kosz

Wątki niepotrzebne lub wygasłe, czyli po prostu śmieci.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

kosz

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 22:08

mp0011 napisał(a):A czy może ktoś mi wyjaśnić na czym tak naprawdę polega różnica Waszych zdań, ale na konkretnym przykładzie?
Czym się różni, według Was, szkoła Krakowska od Warszawskiej?

Szkoła krakowska to jazda po SoRO,zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Zasady wypisałem tutaj:
STARYSZOFER napisał(a):Wprawdzie wątek o rondach już istnieje, ale wiadomo, że ronda, a skrzyżowania o ruchu okrężnym to zupełnie coś innego. Dlatego w tym temacie skupiamy się na dyskusji wyłącznie o skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, a temat o rondach będzie tematem ogólniejszym.

Na początek mała dygresja:

W prawie o ruchu drogowym występują pojęcia - "RUCH OKRĘŻNY" i "SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM".

Natomiast pojęcie "rondo" (niewystępujące w przepisach) jest to POTOCZNA nazwa skrzyżowań z wyspą centralną. Tak więc rondem przyjęło się nazywać zarówno skrzyżownia o ruchu okrężnym, jak również skrzyżowania z wyspą, na krórych ruch okrężny nie występuje. To ważne, aby nie mylić tych dwóch pojęć ze sobą.

1. Podstawowe definicje:

Definicję "ruchu okrężnego" znajdziemy w §36.1 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

RUCH OKRĘŻNY - RUCH, który odbywa się dookoła wyspy lub placu W KIERUNKU WSKAZANYM NA ZNAKU C-12.

SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM - to skrzyżowanie na którym odbywa się ruch okrężny, czyli skrzyżowanie na którym pojazdy jadą dookoła wyspy W KIERUNKU WSKAZANYM NA ZNAKU C-12.

Obrazek

2. Podstawowe zasady

Zasady jazdy na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym regulują przepisy prawa o ruchu drogowym i związanych z nim rozporządzeń.
Należy pamiętać, że ruch okrężny jest to specjalna organizacja ruchu, gdyż ruch ten odbywa się W KIERUNKU WSKAZANYM NA ZNAKU C-12, a więc inaczej niż na zwykłych skrzyżowaniach, gdzie ruch odbywa się w kilku różnych kierunkach.

Obrazek



3. Zasady używania kierunkowskazów

Zasady używania kierunkowskazów reguluje artykuł 22.5 prawa o ruchu drogowym:

"Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru"

Ta prosta zasada na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym sprowadza się do obowiązku syganalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu (na skrzyżowaniach wielopasowych) oraz sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy prawym kierunkowskazem przed opuszczeniem skrzyżowania o ruchu okrężnym.

Należy tutaj podkreślić z całą stanowczością, że jadąc dookoła wyspy w kierunku wskazanym na znaku C-12 - nie zmieniamy kierunku jazdy, a więc nie należy używać żadnego kierunkowskazu. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja w której zamiarzamy zmianić pas ruchu lub zamiarzamy opuścić skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Włączony lewy kierunkowskaz w czasie jazdy dookoła wyspy lub nawet przed wjazdem w ruch okrężny - to często spotykany błąd na polskich drogach.

Obrazek

4. Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym

ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM STANOWI ZMIANĘ KIERUNKU JAZDY W PRAWO - a więc zgodnie z artykułem 22.2 prawa o ruchu drogowym - należy go wykonać po UPRZEDNIM ZBLIŻENIU SIĘ DO PRAWEJ KRAWĘDZI JEZDNI.

ZGODNIE Z TYM ZAPISEM, ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM NALEŻY WYKONYWAĆ WYŁĄCZNIE Z PRAWEGO PASA RUCHU.

Nieprzestrzeganie tej zasady i niezgodny z prawem skręt w prawo (w kierunku wylotu) z lewego pasa, doprowadza do wielu kolizji i niebezpiecznych sytuacji na skrzyżowanaich o ruchu okrężnym.

Obrazek

5. Zajęcie odpowiedniego pasa ruchu

Zgodnie ze znakiem C-12 ruch pojazdów odbywa sie dookoła wyspy W KIERUNKU WSKAZANYM NA ZNAKU C-12.
W związku z powyższym jazda zgodnie ze znakiem C-12 - dookoła wyspy w kierunku wskazanym na C-12 - może odbywać się dowolnym pasem ruchu.

Ponieważ dookoła wyspy jedziemy w kierunku wskazanym na znaku C-12 - dlatego jadąc dookoła wyspy - kierunku jazdy nie zmieniamy.

Tak więc - wjeżdzać w ruch okrężny oraz jechać doookoła wyspy na skrzyżowaniach dwupasowych można zarówno prawym jak i lewym pasem. Jest to szczególnie ważne dla kierowców pojazdow ciężarowych i autobusów, dla ktorych wjazd lewym pasem na skrzyżowanie wiązałby się z niewygodną dla nich, a czasami wręcz niebezpieczną zmianą pasa ruchu przed opuszczeniem skrzyżowania.

Jazda prawym pasem ruchu jest również bezpieczniejsza dla niedoświadczonych kierowców, którzy mogą mieć problem ze zmianą pasa ruchu na zatłoczonym skrzyżowaniu.

Obrazek

6. Najczęstsze kolizje.

Często występująca kolizją na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym jest zajechanie drogi prawidłowo jadącemu pojazdowi dookoła wyspy prawym pasem ruchu, przez pojazd zjeżdżający ze skrzyżowania z lewego pasa.

Winny kolizji pojazd, zjeżdżający ze skrzyżowania z lewego pasa - łamie szererg artykułów prawa o ruchu drogowym:
- art 22.1 - nie zachwuje szczególnej ostrożności przy zmianie kierunku jazdy
- art 22.2 - skręca w prawo z lewego pasa
- art 22.4 - nie ustępuje pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu pojazdowi prawidłowo jadącemu swoim pasem ruchu.

Obrazek


Natomiast szkoła warszawska to patologia, która pojawiła się kilka lat temu i denerwuje normalnych użytkowników dróg.
Ich popisy znajdziesz np. tutaj:
phpBB [media]
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Powrót do Kosz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości