Instalacja LPG

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Instalacja LPG

Postprzez tuzpo » sobota 22 czerwca 2013, 17:21

Witam, jestem świeżo upieczonym kierowcą, prawko dostałem do łapy 4 miesiące temu. Zakupiłem używane clio. Póki co jeszcze studiuję i zależy mi na oszczędnościach, zastanawiałem się nad montażem instalacji LPG. Tylko pytanie, czy warto zakładać taką do starego clio?
tuzpo
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 22 czerwca 2013, 16:54

Re: Instalacja LPG

Postprzez jestemkoksiarzem » sobota 22 czerwca 2013, 19:29

Zależy jak stare to Clio. Jak 6-8 letnie to zakładaj śmiało sekwencję 3 generacji. Znajomy posiada takie auto właśnie z taką instalacją i sprawuje się świetnie. Niektórzy mechanicy twierdzą, że Renówki tragicznie znoszą zagazowanie.
jestemkoksiarzem
 
Posty: 57
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja LPG

Postprzez Radhezz » niedziela 23 czerwca 2013, 09:46

Sekwencja to 4 generacja, a nie 3.

Przeciwwskazań do montażu jako takiego nie ma, chociaż należy zwrócić uwagę na koszty takiej operacji, które małe nie są. Dlatego też warto by przeliczyć kiedy taka inwestycja się zwróci.

Co do przydatności auta do zagazowania - auta starsze zadowolą się starszą instalacją 2 generacji, ale żeby to miało sens jednostka napędowa musi być w przyzwoitym stanie. Ale tutaj uwaga - są auta które gazu nie tolerują zbyt dobrze (np. Mercedesy z lat 1980-1993). A do nowoczesnych aut nie wkładamy starszych instalacji (bo takie przypadki też się spotyka), bo potem będą problemy.

Decydując się na montaż gazu należy być świadomym wyższych kosztów przeglądu technicznego, obowiązku wymiany butli co 10 lat, tego że takim pojazdem nie wolno parkować w parkingach podziemnych, oraz konieczności utrzymania układu zapłonowego (kable, świece, kopułka) w idealnym stanie.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 757
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Instalacja LPG

Postprzez lith » niedziela 23 czerwca 2013, 11:29

Radhezz napisał(a): tego że takim pojazdem nie wolno parkować w parkingach podziemnych,

już widzę jak ktoś zwraca na to uwagę :D Z resztą taki znaki mające niby zakazywać wjazdu z lpg to widziałem kilka razy może...
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Instalacja LPG

Postprzez Borys_q » niedziela 23 czerwca 2013, 20:37

Od dziesięciu lat jeżdżę na Gazie i żadne podziemne parkingi mi nie straszne:)
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja LPG

Postprzez Radhezz » niedziela 23 czerwca 2013, 21:10

Cały problem z parkingami podziemnymi polega na tym że LPG jest cięższy od powietrza, więc na takim parkingu jego opary mogą się kumulować. W wypadku 100% sprawnego pojazdu i instalacji wytworzenie z tych par niebezpiecznej mieszaniny byłoby raczej trudne. Jednak w przypadku rozszczelnienia instalacji stajemy w obliczu realnego zagrożenia wybuchem i/lub pożarem.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 757
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Instalacja LPG

Postprzez Borys_q » poniedziałek 24 czerwca 2013, 10:20

W przypadku rozszczelnienia zbiornika z benzyną też stajemy przed realnym zagrożeniem wybuchem lub pożarem.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja LPG

Postprzez tuzpo » poniedziałek 24 czerwca 2013, 17:17

No autko jest z 2005 roku, ale zdrowe. Dzięki za odpowiedzi. A to jeszcze podpytam przy okazji czy jest może ktoś z Krakowa/okolic, kto by mi polecił w jakim warsztacie najlepiej założyć? Tak żeby potem nie trzeba było poprawiać...
tuzpo
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 22 czerwca 2013, 16:54

Re: Instalacja LPG

Postprzez Radhezz » poniedziałek 24 czerwca 2013, 17:41

Borys_q napisał(a):W przypadku rozszczelnienia zbiornika z benzyną też stajemy przed realnym zagrożeniem wybuchem lub pożarem.

Benzyna jednak gdy silnik nie pracuje nie jest pod ciśnieniem więc niewielka nieszczelność nie opróżni nam baku, parę kropel poleci i koniec. Poza tym benzyna sama w sobie nie jest palna, palne są jej opary, co też robi różnicę.

tuzpo napisał(a):No autko jest z 2005 roku, ale zdrowe. Dzięki za odpowiedzi. A to jeszcze podpytam przy okazji czy jest może ktoś z Krakowa/okolic, kto by mi polecił w jakim warsztacie najlepiej założyć? Tak żeby potem nie trzeba było poprawiać...
A tego to nigdy nie wiesz, bo to nie zależy od warsztatu, co od konkretnego serwisanta. I nie mówię tutaj o strojeniu instalacji, ale o samej sztuce montażu. Kolega przykładowo od ponad dwóch lat jeździł do jednego zakładu, więc gdy przekładał silnik w swojej A6, potrzebował żeby ponownie założyć elektrozawory, poprowadzić przewody i wmontować dysze w kolektor. Efekt finalny prac był ukryty pod plastikową osłoną silnika (taki standard już chyba od 20 lat), więc jaki numer odstawił monter, kolega zobaczył dopiero w domu gdy wziął się za uszczelnianie kolektora ssącego... No opisywanie tego mija się z celem, ale to całkowita masakra... I jak niby zwykły człowiek ma dopilnować tego żeby było dobrze zrobione? Wypadałoby żeby się na tym znał...
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 757
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Instalacja LPG

Postprzez Borys_q » poniedziałek 24 czerwca 2013, 19:15

Benzyna jednak gdy silnik nie pracuje nie jest pod ciśnieniem więc niewielka nieszczelność nie opróżni nam baku, parę kropel poleci i koniec.


Zależy od nieszczelności, generalnie układ LPG jest co przegląd sprawdzany na szczelność prawdopodobieństwo wycieku jest mniejsze.

Nikt w temacie parkingów nie bierze jednej rzeczy pod uwagę, auta wjeżdżają i wyjeżdżają, silniki pracując zasysając powietrze (jak z jakiegoś gazowca pocieknie to mieszaninę z lpg) z wysokości około pół metra nad ziemią, nawet jak w tym powietrzu jest jakaś ilość LPG to powinna być na bieżąco przepalana przez samochody więc prawdopodobieństwo powstania mieszanki palnej powinno być znikome (możliwe że bzdury gadam to mnie poprawcie).
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Instalacja LPG

Postprzez dr1v3r » poniedziałek 24 czerwca 2013, 23:46

tuzpo napisał(a):No autko jest z 2005 roku, ale zdrowe. Dzięki za odpowiedzi. A to jeszcze podpytam przy okazji czy jest może ktoś z Krakowa/okolic, kto by mi polecił w jakim warsztacie najlepiej założyć? Tak żeby potem nie trzeba było poprawiać...


Że z 2005 to nie szkodzi, bo źle założona instalacja i takie z 2013 załatwi. Sam miałem do czynienia z dwoma gazownikami do tej pory, w przypadku dwóch różnych aut i niestety prawda jest taka, że są znaczne różnice w jakości usług pomiędzy różnymi zakładami. Z tych dwóch polecić mogę tylko LPG House (ul. Klimeckiego), ale najpierw najlepiej zadzwoń i zapytaj, czy Clio dobrze znosi gazowanie (a najlepiej zadzwoń w kilka miejsc, żeby mieć porównanie).
Avatar użytkownika
dr1v3r
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 września 2012, 14:25

Re: Instalacja LPG

Postprzez jestemkoksiarzem » czwartek 27 czerwca 2013, 20:49

Radhezz napisał(a): takim pojazdem nie wolno parkować w parkingach podziemnych

A ja mam własny parking podziemny, garaż. Czy to oznacza, że już nie mogę trzymać auta w moim garażu bo opary cięższe od powietrza mogą się skumulować i spowodować wybuch? Zasmuciłeś mnie, ale dzięki za ocalenie życia.
:P
jestemkoksiarzem
 
Posty: 57
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja LPG

Postprzez reassor » piątek 12 lipca 2013, 13:27

A masz znak? :D
Ja kiedyś do podziemnego wjechałem i ochroniarz zobaczył i marudził to mu powiedziałem, że przed wjazdem zmieniłem na benzynę :D (lol)
Kat.B - 24.02.2012 - Kat.B zdane :) (Mobilek Tychy)
Kat.A - 10.02.2016 - Teoria 71/74 (1 raz) :) (Radmar Tychy)
Kat.A - 11.04.2016 - Praktyka (1 raz) :) (Radmar Tychy)
Avatar użytkownika
reassor
 
Posty: 225
Dołączył(a): niedziela 23 października 2011, 18:54
Lokalizacja: Tychy

Re: Instalacja LPG

Postprzez lith » sobota 13 lipca 2013, 14:19

@reassor

O podobnym tekście myślałem ;) Ale ja mam wlew gazu obok wlewu paliwa, więc mój elpegie jest niewykrywalny.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Instalacja LPG

Postprzez jestemkoksiarzem » sobota 13 lipca 2013, 19:50

reassor napisał(a):A masz znak? :D
Ja kiedyś do podziemnego wjechałem i ochroniarz zobaczył i marudził to mu powiedziałem, że przed wjazdem zmieniłem na benzynę :D (lol)

hahaha dobre :D
jestemkoksiarzem
 
Posty: 57
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 15:34
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 15 gości