Akumulator

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Akumulator

Postprzez szymonix » środa 06 stycznia 2021, 13:43

gumik napisał(a):akumulator fabryczny w aucie z 2009 roku

Ja mam auto z 2011 i sie też zastanawiam jak długo jeszcze aku (od nowości jest) pociągnie..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Akumulator

Postprzez gumik » środa 06 stycznia 2021, 23:50

U mnie auto w zasadzie dopiero od 2 lat jest parkowane pod chmurką. Wcześniej cały czas garażowane. Ciekawe, czy to miało wpływ na żywotność aku.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Akumulator

Postprzez Cyryl » czwartek 07 stycznia 2021, 07:05

ja w tej chwili eksploatuję 4 akumulatory:
2 kwasowe o nieznanym wieku,
1 żelowy listopad 2020,
1 AGM listopad 2020.

zobaczymy jak długo pociągną.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akumulator

Postprzez szymonix » czwartek 07 stycznia 2021, 19:11

gumik napisał(a):czy to miało wpływ na żywotność aku.

Samo garażowanie lub pod chmurką to może nie, ale mrozy to już mają - dają akumulatorom popalić..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Akumulator

Postprzez Cyryl » czwartek 07 stycznia 2021, 22:10

z tymi temperaturami to też nie jest tak do końca, bo naładowany akumulator kwasowy w 100% zachowuje to w 20 stopniach, ale przy -10 to już 70%, a -20 to 60% sprawności.
jeżeli przez ostatnie 10 lat temperatura we Wrocławiu nie spadłą poniżej -10, to w zasadzie czy auto stoi w zimie na dworze czy w garażu nie ma znaczenia dla akumulatora.
ma znaczenie dla silnika, w którym gęstnieją oleje i smary, a obrócenie silnika odbywa się z większymi oporami.

trzeba pamiętać, że garażowanie pod chmurką w lecie ma też złe strony dla akumulatora, który w temperaturach powyżej 30 stopni (a w ostatnich latach nie jest to rzadkością) rozładowuje się szybciej niż podczas mrozu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akumulator

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 30 października 2023, 18:36

gdy w piątek wróciliśmy z dwutygodniowego wyjazdu osobówka ledwo odpaliła ze względu na słabość akumulatora, gdy pojeździłem codziennie sprawa się poprawiła.
ale idzie zima, a ja nie zamierzam się z autem bawić w zgadywankę: odpali - nie odpali, więc postanowiłem zmienić akumulator.

dzisiaj pojechałem do gościa, kupiłem i on wymienił mi na miejscu.
jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że stary akumulator jest od nowości auta, oryginał z 2008 roku, czyli 15 lat.
pierwszy raz zetknąłem się z takim staruszkiem.
akumulator markowany przez Mercedesa, jednak można było odczytać producenta akumulatora - Varta.

można to odczytać jako kryptoreklamę, ale myślę, że w tym wypadku byłoby niegrzecznie pominąć producenta tego akumulatora.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Akumulator

Postprzez Radhezz » sobota 16 grudnia 2023, 18:19

Cyryl8 napisał(a):dzisiaj pojechałem do gościa, kupiłem i on wymienił mi na miejscu.
jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że stary akumulator jest od nowości auta, oryginał z 2008 roku, czyli 15 lat.
pierwszy raz zetknąłem się z takim staruszkiem.
akumulator markowany przez Mercedesa, jednak można było odczytać producenta akumulatora - Varta.

można to odczytać jako kryptoreklamę, ale myślę, że w tym wypadku byłoby niegrzecznie pominąć producenta tego akumulatora.
To co było 10 lat temu, to nie to samo co jest dziś. W epoce powszechnego ograniczania kosztów i rebrandingu naklejka na akumulatorze to ostatnia rzecz na jaką warto patrzeć. Bardzo dobrym przykładem jest ukraińska marka Amega, która cieszyła się bardzo dobrą opinią, do czasu przeniesiena produkcji poza ukrainę.

P.S.
Nie wiem czy komukolwiek udało się wyegzekwować uznanie gwarancji na akumulator, zwłaszcza ostatnio, więc powoli chyba trzeba się przyzwyczajać do zakupu baterii po prostu... Najcięższych. Tak, to taka ciekawostka, ale akumulator to jedna z tych rzeczy w których masa świadczy o jakości.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Akumulator

Postprzez Cyryl8 » sobota 16 grudnia 2023, 22:22

trzy tygodnie temu kupiłem akumulator do zabudowy kampera.
na weekendowym wyjeździe sprawował się dobrze: wieczorem było 12,4 V rano 12,1 V, długa noc, cały czas chodziło ogrzewanie na ON.
jednak po dwóch tygodniach stania w zabudowie nie było prądu.
energoblok, który zawiaduje energią przy spadku napięcia poniżej 10,8 V odcina prąd, aby nie doprowadzić do większego rozładowania akumulatora, aby nie zniszczyć go.
po wyciągnięciu na akumulatorze było 7,5 v.
oddałem do reklamacji, poszedł do badania i czekam na informację co dalej.

dam znać.

co do akumulatora z samochodu:
gdyby rok temu nie padł regulator napięcia i ten akumulator nie został mocno rozładowany, to pewnie jeszcze by żył, ponieważ kolega w Oplu Corsie wymieniał akumulator po 17 latach, a inny w Mercedesie aż po 22.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości