Kat B, przesiadka na Bus'a

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Kat B, przesiadka na Bus'a

Postprzez Zubr86 » poniedziałek 06 stycznia 2020, 14:39

Witam, prawo jazdy mam od 2009 roku, do tej pory jeździłem osobówkami typu Ford Focus, od 2015 jeżdżę Oplem Combo a międzyczasie także choć sporadycznie Hyundai H200. To jednak są samochody dość małe w porównaniu to tzw busów jak np. Iveco Daily, czy bus z paką, która nigdy nie jeździłem. Czy trudno jest się przyzwyczaić? Na co zwracać uwagę?

Pytam bo zamierzam zmienić pracę, korzystając z ogłoszenia pod hasłem "kurier" gdzie właściwie jedyne wymaganie to kat. B, do tej pory pracowałem jako "kierowca-zaopatrzeniowiec" w niewielkiej firmie i jeździłem samochodami wymienionymi wyżej. I jeszcze jedno pytanie, do kat. B nie potrzeba żadnych kursów, kwalifikacji aby przewozić rzeczy?

Pozdrawiam
Zubr86
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 06 stycznia 2020, 14:22

Re: Kat B, przesiadka na Bus'a

Postprzez jessroncen » wtorek 21 kwietnia 2020, 19:54

Nie słyszałem żeby była wymagana kwalifikacja wstępna do 3,5t, ja w 2015 nie potrzebowałem. Trzeba zwracać uwagę przy manewrach typu parkowanie, cofanie, na lusterka, na początku jest trudno szczególnie w mieście. Z różnic to obsługa, w Citroenie Jumper hamulec postojowy był po lewej stronie siedzenia, w mercedesie od hamulca postojowego był pedał a zwalniało się dźwignią. Trzeba było się nauczyć, teraz nie pracuję jako kierowca ale zdarza się że dostaję busa firmowego do przewozu pracowników, nikt nie wymaga żadnych kursów.
Avatar użytkownika
jessroncen
 
Posty: 126
Dołączył(a): poniedziałek 23 czerwca 2008, 13:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Kat B, przesiadka na Bus'a

Postprzez Radhezz » środa 22 kwietnia 2020, 14:18

jessroncen napisał(a):Nie słyszałem żeby była wymagana kwalifikacja wstępna do 3,5t, ja w 2015 nie potrzebowałem
Nie ma takiej potrzeby.

jessroncen napisał(a):Trzeba zwracać uwagę przy manewrach typu parkowanie, cofanie, na lusterka, na początku jest trudno szczególnie w mieście.
Przy tych manewrach zawsze trzeba uważać. Z tym, że one są raczej proste - wykonuje się je raczej na spokojnie, w razie potrzeby zawsze lepiej wyjść i sprawdzić ile się ma miejsca. Ale są błędy poważniejsze w trakcie jazdy, których bus nie wybacza - przy skrętach, zwłaszcza ostrych w prawo, trzeba patrzeć, żeby nie zacząć za wcześnie kręcić, bo się pójdzie po krawężniku. Ta sama zasada obowiązuje też na rondach. Jest też niewielkie ryzyko że się pociągnie tyłem po zewnętrznej - im dłuższe auto licząc od ostatniej osi, tym większe szanse na wystąpienie zjawiska zwanego "zachodzeniem". Ale też bez szaleństw, to jest problem głównie ciężarówek i autobusów.

jessroncen napisał(a):Z różnic to obsługa, w Citroenie Jumper hamulec postojowy był po lewej stronie siedzenia, w mercedesie od hamulca postojowego był pedał a zwalniało się dźwignią.
Każdy samochód obsługuje się inaczej, chyba że mówimy o przesiadaniu się w ramach jednej marki. Ale od tego są instrukcje obsługi żeby się z konkretnym modelem zapoznać. Nie tylko Jumper ma "ręczny" po "złej" stronie, bo też np. jego bliźniak Ducato.

Ja tylko powiem, że mam doświadczenie i w kurierce, i przewozie międzynarodowym osób busami - oba gorąco odradzam. Albo inaczej - kurierka potrafi dać w kość, jest bardzo wymagająca na początku zwłaszcza - ale wiele się w niej nie zmienia bez względu na firmę czy miejscowość. Natomiast przewozy osób... Tutaj trzeba bardzo uważać, żeby nie wdepnąć w g... A większość ludzi tnie koszty, oszczędzając na kierowcach... Wyobrażacie sobie 16 godzin jazdy, a potem drzemkę w aucie bez nawet ogrzewania postojowego na siedzeniach? A potem 16 godzin na powrót... Mnie kiedyś taka trasa zajęła 53 godziny, z czego 3 były na sen. Niestety - lub stety - porządna praca i przyzwoite warunki się zaczynają dopiero przy kategoriach zawodowych.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości