Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 15:38

No ja o ty wiem barzo dobrze.Wiec mam korbe przy maszynce do mięsa i żeby nią ruszyć muszę użyć więcej sily ma ta, korbe niż potem żeby utrzymać stalą prędkość.Dlaczego wiec nie mam na poczatku nie mam więcej niutonometrow niż potek kiedy nja siła naciskając na korbe jest mniejsza.

Nie rozymiesz o co mi chodzin?

Jesli miment to siła, która oddziałowaje na coś, to ona na poczatku musi być większa.

Siłą rozpedowa jest większa i taką korbe jest trudniej zatrzymać ale, to nie znaczy, że działają na nią wieksze siły niż na początku.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 15:45

To odp mi czy samochod jadący z prędkością 50 na h ale na takich obrotach, że ma mały moment jest tak samo trudno zatrzymać jak ten sam samochód jadący z tą samą prędkością ale jadacy na obrotach dający wysoki miment jest trudnie zatrzymać czy nie.

Dla mne tak inaczej by nue wyjechal pod górę ma większą moc pociągówa a to znaczy, że trudniej mu przeciwstawic opór.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » sobota 29 maja 2021, 18:09

Przestan sobie zawracac glowe momentem obrotowym. Znajomosc obrotow w ktorym ten jest najwiekszy pomaga jedynie w pojedynkowaniu sie czy to na torze czy na swiatlach aby przy danych obrotach zmienic bieg, do niczego innego nie jest to potrzebne !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » sobota 29 maja 2021, 18:14

MATRIX266 napisał(a):To odp mi czy samochod jadący z prędkością 50 na h ale na takich obrotach, że ma mały moment jest tak samo trudno zatrzymać jak ten sam samochód jadący z tą samą prędkością ale jadacy na obrotach dający wysoki miment jest trudnie zatrzymać czy nie.

Dla mne tak inaczej by nue wyjechal pod górę ma większą moc pociągówa a to znaczy, że trudniej mu przeciwstawic opór.


A to zatrzymanie to ma jak sie odbywac ?

Poprzez jedynie

1. sciagniecie stopy z pedalu gazu ?

2. normalnego turlania sie do swiatel ?

3. Hamowania awaryjnego ?

Aaaaaaaaaaaaaaaa, i nie mieszaj z autami jazde rowrem czy pracemaszynka do miesa :mrgreen:

Moment obrotowy dotyczy silnikow czy spalinowych czy innych ktorych moc okresla sie w KM czy kW.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » sobota 29 maja 2021, 19:21

Nie, to zayrzymanie ma sie odbyć poprzez zatrzymanie poprzez inna siłę.Przecież w necie czytam że jeśli moment jest duży to siła aby zatrzymac coś potrzebna jest duża.

Kur.. ja już zgupialem serio.Wiem jedynie na przykładzie roweru kiedy moge go rozpędzić najlepiej i myślałem że jesy to anologia do auta.

Ja wiem ze dotyczy silników spalinowych ale można yo porównać w sposób prostu.

Czy auto ktore ma wiekszy kment ale ma taką samą prędkość jest tak samo łatwo zatrzymać?dla mnie nie.

Czemu rower ma nie być dobrym przykladem
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » sobota 29 maja 2021, 20:48

MATRIX266 napisał(a):Nie, to zayrzymanie ma sie odbyć poprzez zatrzymanie poprzez inna siłę...


Np. Zatrzymanie poprzez uderzenie w ścianę.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » sobota 29 maja 2021, 21:36

MATRIX266 napisał(a):Nie, to zayrzymanie ma sie odbyć poprzez zatrzymanie poprzez inna siłę.Przecież w necie czytam że jeśli moment jest duży to siła aby zatrzymac coś potrzebna jest duża.

Kur.. ja już zgupialem serio.Wiem jedynie na przykładzie roweru kiedy moge go rozpędzić najlepiej i myślałem że jesy to anologia do auta.

Ja wiem ze dotyczy silników spalinowych ale można yo porównać w sposób prostu.

Czy auto ktore ma wiekszy kment ale ma taką samą prędkość jest tak samo łatwo zatrzymać?dla mnie nie.

Czemu rower ma nie być dobrym przykladem


Widze, ze Ty to z tych, do ktorych nic nie dochodzi !

Porownuj wiec dalej z rowerem, ja odpuszczam, bo z tego co dedukuje, to jeszcze PJ niemasz.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » niedziela 30 maja 2021, 07:03

Próbowałem wytłumaczyć poglądowo, zdaniem kolegi trochę za bardzo uproszczone, próbowałem wzorem; na daremnie.
Również Ks-rider nie trafił do Ciebie.

Moim zdaniem jesteś poza zasięgiem naszych umiejętności przekazu.
Musisz znaleźć kogoś lepszego o większej cierpliwości, bo dalsze tłumaczenia tracą sens.
Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » niedziela 30 maja 2021, 10:39

MATRIX266 napisał(a):
gumik napisał(a):
No tak ale i tak najwięcej potrzebuje paliwa aby sie bujnac. Skoro jest dużo paliwa, to po to aby byla sila duża pod tlokami z kolei jesli ta siła, to moment obrotowy, to czemu nie jest wtedy największa.


Nie rozumiem. Sugerujesz, że przy ruszaniu moment jest większy niż przy takich samych obrotach podczas jazdy?


No jeśli przyjac, że moment to sila jaką ma tłoki to do ruszenie potrzeba większą. Przecież jak ruszasz rowerem musisz silniwj naciskać niż jadąc 10 na godzine.Coś ruszyć z miejca jest trudniej niż potem utrzymać przy stałej prędkości.

Jak ktoś mi.wytłumaczy w prosty sposób to mu fraszkę postawię. Hehe

Ruszyć z miejsca jest trudniej, bo tarcie statyczne jest większe niż dynamiczne. Ale pomijając to nawet. Przy ruszaniu samochodem wrzucasz na pierwszy bieg. Nie jesteś w stanie ruszyć z czwartego biegu. Moment obrotowy może być przy ruszaniu mniejszy niż przy jeździe na czwartym biegu 60km/h, ale dzięki skrzyni biegów jest w stanie pokonać opory. Potem przyspieszasz i okazuje się, że moment obrotowy powyżej pewnych obrotów zaczyna malec, a potem moc silnika już nie rośnie. Przez to nie jesteś w stanie się "rozbujać" na jedynce i stąd potrzeba przekładni (skrzyni biegów). Na wyższym biegu osiągasz większe prędkości, ale kosztem dynamiki - wolniej przyspieszysz od 50 do 70km/h na czwórce niż na trójce.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez MATRIX266 » niedziela 30 maja 2021, 11:32

Cyryl8 napisał(a):
MATRIX266 napisał(a):Nie, to zayrzymanie ma sie odbyć poprzez zatrzymanie poprzez inna siłę...


Np. Zatrzymanie poprzez uderzenie w ścianę.


Zatrzymanie poprzez siłę rąk innej osoby pojaz jadący ta samą prędkością ale z różnymi momentami obrotowymi jest nie tak samo łatwo zatrzymać.

Nie prawda.?

Przecież do ruszenie czegos potrzebuje wiekszej siły niz jak jade 5 na h ba tym samym biegu, zgodnie z definicja nmentu powinienem mieć wtedy wiekszy moment a tak nie jest.

Stane na korbie moja wagą czy ona sie kreci czy 10 razy na s czy 20 moja waga jest taka saman

Prędkość nie powoduje, że moja waga spada którą napieramvna korbe.
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » niedziela 30 maja 2021, 18:41

MATRIX266 napisał(a):
Zatrzymanie poprzez siłę rąk innej osoby pojaz jadący ta samą prędkością ale z różnymi momentami obrotowymi jest nie tak samo łatwo zatrzymać.

Nie prawda.?

Przecież do ruszenie czegos potrzebuje wiekszej siły niz jak jade 5 na h ba tym samym biegu, zgodnie z definicja nmentu powinienem mieć wtedy wiekszy moment a tak nie jest.

Stane na korbie moja wagą czy ona sie kreci czy 10 razy na s czy 20 moja waga jest taka saman

Prędkość nie powoduje, że moja waga spada którą napieramvna korbe.


Oja pierdöle

Mam nowego idola ! :mrgreen:

Wlasnie cycki mi opadly ! :mrgreen:

Moment obrotowy w rowerze ! :mrgreen:

W czym on jest obliczany i w/g jakiego wzoru ? :mrgreen:


:wink:


.
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez Cyryl8 » niedziela 30 maja 2021, 20:07

gumik napisał(a):...Ruszyć z miejsca jest trudniej, bo tarcie statyczne jest większe niż dynamiczne...


coś chyba nie tak:

tarcie statyczne jest miedzy nieruchomymi powierzchniami, np. gdybyś chciał przepchnąć pojazd z zablokowanymi kołami, skrzynię, szafę.

tarcie kinetyczne jest między powierzchniami przemieszczającymi się względem siebie, czyli pchanie pojazdu w którym koła się obracają, fotel na kółkach, toczenie beczki, tocząca się piłka.

więc przy ruszaniu mamy do czynienia tylko z tarciem kinetycznym, no chyba, że podczas ruszania zapomnisz zwolnić ręczny hamulec.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » niedziela 30 maja 2021, 23:56

Zauważ, że kiedy samochód stoi, to wiele elementów, które normalnie się obracają, jest nieruchomo. Aby wprawić je w ruch potrzeba pokonać siłę tarcia statycznego.
Do pchnięcia zepsutego samochodu często trzeba dwóch osób. Kiedy już "pójdzie" z łatwością dalej będzie pchać jedna osoba.

Twoje przykłady są błędne. We wszystkich tych wymienionych sytuacjach mamy do czynienia z oboma rodzajami tarcia.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez gumik » poniedziałek 31 maja 2021, 00:02

ks-rider napisał(a):Moment obrotowy w rowerze ! :mrgreen:

W czym on jest obliczany i w/g jakiego wzoru ?
.

Zupełnie tak samo jak w silniku.
Korba - jest.
Ruch obrotowy - jest.
Długość ramienia - jest.
Siła nacisku - jest.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Moment obrotowy proszę o wyjaśnienie

Postprzez ks-rider » poniedziałek 31 maja 2021, 09:54

gumik napisał(a):Zupełnie tak samo jak w silniku.
Korba - jest.
Ruch obrotowy - jest.
Długość ramienia - jest.
Siła nacisku - jest.


I jak zmierzysz sile nacisku ? / ile wynosi sila nacisku ? Jaka wiec jest moc prowadzacego rower ?

Pozostaje rownanie z jedna niewiadoma czyli doopa zbita !


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości