Początkujący kierowca, pierwszy samochód i zonk.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Początkujący kierowca, pierwszy samochód i zonk.

Postprzez samerpiszesiesummer » poniedziałek 04 lutego 2019, 17:29

Cześć,

Zdawałem niedawno prawko kat. B, oczywiście jak wiemy Baleno. Jeździłem kilkoma egzemplarzami w OSK, no i WORD, i w sumie prowadziło mi się je nieźle. Od wczoraj jestem posiadaczem Golfa IV 1.6 1998r., no i cóż powiedzieć, zdarza mi się strzelić piskówkę ruszając na krzyżówce, a jak wyjeżdżałem z lekkiego wzniesienia na drogę to też chyba wyorałem wszystkie kamyczki wysypane na dojazdówce :D.

Zapewne potrzebuję się trochę przyzwyczaić do tego samochodu, prawda? Sprzęgło chodzi tu nieco inaczej - w tych Baleno to praktycznie na dotyk, a ruszając wystarczyło lekko osunąć nogę. Tutaj mam wrażenie, że muszę 3/4 wypuścić żeby w ogóle poczuł, że sprzęgło popuściłem. To może być normalne w Golfie po prostu? Jak uzyskać efekt odwrotny - puszczając to sprzęgło do tej 3/4 i wtedy lekko dawać gaz? Chyba najrozsądniej będzie pojechać na jakiś parking poza miastem i poćwiczyć sobie ruszanie.

Jak przyzwyczajaliście się do swoich pierwszych samochodów, którymi jeździliście po zdaniu prawka? Też metodą prób i błędów ruszanie, sama jazda poza miastem? Czy jak?

Pozdro :)
samerpiszesiesummer
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2019, 17:22

Re: Początkujący kierowca, pierwszy samochód i zonk.

Postprzez gumik » piątek 15 lutego 2019, 14:40

samerpiszesiesummer napisał(a):Chyba najrozsądniej będzie pojechać na jakiś parking poza miastem i poćwiczyć sobie ruszanie.
Dokładnie!
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Początkujący kierowca, pierwszy samochód i zonk.

Postprzez ks-rider » piątek 15 lutego 2019, 22:48

Pojedz sobie na jakas malo ruchliwa ulice i kilka, kilkanascie razy rusz tak jak Cie uczono abyto sprzeglo wyczuc


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Początkujący kierowca, pierwszy samochód i zonk.

Postprzez rpa » sobota 16 lutego 2019, 07:55

Spoko, też mam golfa 4 i co ciekawe, mając już chwilę doświadczenia, na początku bardzo często go gasiłem przy ruszaniu. Sprzęgło brało dość nisko (a przesiadłem się z golfa 3, gdzie wysprzęglało dosłownie po położeniu buta na nim), a na dodatek miało krótką "strefę aktywną", więc tam, gdzie spodziewałem się jeszcze półsprzęgła, miałem je już dawno zapięte. Parę dni pokaleczyłem i tyle. Od dawna już żadne auto nie zaskoczyło mnie działaniem pedałów, no chyba że końską dawką mocy pod gazem :) Ostatnim razem chyba corolla kolegi, gdzie wsiadłem w zimowych butach i dosłownie operowałem na "niczym", ultrakrótki skok wszystkich trzech i wyjątkowo miękkie, dosłownie miałem wrażenie, że trzymam nogi oparte o pajęczą sieć.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości