Ciśnienie w oponach

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » środa 23 października 2019, 20:14

gumik napisał(a):Ale chyba jednak co innego opona bieżnikowana, sprawdzona, a co innego taka, która od nowości ma 10 lat i nikt się nią za bardzo nie przejmował. Przecież dokładnie o tym piszą.


po pierwsze:
co innego opona użytkowna samochodem osobowym z domu do pracy i z powrotem lub kamperem na wakacje, a opona używana w transporcie ciężarowym.

po drugie:
czy jest górna granica wieku karkasa?
skąd wiesz czy karkas nie ma 15 lat?
skąd wiesz czy ten karkas nie był z opony naczepy wywrotki wożącej na co dzień nie 25 ton jak mówi instrukcja i przepisy, ale 32-35 ton?
w czym jest lepszy 10 letni, sprawdzony karkas, ale z opony pracującej w transporcie, od 10 letniej opony w normalnym użyciu pojazdem osobowym?

poza tym ja oponami moich aut, jak wszystkimi swoim rzeczami, się przejmuję.

dlaczego do swojego kampera wolę kupić opony nowe, nawet Chińczyki od bieżnikowanych?
są to opony od pojazdów dostawczych, które są najbardziej przeładowywane i mimo nowego bieżnika, boki opony, które najbardziej cierpią przy przeładowaniu, mogą być mocno nadwątlone.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez gumik » środa 23 października 2019, 23:20

To jeszcze po trzecie. To co wrzuciłem to są wyniki przeprowadzonych badań. Akurat z USA. Ale to samo można też znaleźć u europejskich speców. Nie, nie są to fachowcy z internetu z "forum prawo jazdy", czy innego "Führerschein-Diskussionsgruppe".
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » czwartek 24 października 2019, 06:00

oczywiście możesz zmieniać w swoim aucie opony co 3 lata, nawet co roku, jak Cię na to stać.

większość producentów dopuszcza użytkowanie opon do 10 lat, co prawda zalecają wcześniejszą zmianę, bo z czegoś muszą żyć, ale do 10 lat ze względu na wiek opony nic nie powinno się dziać.

w oponach starszych podczas użytkowania niewiele się zmienia, jeżeli mówimy tu o bezpieczeństwie jazdy w normalnym użytkowaniu pojazdu osobowego.
jednak czasami zdarza się, że z opony schodzi powietrze i to bez wyraźnego przebicia, po prostu powietrze ucieka między warstwami, a sama opona wyglądem niewiele różni się od 2-3 letniej i gdybyś nie odczytał daty produkcji, nie domyślił się wieku ani po wyglądzie, ani po zachowaniu się podczas jazdy.

tego nie dowiedziałem się od znajomego Rumuna, z forum itp., ale na podstawie własnych obserwacji. opon pojazdów swoich i podczas wielu lat pracy w transporcie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Radhezz » czwartek 24 października 2019, 20:28

Właśnie jak pisze Cyryl. Ja tylko dodam że w osobówce jak opona jest za stara, to po prostu widać, wystarczy się przyjrzeć. Jak pojawiają się pęknięcia gumy czy inne "dziwne" objawy to opona do wymiany i tyle. Ja ostatnio u siebie wymieniałem, bo guma pękła wzdłuż bieżnika w jednej z czterech opon, ale było już widać druty w szczelinie.

A co do najstarszych opon na jakich jeździłem - miały 25 lat. W ciężarówce. To jeszcze konstrukcja z innej epoki, z dętkami, aż ciężko było dorwać sensowny zamiennik. Miały 12 tys. przebiegu, to jak nowe jeszcze były. Jedyny odczuwalny minus był związany z faktem długiego stania w miejscu pod obciążeniem, przez co opony się odkształciły i z kół zrobiły się "wielokąty" :lol:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez gumik » czwartek 24 października 2019, 21:38

Panowie - to co piszecie, to tak zwany dowód anegdotyczny. Oparty na stosunkowo niewielkiej próbce danych. Coś jak "a mój wujek to wszystko grzał w mikrofalówce i umarł. Mikrofalówki są złe".
Próbujecie ekstrapolować swoje doświadczenie na ogół. Podejrzewam, że nawet Cyryl mimo wielu lat pracy w transporcie nie widział na tyle dużo opon, żeby coś z tego wnioskować. A nawet jeśli, to nie było w tym raczej żadnej większej metodyki, ocena była czysto subiektywna.
Dlatego wolę się jednak opierać na badaniach, testach, poważnych metodach analizy statystycznej.
Na Waszą obronę jest to, że naturalnie umysł ludzki ekstrapoluje swoje doświadczenia i podświadomie tworzy z tego regułę. Nic w tym złego. Każdy tak robi. Ja tak robię. Dlatego statystyka jest taka ciężka, mało ludzi ją rozumie, jest nieintuicyjna, sprzeczna z tym co nasz mózg daje nam z automatu. Ale za to daje lepsze rezultaty badawcze. :)

Ja ostatnio u siebie wymieniałem, bo guma pękła wzdłuż bieżnika w jednej z czterech opon, ale było już widać druty w szczelinie.
I dlatego warto wymieniać wcześniej. Bo taka wada może powstać podczas dłuższej trasy i możesz być w d...
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez ks-rider » czwartek 24 października 2019, 21:50

Cyryl,

Sa firmy ktiore bieznikuja na nowo opony i zanim cokolwiek zaczna bieznikowac, to przeswietlaja cala opone rentgenem.

I tu jest pytanie, czy na tym rentgenie mozna wszystkom zobaczyc a co wazniejsze rozroznic zdrowe od niezdrowego.

Sam jezdze obecnie na oponach bieznikowanych, po pozytywnm uzytkowaniu bieznikowanych opon zimowych w tym roku do auta ktore jest na wylocie zakupilem bieznikowane letnie, i daje bez problemu rade, ba boki Maja wzmocnione.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » czwartek 24 października 2019, 21:52

statystyka jest bardzo prosta do zrozumienia, począwszy od sportu, skończywszy na transporcie.

pracując w transporcie korzystałem z programu komputerowego, który miał analizy gdzie mogłeś sprawdzić zużycie paliwa (w przypadku ciągników), przychód, koszty napraw, wpisywaliśmy przyczyny awarii, koszty szkód wynikłych z tych awarii.

jeżeli podsumuję pracę w transporcie i budownictwie drogowym, gdzie transport mi podlegał (czas prawie 20 lat, tak w przybliżeniu ponad 500 pojazdów), straty spowodowane uszkodzeniami spowodowanymi awariami opon ze względu na wiek były równe 0 zł.

tyle statystyki.

w czym jest lepsza opona bieżnikowana prześwietlona rentgenem na 10 letnim karkasie, którą zaczynasz użytkować, od nieprześwietlonej 10 letniej niebieżnikowanej, którą za rok wymienisz na nową?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez ks-rider » czwartek 24 października 2019, 21:56

Cyryl napisał(a):jeżeli mówimy o wyczynowym sporcie motoryzacyjnym, to trzeba uwzględniać zmianę ciśnienia, ale jeżeli jeździmy z domu do pracy lub na wakacje nad morze, gdzie czas przyjazdu nie będziemy mierzyli z dokładnością do dziesiątych czy setnych części sekundy, możemy sobie to pominąć.


Nie gra roli czy jezdzimy ….. czy do ….. i ile….

Cisnienie powinno byc na maxa.

W sporcie motorowym cisnienie w oponach jest zawsze nizsze.


Cyryl napisał(a):to nie wiem jak użytkujesz pojazd, bo na nauce jazdy opony wytrzymują blisko 100 000km,


Zalezy jeszcze w jakim aucie i jakie opony zastosowal producent, bo byly i takie ktore zyly dluzej. Ostatnio na Mazda 3 dobilem jeszcze opony z Auta ktore kupilem w 2008 r

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Radhezz » czwartek 24 października 2019, 23:06

gumik napisał(a):
Ja ostatnio u siebie wymieniałem, bo guma pękła wzdłuż bieżnika w jednej z czterech opon, ale było już widać druty w szczelinie.
I dlatego warto wymieniać wcześniej. Bo taka wada może powstać podczas dłuższej trasy i możesz być w d...
No właśnie miałem 4 jednakowe z tego samego rocznika, wada pojawiła się w jednej, a wymieniłem wszystkie, mimo że pozostałe były jeszcze dobre. I to jest dobre podejście, na zasadzie wychwytywania wad na bieżąco - to normalne że wymienia się części dopiero wtedy gdy zaczynają niedomagać (z pewnymi wyjątkami). Ba, nawet powiem więcej - kontrola ogumienia jest wskazana na bieżąco, bo defektu eliminującego oponę z dalszego użytkowania można się spodziewać nawet w oponie stosunkowo nowej.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » piątek 25 października 2019, 07:52

spójrzmy na akumulatory, który z kolegów wymienia akumulator po okresie zalecanym przez producenta (od 3 do 5 lat).
po okresie około 5 lat, gdzie akumulatory, pominąwszy te z reklamacji, są w zasadzie bezawaryjne, odpalanie to loteria.
może być tak, że w okresie letnim po całym dniu jeżdżenia, rano akumulator nawet nie da oznak życia.

oczywiście jeżeli pojazd jest eksploatowany w warunkach, gdzie akumulator musi być niezawodny (karetka, straż - kolega Radhezz na pewno lepiej w tym temacie jest zorientowany), powinno wymieniać się akumulator zgodnie z zaleceniami producenta, ale użytkując pojazd jak zwykły śmiertelnik, po pierwsze jest to jednak wydatek, po drugie jak raz na 8-10 lat (bo tyle mniej więcej żyje akumulator) spóźnimy się z tego powodu do pracy, świat się nie zawali.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez gumik » piątek 25 października 2019, 17:50

@Cyryl - Przez wadliwy akumulator możesz się spóźnić do pracy. Przez wadliwą oponę możesz być zawczasu na cmentarzu.

Co do Twojego doświadczenia, to tak jak pisałem wcześniej, niczego specjalnego to nie dowodzi.

Poza tym - to że należy wymienić opony po np. 6 latach nie znaczy, że jak tego nie zrobisz, to nagle coś się z nimi stanie. Przez całe życie możesz jeździć bez pasów i też się nic nie stanie. Nie tędy droga w argumentacji.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » piątek 25 października 2019, 21:00

gumik napisał(a):@Cyryl - Przez wadliwy akumulator możesz się spóźnić do pracy. Przez wadliwą oponę możesz być zawczasu na cmentarzu...


no właśnie.
gdybym jeździł w rajdach lub co najmniej F3, gdybym zajmował się driftami, faktycznie mogłoby się tak skończyć, ale gdy jeżdżę 50-60km/h do pracy i z powrotem, to raczej trudno o wypadek z powodu opony.

miałem jeden przypadek, gdy wieszak rury wydechowej pękł, sama rura obróciła się i końcówka zakończona skosem weszła w oponę przecięła ją i zablokowała koło.
jakoś nie było tragicznych skutków, ale czy wymieniasz wszystkie wieszaki rury wydechowej co 3 lata (też się starzeją i jego wiek pewnie był częściową przyczyną zerwania), bo jak pokazał ten przypadek może być to niebezpieczne.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez gumik » piątek 25 października 2019, 21:05

Ja nie rozumiem Twojego oporu. Jeździ się też 150km/h po autostradzie i wtedy może być już bubu. Poczytaj sobie statystyki wypadków. Ile z nich było przez zły stan opon, a ile przez wieszak.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez Cyryl » piątek 25 października 2019, 21:29

to nie jest opór, ja po prostu uważam, że przy tym używaniu pojazdu jak ja, opony można bezpiecznie eksploatować przez 10 lat, Ty możesz mieć inne.
nie zamierzam namawiać Cię do dłuższej eksploatacji swoich opon.

jeżeli masz kasę i taki kaprys to możesz wymieniać opony nawet co miesiąc, ale twierdzenie, że opony po 6 latach są niebezpieczne lub że opony bieżnikowane na karkasie o bliżej nie znanym wieku, gwarantują bezpieczeństwo jest moim zdaniem lekką przesadą.

ale mam akurat kursanta podobnego co Ty zdania, który co 3 lata zmienia markowe opony w swoim samochodzie (ponad 20 letnie VW Polo), gdzie cena tych opon przewyższa wartość pojazdu i jeździ komunikacją publiczną, a auto stoi. bezpieczeństwo 100%.

każdy postępuje jak uważa.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Postprzez gumik » sobota 26 października 2019, 00:22

Cyryl napisał(a):twierdzenie, że opony po 6 latach są niebezpieczne
Dokładnie, to ryzyko awarii wzrasta na tyle z czasem, że jak wymieniasz co 6 lat, to jesteś po bezpiecznej stronie.

jeżeli masz kasę i taki kaprys to możesz wymieniać opony nawet co miesiąc
Ale mowa o wymianie co 6 lat, a to nie kaprys.
lub że opony bieżnikowane na karkasie o bliżej nie znanym wieku, gwarantują bezpieczeństwo jest moim zdaniem lekką przesadą.
Nie wiem o czym piszesz.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości