Stare paliwo

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Stare paliwo

Postprzez ja11 » piątek 24 lipca 2020, 11:47

Hej hej,

nieco ponad 2 tygodnie temu kupiłam pierwsz auto. Samochód przez ostatnich kilka miesięcy przed kupieniem głównie stał w garażu, ponieważ jego właścicielem był 90-latek, już niezdolny do prowadzenia. Od czasu do czasu (raz na kilka tygodni) samochodem jeździł wnuczek. Auto ma jeszcze pół baku benzyny, więc go nie tankowałam.
Na razie jeżdzę bardzo mało, po kilka km do sklepu. W ostatni weekend przejechałam się jednak ok. 40 km w obie strony na plażę i zauważyłam, że samochód słabo przyspiesza powyżej 70 km/h. Jak myślicie, co może być tego przyczyną?
Samochód przeszedł przegląd, który wykazał że do wymiany jest przewód hamulcowy, zostały wymienione opony i wyważone koła. Poza tym wszystko powinno być OK. Czytałam, że zbyt długo zalegające w baku paliwo może zmienić swój skład chemiczny, np. poprzez to, że woda się skrapla w baku i miesza z benzyną, mogą również pojawić się drobinki rdzy itd.
Czy powinnam dotankować do pełna i zobaczyć co się będzie działo? Czy lepiej udać się do mechanika w celu spuszczenia starego paliwa i dolania nowego? Czy może powinnam szukać przyczyny zupełnie gdzie indziej?
ja11
 
Posty: 11
Dołączył(a): piątek 26 października 2018, 14:19

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » piątek 24 lipca 2020, 11:52

Przepal i dolej nowego :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Stare paliwo

Postprzez szymonix » piątek 24 lipca 2020, 13:53

Marcel2727 napisał(a):Przepal i dolej nowego

Ekspert się znalazł, co nie wie podstawowych rzeczy z kodeksu - nagle jestes geniuszem od mechaniki ??
Jak masz głupio doradzać, to lepiej wyjdź z netu..
ja11 napisał(a):kupiłam pierwsz auto

Może łatwiej by było cos powiedzieć gdyby marka auta i model, silnik nie były tajemnicą..
Nie świeci się żadna kontrolka ?
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Stare paliwo

Postprzez ja11 » piątek 24 lipca 2020, 14:56

Honda Jazz, 2004 rok, silnik 1.2
Żadna kontrolka się nie świeci
ja11
 
Posty: 11
Dołączył(a): piątek 26 października 2018, 14:19

Re: Stare paliwo

Postprzez Cyryl » piątek 24 lipca 2020, 20:30

jak wspomniał kolega, jeżeli nie zapala się żadna kontrolka w szczególności "czek silnika", silnik normalnie odpala i pracuje, to raczej nie może być powodem jakość paliwa.
problemem oprócz elektroniki może być niedobór paliwa przy większym zapotrzebowaniu, spowodowany niedrożnością filtra paliwa.

pierwsze - wymienić filtr paliwa (bardzo mały wydatek, więc nawet jeżeli nie bezie to przyczyną - żadna strata),
drugie - diagnostyka u elektronika.
Załączniki
Kontrolka-silnika-swieci.jpg
Kontrolka-silnika-swieci.jpg (5.31 KiB) Przeglądane 8467 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » piątek 24 lipca 2020, 21:26

Filtry wlicza się w tzw. pakiet startowy :wink: Radzę to zrobić od razu, bo można zaoszczędzić sobie sporo kłopotów :spoko:
- filtry
- pompa wodna
- rozrząd
- oleje
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Stare paliwo

Postprzez Cyryl » piątek 24 lipca 2020, 22:20

co to jest pakiet startowy?

co ma wspólnego ze spadkiem mocy silnika pompa wody?

co ma wspólnego ze spadkiem mocy silnika olej?

może zrobimy to tak:
koleżanka szukająca pomocy wymieni wymienione przez Ciebie rzeczy, a gdy to nie da rezultatu to pokryjesz koszty wymiany z własnej kieszeni.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » piątek 24 lipca 2020, 23:21

Cyryl napisał(a):co to jest pakiet startowy?


:shock:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Stare paliwo

Postprzez Cyryl » sobota 25 lipca 2020, 05:07

jeżdżąc do warsztatów z problemem z samochodem, pracownik diagnozuje usterkę, wycenia naprawę i po uzgodnieniu ceny dokonuje naprawy.

jeszcze nikt bez diagnozy w normalnych warsztatach nie proponował mi jakichkolwiek działań bez wyraźnego ustalenie przyczyny awarii.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare paliwo

Postprzez szymonix » sobota 25 lipca 2020, 11:05

Cyryl napisał(a):wymienić filtr paliwa (bardzo mały wydatek, więc nawet jeżeli nie bezie to przyczyną - żadna strata),

W tym pojeżdzie (bo trudno to nazwać autem) filtr paliwa jest zintegrowany z pompa paliwa w baku. Fakt, może być problemem, ale rzadko. Wymienia sie całość. Najpierw powinien wydajność pompki zmierzyc mechanior.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » środa 12 sierpnia 2020, 17:32

Cyryl napisał(a):jeżdżąc do warsztatów z problemem z samochodem, pracownik diagnozuje usterkę, wycenia naprawę i po uzgodnieniu ceny dokonuje naprawy.

jeszcze nikt bez diagnozy w normalnych warsztatach nie proponował mi jakichkolwiek działań bez wyraźnego ustalenie przyczyny awarii.


A jak sprawdzisz pasek, świece, układ paliwowy, filtr powietrza czy kiedy oleje były zmieniane? Kupując auto bardzo często nie masz pojęcia kiedy takie rzeczy były robione.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Stare paliwo

Postprzez Cyryl » środa 12 sierpnia 2020, 17:59

Marcel2727 napisał(a):
Cyryl napisał(a):jeżdżąc do warsztatów z problemem z samochodem, pracownik diagnozuje usterkę, wycenia naprawę i po uzgodnieniu ceny dokonuje naprawy.

jeszcze nikt bez diagnozy w normalnych warsztatach nie proponował mi jakichkolwiek działań bez wyraźnego ustalenie przyczyny awarii.


A jak sprawdzisz pasek, świece, układ paliwowy, filtr powietrza czy kiedy oleje były zmieniane? Kupując auto bardzo często nie masz pojęcia kiedy takie rzeczy były robione.


to już sprawa kupującego.

możesz kupić auto z prowadzoną książką serwisową, a możesz kupić bez i wtedy musisz polegać na sławie sprzedającego - Twój wybór.
ja przy wszelkich wymianach w swoich autach każę wpisywać w książkę z pieczątką warsztatu dla mojej pamięci i dla informacji potencjalnych przyszłych nabywców.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » środa 12 sierpnia 2020, 18:21

Cyryl napisał(a):wtedy musisz polegać na sławie sprzedającego - Twój wybór.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dobre, zerwie Ci się nagle pasek na drodze i co? :wink: Jeśli kupujesz używkę i nie ma książki serwisowej - a w większości przypadków jej nie ma to zmieniasz pewne rzeczy i stąd pojęcie pakietu startowego :spoko: Pakiet startowy to góra tysiak, a ryzykować nie ma sensu. Ekstremalnie naiwne jest też myślenie "sprzedający jeździł, więc dbał" - Cyryl ja mam nadzieję, że nie żyjesz od wczoraj :wink:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: Stare paliwo

Postprzez Cyryl » środa 12 sierpnia 2020, 20:48

ile razy kupowałeś auto?

o jakich paskach mówisz?

znowu wydaje mi się, że nie bardzo wiesz o czym piszesz.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare paliwo

Postprzez Marcel2727 » środa 12 sierpnia 2020, 20:58

Cyryl napisał(a):ile razy kupowałeś auto?

o jakich paskach mówisz?

znowu wydaje mi się, że nie bardzo wiesz o czym piszesz.


Pasek rozrządu? Może jeszcze mi powiesz, że to rzadka sytuacja albo w sytuacji, gdy taki się zerwie i rozwali silnik to trzeba iść do sprzedającego? Dobre :spoko:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości