Gramatyka języka polskiego

Wątki niepotrzebne lub wygasłe, czyli po prostu śmieci.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Gramatyka języka polskiego

Postprzez szymon1977 » poniedziałek 18 stycznia 2016, 02:12

(Fragment z innego wątku).

szymon1977 napisał(a):Czy będąc na skrzyżowaniu jesteś na drodze?
a). tak,
b). nie.

Pytanie sformułowane zgodnie z regułami języka polskiego (bez ortów nawet!), odpowiedzi także. O szczegóły nie pytam więc zaznaczam, że odpowiedzi w stylu "tak, ale..." zawierają się w odpowiedzi "tak", a odpowiedzi w stylu "nie, ale..." zawierają się w odpowiedzi "nie". Przypominam także, że zgodnie z regułami języka polskiego "bycie na dwóch drogach" jest "byciem na drodze" dopóki nie jest określone, że chodzi o jedną drogę, drogę pojedynczą, samodzielną, itd., itp,...
(...)
Te same reguły języka polskiego sprawiają, że jeżeli wypijesz cztery piwa to na pytanie "czy piłeś piwo" prawidłowa odpowiedź brzmi "tak".


papadrive napisał(a):Czy te reguły się potwierdzą jeżeli pojadę z Lublina do Gdyni i powiem, że przebyłem długą drogę, to będzie znaczyło, że jechałem jedną drogą?
Nie. W swoim zdaniu za pierwszym razem słowa "droga" użyłeś w znaczeniu ogólnym (wręcz potocznym), za drugim razem w znaczeniu zdefiniowanym w PoRD. A słowa w PoRD definiuje się jeżeli używa się ich w innym znaczeniu niż znaczenie ogólne. Słowo, które występuje w kilku różnych znaczeniach homonimy. Taki przykład zabawnego homonimu "Bawimy się jak damy".

Żeby uniknąć emocjonalnego podejścia do treści PoRD przy wyjaśnianiu zasad języka polskiego podałem przykład z "piwem" - masz jakieś wątpliwości? Jeżeli powiesz, że "wczoraj na ławce piłeś z kumplami piwo" oznacza to, że wypiłeś piwo jedno? A może jak wypiłeś więcej niż jedno piwo powinieneś powiedzieć, że "wczoraj na ławce piłeś z kumplami piwa"?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez pasqudek » wtorek 19 stycznia 2016, 00:23

Bycie na (wielu) drogach to nie bycie na 1 drodze.
Jesli ktos pil piwo to mial 1 piwo. Natomiast pijac piwa swiadczy to wypiciu min. 2, max.4 piw.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez ks-rider » wtorek 19 stycznia 2016, 00:33

pasqudek napisał(a):Bycie na (wielu) drogach to nie bycie na 1 drodze.
Jesli ktos pil piwo to mial 1 piwo. Natomiast pijac piwa swiadczy to wypiciu min. 2, max.4 piw.


Wczoraj wypilem 16 butelek piwa :mrgreen: o tym, ze za mlodu pilem codziennie 94 piwa, niewspomne :mrgreen:

Chyba bezdiesz musial zpowrotem na lekcje polskiego :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3801
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez papadrive » wtorek 19 stycznia 2016, 00:51

ks-rider napisał(a):Wczoraj wypilem 16 butelek piwa :mrgreen: o tym, ze za mlodu pilem codziennie 94 piwa, niewspomne :mrgreen:

Chyba bezdiesz musial zpowrotem na lekcje polskiego :mrgreen:

:wink:

Ale on pisał o wypiciu 4 piw, a nie, że wypił 4 piwa. A to różnica. :wink:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez pasqudek » wtorek 19 stycznia 2016, 01:17

ks-rider: nie mam potrzeby. Codziennie piles 94 piwa?:-D
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 stycznia 2016, 10:32

piwo - napój z niewielką ilością alkoholu...
piwo - jedna porcja napoju piwa, np. kufel piwa
szymon1977 napisał(a):Jeżeli powiesz, że "wczoraj na ławce piłeś z kumplami piwo" oznacza to, że wypiłeś piwo jedno? A może jak wypiłeś więcej niż jedno piwo powinieneś powiedzieć, że "wczoraj na ławce piłeś z kumplami piwa"?


Wszystko zależy od precyzji w zadawaniu pytań. Najlepiej przed zadaniem pytania, zdefiniować w jakim kontekście pytający użył słowa "piwo".

Picie herbaty oznacza zarówno picie filiżanki herbaty, szklanki herbaty jak też dowolnej jej ilości np. łyżeczki herbaty. Jeżeli ktoś zapyta "czy piłeś dziś herbatę", to należy odpowiedzieć TAK, jeżeli spożyło się dowolną ilość tego napoju.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez dylek » wtorek 19 stycznia 2016, 10:52

szymon1977 - weź 2 (ewentualnie 3) deski...
Obrazek
Zbij je do kupy w ten sposób :
Obrazek
Teraz na tym co utworzyłeś z tych desek zawieś figurkę Chrystusa ukrzyżowanego ... coś w tym stylu:
Obrazek

Po tym zabiegu udowadniaj teraz światu, że Chrystus wisi na desce....

Deska to deska, a krzyż to krzyż, a nie deska.
Droga to droga, a skrzyżowanie to skrzyżowanie, a nie droga.
Chrystus wisi na krzyżu, a pojazd jest na skrzyżowaniu.... a ty nie byłbyś sobą, gdybyś nie spróbował udowodnić, że jest inaczej.
Bez utęsknienia więc...niestety...czekamy na twe wywody jak to figurka jednak na desce wisi...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez szymon1977 » wtorek 19 stycznia 2016, 16:52

Zamotałeś się. Czy ręka wiszącego na krzyżu Chrystusa nie została przybita do deski bo Chrystusa powieszono na krzyżu z dwóch desek a nie na desce pojedynczej? Może lepiej nie wywołuj w dyskusji technicznej mogących godzić w czyjeś uczucia religijne przykładów.
.....
dylek napisał(a):Deska to deska, a krzyż to krzyż, a nie deska.
Więc nie mów o krzyżu gdy dyskusja o desce. To nie ładnie!
dylek napisał(a):Droga to droga, a skrzyżowanie to skrzyżowanie, a nie droga.
Więc nie mów o skrzyżowaniu gdy dyskusja o drogę. To nie ładnie!

I nie okłamuj mamusi, że nie piłeś po szkole piwa gdy wypiłeś cztery puszki... chyba raczej nie po szkole a zamiast szkoły.
.....
LeszkoII napisał(a):Najlepiej przed zadaniem pytania, zdefiniować w jakim kontekście pytający użył słowa "piwo".
Nie do końca. Bo jeżeli nie jest to sprecyzowane to znaczy, że pytanie zostało zadane ogólnie. I dlatego nie trzeba pytać "Czy piłeś herbatę lub herbaty?" Bo herbatę pił każdy, kto ją faktycznie pił. I to nie tylko niezależnie od pitej, ale i wypitej ilości. A jak ktoś miał dwie filiżanki, ale z każdej tylko po ćwiartce...
.....
pasqudek napisał(a):Bycie na (wielu) drogach to nie bycie na 1 drodze.
Ale bycie na jakiejkolwiek drodze, to zarówno bycie na drodze jednej jak i bycie na drogach dwóch. A nie bycie na żadnej drodze to zarówno niebycie na drodze jednej jak i niebycie na drogach dwóch.
.....
pasqudek napisał(a):Jesli ktos pil piwo to mial 1 piwo. Natomiast pijac piwa swiadczy to wypiciu min. 2, max.4 piw.
A jak piw było 5 to kończy się picie a zaczyna się chlanie? Ale jaja!
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 stycznia 2016, 17:19

szymon1977 napisał(a):Czy ręka wiszącego na krzyżu Chrystusa nie została przybita do deski bo Chrystusa powieszono na krzyżu z dwóch desek a nie na desce pojedynczej?
Została przybita do krzyża. Pisząc że została przybita do deski, wyrażasz się nieprecyzyjnie a nawet dezinformująco, bo ktoś mógłby na tej podstawie uznać, że nie została przybita do krzyża a np. do podłogi z desek.
Co innego, jeśli rozmawiamy o technice krzyżowania. Wtedy można posługiwać się szczegółem, tj. że ręce przybija się do deski poziomej a nogi do deski pionowej.

Natomiast Ty używasz opisu zupełnie pozbawionego kontekstu i dlatego statystyczny odbiorca Twoich tekstów odnieść możne wrażenie, że ważniejsza jest obecność na drodze niż na skrzyżowaniu, na którym ta droga przecina się z inną.

Przykładowo: jak masz zakaz zatrzymywania na skrzyżowaniu, to nie powinny Cię interesować przepisy o zakazie zatrzymywania na jezdni przy lewej jej krawędzi.
Jednak gdy na niektórych skrzyżowaniach dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony (w związku z art. 24.10), to jak najbardziej słuszne jest rozpatrywanie, czy w obrębie tego skrzyżowania odcinek drogi posiada wyznaczone pasy ruchu oraz ile jest tych pasów.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez szymon1977 » wtorek 19 stycznia 2016, 19:28

LeszkoII napisał(a):...jeśli rozmawiamy o technice krzyżowania.
Proponuję zostawić ten temat jakiemuś forum tematycznemu.
.....
LeszkoII napisał(a):Natomiast Ty używasz opisu zupełnie pozbawionego kontekstu...
...używam w takim samym kontekście jak użyto w PoRD.

LeszkoII napisał(a):...statystyczny odbiorca Twoich tekstów odnieść możne wrażenie, że ważniejsza jest obecność na drodze niż na skrzyżowaniu...
I słusznie. W przepisach odnoszących się do drogi jest to ważniejsze niż zupełnie nieistotne w nich przebywanie na skrzyżowaniu. Tak samo jak w przepisach odnoszących się do skrzyżowanie jest to ważniejsze niż zupełnie nieistotne w nich przebywanie na drodze.

LeszkoII napisał(a):Przykładowo: jak masz zakaz zatrzymywania na skrzyżowaniu, to nie powinny Cię interesować przepisy o zakazie zatrzymywania na jezdni przy lewej jej krawędzi.
A jak mam zwolnienie z zakazu wyprzedzania... sam o tym napisałeś w następnym wersie.

LeszkoII napisał(a):...czy w obrębie tego skrzyżowania odcinek drogi posiada...
To w końcu będąc na skrzyżowaniu jestem na drodze (a właściwie odcinku drogi zawartym w obrębie tegoż skrzyżowania) czy nie?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 stycznia 2016, 21:09

szymon1977 napisał(a):To w końcu będąc na skrzyżowaniu jestem na drodze (a właściwie odcinku drogi zawartym w obrębie tegoż skrzyżowania) czy nie?
Od wlotu do wylotu - tak jak droga prowadzi. Zupełnie bez znaczenia jest to, że poruszasz się w poprzek innej drogi.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez szymon1977 » wtorek 19 stycznia 2016, 21:41

Pytanie o bycie na drodze a nie o poruszanie się nią od wlotu do wylotu. Jestem na drodze będąc na skrzyżowaniu czy nie? Piłem piwo jak wypiłem piw cztery czy nie?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 stycznia 2016, 22:04

szymon1977 napisał(a):Jestem na drodze będąc na skrzyżowaniu czy nie?
Tak, bo GPS pokazuje. A w ogóle to najpierw jestem w/na pojeździe a wcześniej w butach.
szymon1977 napisał(a):Piłem piwo jak wypiłem piw cztery czy nie?
Tak, bo spożywałeś piwo(napój), ale nie wypiłeś jednego piwa(porcji tego napoju).
Załóżmy, że celebrowałeś to na taboreciku stojącym na ulicy. Piłeś na taboreciku czy na ulicy?
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez szymon1977 » wtorek 19 stycznia 2016, 23:05

LeszkoII napisał(a):Tak, bo GPS pokazuje. A w ogóle to najpierw jestem w/na pojeździe a wcześniej w butach.
Skoro GPS mówi, że jesteś na drodze to nie możesz być w pojeździe, w butach ani na skrzyżowaniu.
.....
LeszkoII napisał(a):Załóżmy, że celebrowałeś to na taboreciku stojącym na ulicy. Piłeś na taboreciku czy na ulicy?
I na taboraciku, i na ulicy. Straż Miejska nie odstąpi od ukarania bo pijąc na taboreciku piłem na ulicy... a może na skrzyżowaniu pić można bo wchodząc na skrzyżowanie schodzimy z ulicy?
.....
Cóż za siła argumentów! A właściwie to co chcesz osiągnąć zaśmiecając Forum głupotami? Jestem na drodze jak jestem na dtogach dwóch czy nie?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Gramatyka języka polskiego

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 stycznia 2016, 23:24

Przecie od początku staram się wyjaśnić, od czego zależy że raz powiesz że jesteś na skrzyżowaniu a innym razem że poruszasz się drogą ...akurat przecinającą się z inną.
szymon1977 napisał(a):A właściwie to co chcesz osiągnąć zaśmiecając Forum głupotami?
Skoro piszę w głupim wątku, to nie dziwne że głupoty - przynajmniej głupoty na temat.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Kosz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości