kontorlki na tablicy rozdzielczej-poszukuje:)

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

kontorlki na tablicy rozdzielczej-poszukuje:)

Postprzez kirk » poniedziałek 20 marca 2006, 00:39

Witam - czy moglby mi ktos wskazac czy jest jakis akt prawny regulujacy oznaczenie kontrolek na tablicy przyrzadow w samochodze - chodzi mi o znormalizowane oznaczenie (np. ze swiatla awaryjne to jest trójkącik) i akt prawny ktory zawiera ich spis - dzieki i pozdrawiam:)
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Radwan » środa 22 marca 2006, 23:47

Oznaczenie kontrolek na tablicy rozdzielczej samochodu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia - załącznik nr 6 warunki szczegółowe dotyczące świateł zewnętrznych pojazdu samochodowego i przyczepy (Dz. U. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.)
Kształt poszczególnych sygnałów ustala producent samochodu. Pozdrawiam[/b]
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez kirk » środa 22 marca 2006, 23:57

tak masz racje - ale tam tylko sa oznaczenia odnosnie kolorystyki takich wskaznikow a mnie chodzi o symbole - ze np dzialanie hamulca awaryjnego to jest koleczko z wykrzykniekiem lub znaczkiem P. A te symbole sa znormalizowane (ujete prawnie) i nie wymyslaja ich producenci pojazdow, tylko zgodnie z ta dyrektywa je stosuja 8)
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Xsystoff » czwartek 23 marca 2006, 01:51

Rozne marki maja rozne symbole, wiec pewnie nie jest to uregulowane prawnie. Niektore oznaczenia przyjelo sie zwyczajowo, jak np hamulec pomocniczy.
Xsystoff
 
Posty: 545
Dołączył(a): czwartek 23 lutego 2006, 01:14
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez scorpio44 » czwartek 23 marca 2006, 11:07

Xsystoff napisał(a):Rozne marki maja rozne symbole, wiec pewnie nie jest to uregulowane prawnie. Niektore oznaczenia przyjelo sie zwyczajowo, jak np hamulec pomocniczy.

No mnie się też jednak wydaje, że symbole na desce oznaczające różne światła i inne są we wszystkich samochodach takie same. Ale mogę się mylić. :D

W każdym razie jeżeli są takie same, to też przypuszczam, że są one jakoś uregulowane prawnie, ale nie mam pojęcia gdzie. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez kirk » czwartek 23 marca 2006, 13:48

oto pare przykladow na to ze kontrolki sa takie same:

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jezeli nie bylyby takie same (chodzi o te podstawowe) to myslicie ze w testach na prawo jazdy pojawialy by sie wtedy pytania o kontrolki?:)

Kurde musze dorwac ten spis skads:/ :shock:
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Xsystoff » sobota 25 marca 2006, 18:51

W niektorych japonskich i koreanskich samochodach nie ma np. kontrolki zapalonych swiatel mijania, a uzyskaly one homologacje i poruszaja sie po drogach. Wiekszosc standartowych kontrolek jest do siebie podobna, ale nie identyczna...

Tutaj np. uszkodzenie poduszki powietrznej w MB:

Obrazek


Porownaj do tych co przedstawiles wczesniej. Jest wyraznie inna, mimo, ze podstawowa. Swiatla chyba wszedziej sa takie same.... ale glowy sobie nie dam uciac :)
Xsystoff
 
Posty: 545
Dołączył(a): czwartek 23 lutego 2006, 01:14
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez scorpio44 » sobota 25 marca 2006, 20:29

Xsystoff napisał(a):W niektorych japonskich i koreanskich samochodach nie ma np. kontrolki zapalonych swiatel mijania, a uzyskaly one homologacje i poruszaja sie po drogach

Mówisz o sytuacji, kiedy taka kontrolka w ogóle nie występuje, a to akurat nie ma nic do problemu Kirka. Nie chodzi o to, że przykładowo ta kontrolka od świateł zawsze występuje, ale o to, że jeżeli występuje, to wygląda chyba zawsze tak samo.

Xsystoff napisał(a):Tutaj np. uszkodzenie poduszki powietrznej w MB. Porownaj do tych co przedstawiles wczesniej. Jest wyraznie inna, mimo, ze podstawowa.

Dla mnie podstawowe kontrolki to te, które dotyczą świateł i innych urządzeń występujących w samochodzie zawsze lub prawie zawsze. Nie wiem, jak dla Kirka. Ja w każdym razie tej od poduszki nie zaliczam do podstawowych.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Xsystoff » sobota 25 marca 2006, 20:44

scorpio44 napisał(a):Dla mnie podstawowe kontrolki to te, które dotyczą świateł i innych urządzeń występujących w samochodzie zawsze lub prawie zawsze. Nie wiem, jak dla Kirka. Ja w każdym razie tej od poduszki nie zaliczam do podstawowych.

Przeciez kazdy nowy samochod musi posiadac poduszke, a wiekszosc starszych samochodow jezdzacych po polskich drogach tez takowa (lub takowe) posiada, wiec dla mnie jest to podstawowe "urzadzenie". Bede jechal samochodem to podpatrze wszystkie kontrolki od swiatel.
Xsystoff
 
Posty: 545
Dołączył(a): czwartek 23 lutego 2006, 01:14
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Cycu » sobota 25 marca 2006, 21:49

Xsystoff napisał(a):Przeciez kazdy nowy samochod musi posiadac poduszke


To nieprawda :roll: wcale nie musi :wink:

A wszystkie kontrolki oczywiście są znormalizowane i muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprawdza się je w trakcie procedury homologacyjnej pojazdu.
Kirk nie wiem czy Ci to pomoże :arrow: http://gazeta.enormy.pl/?m=doc&nid=PN-0 ... 0021&v=met
bo niestety trzeba płacić :twisted: (normalnie rozbój w biały dzień, ponad 30 PLN za 11 stron :D )
Ale chociaż masz namiar na normę :D :D
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez kirk » niedziela 26 marca 2006, 22:35

Xsystoff napisał(a):W niektorych japonskich i koreanskich samochodach nie ma np. kontrolki zapalonych swiatel mijania, a uzyskaly one homologacje i poruszaja sie po drogach.


Bo kontrolka swiatel mijania nie jest wymagana (Dz. U 32 w sprawie warunkow technicznych i niezbednego wyposazenia) - np w fiacie uno tez jej nie ma i to nie wyjatek - ale juz np kontrolka swiatel pozycyjnych jest wymagana w kazdym samochodzie
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez kirk » niedziela 26 marca 2006, 22:41

Xsystoff napisał(a):
Tutaj np. uszkodzenie poduszki powietrznej w MB:

Obrazek


Porownaj do tych co przedstawiles wczesniej. Jest wyraznie inna, mimo, ze podstawowa. Swiatla chyba wszedziej sa takie same.... ale glowy sobie nie dam uciac :)


Dla mnie podstawowa kontrolki to np: sw. pozycyjne, kierunkowskazy, brak ladowania aku., brak cisnienia oleju, sw.drogowe, - itp ktore np mozna spotkac w maluchu:))))))) :D
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez kirk » niedziela 26 marca 2006, 22:44

Cycu napisał(a):
A wszystkie kontrolki oczywiście są znormalizowane i muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprawdza się je w trakcie procedury homologacyjnej pojazdu.
Kirk nie wiem czy Ci to pomoże :arrow: http://gazeta.enormy.pl/?m=doc&nid=PN-0 ... 0021&v=met
bo niestety trzeba płacić :twisted: (normalnie rozbój w biały dzień, ponad 30 PLN za 11 stron :D )
Ale chociaż masz namiar na normę :D :D


Dzieki stary - kurde wg mnie to powinno byc ogolnodostepne :/
Ale z drugiej strony jest to norma z 1980 roku i nie sadze zebym np znalazl tam kontrolke awarii ESP itp:) Ale dzieki za pomoc 8)
"Proste sa dla szybkich samochodów, natomiast zakręty dla szybkich kierowców" - Colin McRae
--------------------------
Prawko od: listopad 2000:)
Instruktor:)
Avatar użytkownika
kirk
 
Posty: 99
Dołączył(a): piątek 23 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Cycu » poniedziałek 27 marca 2006, 12:51

kirk napisał(a):Dzieki stary - kurde wg mnie to powinno byc ogolnodostepne :/
Ale z drugiej strony jest to norma z 1980 roku i nie sadze zebym np znalazl tam kontrolke awarii ESP itp:) Ale dzieki za pomoc 8)


Spoko :D tylko to udało mi się znaleźć
no fakt kontrolki ESP pewnie tam nie będzie, może trzeba by jeszcze poszukać w dyrektywach i przepisach homologacyjnych UE :?: :roll:
Ale być może faktycznie sprawa unormowana jest tylko z podstawowymi kontrolkami, tak aby były łatwo rozpoznawalne. Może w kontrolkach typu AIRBAG, ESP producent ma pewną dowolność, pod warunkiem oczywiście, że wyjaśni wszystkie w instrukcji obsługi :wink:
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez Tomek_ » wtorek 15 sierpnia 2006, 14:23

Odswieze troche temat, bo rowiez potrzebowalem takiego aktu prawnego regulujacego oznaczenie kontrolek na tablicy przyrzadow w samochodzie i znalazlem je.

Z tego co sie przy okazji dowiedzialem Polska Norma PN-80/S-73015 "Pojazdy samochodowe. Symbole urządzeń sterujących wskaźników i kontrolek" zostala wycofana lecz obowiazujaca jest Dyrektywa Komisji NR 93/91/EWG z dnia 29 października 1993 dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 78/316/EWG dotyczącą wyposażenia wnętrza pojazdów silnikowych (identyfikacja urządzeń do sterowania i kontroli, urządzeń ostrzegawczych oraz wskaźników). Poza tym Polskie Normy objete sa prawami autorskimi, dlatego nie sa dostepne za darmo.

:arrow: Tu mozna pobrac plik ze schematami kontrolek
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości