w stosunku do pojazdów wykorzystywanych do egzaminowania. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Włodek » niedziela 21 maja 2006, 16:25

Radwan napisał(a):Obowiązek oznakowania pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia szkolenia wynika z par. 3, ust.5, pkt. 2 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 27 października 2005 w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. z 2005 r. Nr 217, poz. 1834) Natomiast nie ma takiego obowiązku w stosunku do pojazdów wykorzystywanych do egzaminowania. Pozdrawiam

A to ciekawe!Dlaczego pojazdy egzaminacyjne miałyby być tajne?
Znowu są równi i równiejsi!
A tak na poważnie: Kto powinien kontrolować prawidłowość oznaczeń zgodnego z w/w rozporządzeniem? (pojazdy szkoleniowe)Jakie są sankcje za niestosowanie się do bądź co bądź - prawa?
Czy znowu zapis sobie a życie sobie?
Poprzedni wpis oparłem na obserwacji pojazdów egzaminacyjnych WORD Katowice.
Czyżby jako jedyni w POLSCE nie wstydzili się przynależności do FIRMY???
Czekam na odpowiedź od egzaminatorów.
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Postprzez Radwan » wtorek 23 maja 2006, 21:41

W naszym WORDzie wszystkie pojazdy wykorzystywane do egzaminowania są "odtajnione". Przeznaczenie pojazdu i nazwa ośrodka oraz miejscowość są widoczne na transparencie dachowym.Pozdrawiam
Ps - słowa "równi i równiejsi" są nie na miejscu.
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez ella » wtorek 23 maja 2006, 22:14

.... WORD Katowice.
Czyżby jako jedyni w POLSCE nie wstydzili się przynależności do FIRMY???

Chyba nie jako jedyni.
Warszawa też nie wstydzi się przynależności do firmy :)
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

.

Postprzez Picek » środa 24 maja 2006, 18:54

Radwan napisał(a):Zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt.3 lit. c rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów, pojazdy wykorzystywane do prowadzenia szkolenia powinny spełniać wymagania...

Pojazdy na których przeprowadza się egzamin nie są pojazdami do przeprowadzania szkolenia.
Tak samo egzaminator kierując pojazdem egzaminacyjnym po oblaniu osoby składającej egzamin (siedzącej po prawej stronie) nie ma obowiązku zakrywania L-ki na dachu.
Po prostu w pewnym sensie są to pojazdy bardziej uprzywilejowane, ale pamiętajmy że tymi autami nie szkoli się kursantów lecz tylko ich egzaminuje :D
instruktor kat.B, Gdańsk - elkaschool
Avatar użytkownika
Picek
 
Posty: 45
Dołączył(a): wtorek 04 kwietnia 2006, 20:27
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Włodek » środa 24 maja 2006, 21:30

Picek napisał(a):Pojazdy na których przeprowadza się egzamin nie są pojazdami do przeprowadzania szkolenia.
Tak samo egzaminator kierując pojazdem egzaminacyjnym po oblaniu osoby składającej egzamin (siedzącej po prawej stronie) nie ma obowiązku zakrywania L-ki na dachu.
Po prostu w pewnym sensie są to pojazdy bardziej uprzywilejowane, ale pamiętajmy że tymi autami nie szkoli się kursantów lecz tylko ich egzaminuje :D

Pojazd egzaminacyjny to nie jest pojazd uprzywilejowany! A egzaminator powinien być wzorem kierowcy ( nawet tego przyszłego i oblanego)
Przeczytaj dokładnie moje posty. Nie o to pytałem...

A tak na poważnie: Kto powinien kontrolować prawidłowość oznaczeń zgodnego z w/w rozporządzeniem? (pojazdy szkoleniowe)


Radwan napisał(a):W naszym WORDzie wszystkie pojazdy wykorzystywane do egzaminowania są "odtajnione". Przeznaczenie pojazdu i nazwa ośrodka oraz miejscowość są widoczne na transparencie dachowym.Pozdrawiam

Proszę.Są jednak inne WORDY w Polsce , które oznaczają swoje pojazdy egzaminacyjne
pomimo, że jest to niezgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.......
A na moje pytanie dotąd nie uzyskałem odpowiedzi...
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Postprzez ella » piątek 26 maja 2006, 11:30

W czasie procesu szkolenia,często na drogach spotykam samochody szkoleniowe (tak by wynikało po "L" na dachu), które nie posiadają żadnej informacji na samochodzie o przynależności do jakegoś OSK.

No to teraz jak wyszło, że pojazdy egzaminacyjne nie muszą być (poza tablicą z L na dachu) oznaczone to nie wiadomo czy to co zauważamy na ulicach ( miasta z WORDAMI) jest pojazdem szkoleniowym nie oznaczonym czy egzaminacyjnym zwłasza jak posiada ten sam kolor . Bo marka to jest w wiekszości taka sama.
A może tacy chałupniczy instruktorzy "z doskoku" psują nam opinie?

Wygląda na to, że to nie zawsze instruktor "z doskoku" :wink:
Oczywiście sprawa jest jasna jeżeli chodzi o miejscowości bez WORDÓW ( bo tam samochody egz. nie dojeżdzają na egzaminie) oraz o rejony miast poza zasięgiem egzaminacyjnym.
Może powinno się spisywać takie numery rejestracyjne i gdzieś je zgłaszać?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Włodek » piątek 26 maja 2006, 18:54

ella napisał(a):Może powinno się spisywać takie numery rejestracyjne i gdzieś je zgłaszać?

Myślę,że nie o to chodzi.
Generalnie ustawa o szkoleniu i egzaminowaniu a co za tym idzie rozporządzenie ministra to bubel legislacyjny.
Nic nie jest jasno sprecyzowane.Dowolna interpretacja przepisów powoduje zamieszanie,brak zrozumienia oraz możliwości korupcyjne.
Jeżeli wprowadza się rozporządzenie z odpowiednimi przepisami to również powinno być określone kto i w jaki sposób sprawdza i jakie są konsekwencje postępowania niezgodnego z rozporządzeniem lub ustawą.
Jestem daleki od wprowadzania instytucji "kapusia" i brzydzę się donosicielstwem ale szlag mnie jasny trafia jak przychodzi kursant na jazdy dodatkowe po całym kursie (30h) i 3 niezdanych egzaminach (słusznie niezdanych) i nic nie umie.
Następnie z doświadczenia własnego: kursant zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych ustępując pierwszństwa (kilka osób). Oblał: uwaga egz. Zagrożenie -utrudnianie płynności ruchu,
Za kilka dni : kursant nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu (1 osoba) gdyż w lusterku widział za sobą w bliskiej odległości autobus. Oblał: uwaga egz. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym!
Czy to jest w porządku?
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Postprzez Radwan » piątek 26 maja 2006, 21:16

Zastanówmy się spokojnie. Po pierwsze to nie ilość pieszych świadczy o tym czy mamy im ustąpić pierwszeństwa czy nie, to gdzie pieszy w danej chwili się znajduje. Z definicji "ustąpienie pierwszeństwa" wynika, że kierujący powstrzymuje się od ruchu (ustępuje pierwszeństwa), jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku. Jeżeli jezdnia ma kilka pasów ruchu i pieszy wchodzi na przejście z lewej strony, to kierujący, zachowując szczególną ostrożność, może wjechać na przejście nie powodując zakłócenia marszu pieszego. Wyobraźmy sobie taką sytyację: pieszy (grupa pieszych) oczekuje na możliwość wejścia na przejście (obowiązuje go szczególna ostrożność), kierujący zatrzymuje się i zachęca pieszych do wejścia na przejście, w tym czasie lewym pasem jadą pojazdy. W ten sposób narażamy pieszych na niebezpieczeństwo potrącenia i utrudniamy ruch innym pojazdom. Każdą taką sytuację należy roztrzygać indywidualnie i rozważnie. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Włodek » sobota 27 maja 2006, 00:13

Radwan napisał(a):Zastanówmy się spokojnie........ Każdą taką sytuację należy roztrzygać indywidualnie i rozważnie. Pozdrawiam

Polecam tekst z tematu "Pieszy na przejściu" na tym forum.
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości