Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma rękoma

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma rękoma

Postprzez Michaleki » sobota 21 lipca 2007, 02:10

Mam takie pytanko. Dużo się tutaj oczytalem o technice cofania - czy na lusterkach samych czy przez szybe tylnią i lusterka. Mam jedną wątpliwość odnośnie cofania i patrzenia się przez tylnia szybe. Czy jak cofacie i patrzycie się przez tylnią szybe to kręcicie dwiema rękoma kierownice czy jedną ręką kręcicie a drugą macie opartą na siedzeniu pasażera. Wydaje mi sie, że kręcenie jedną ręką jest niedopuszczalne, tym bardziej na egzaminie. Gdy natomiast chce sie kręcić dwoma , dla niektórych osób patrzenie przez tylnią szybe może być trudne albo wręcz niewykonalne. Dodam tylko, że caly czas cofam i parkuje tylko na lusterka i od 10 lat nie zdarzylo mi sie jeszcze ani razu drasnac auta, ani na nic najechać, a nie mam u siebie czujnika parkowania :)

Pozdrawiam Forumowiczow





temat dopisany przez moderatora
Michaleki
 
Posty: 82
Dołączył(a): sobota 21 lipca 2007, 01:51

Postprzez wiesniak » sobota 21 lipca 2007, 03:55

Wg. mnie kręcenie jedną ręką podczas cofania jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet wskazane, bo jest po prostu wygodniejsze. Na egzaminie też.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez slayer17 » sobota 21 lipca 2007, 06:20

Ja nie mógłbym kręcić w tej sytuacji inaczen niż jedną ręką. Można sobie coś nadwyrężyć jak sie kręci dwoma i patrzy przez szybę do tyłu jeszcze. :mrgreen:
31.12.2008r. WORD Krosno - teoria, placyk, miasto +++

16.01.2009 - Prawko w kieszeni ;]
Avatar użytkownika
slayer17
 
Posty: 514
Dołączył(a): poniedziałek 13 listopada 2006, 18:32
Lokalizacja: Bieszczady ;P

Postprzez marcij » sobota 21 lipca 2007, 12:59

Na egzaminie i wogole w ruchu , cofanie jest jedynym manewrem gdzie dopuszczalne jest kierowanie tylko jedna reka. W samochodach bez wspomagania bywa to czasem ciezkie, jest okazja zeby wyrobic sobie mi esnie :P.
Obrazek
marcij
 
Posty: 1120
Dołączył(a): środa 02 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Alec » sobota 21 lipca 2007, 13:47

Ja to bym mial problemy zeby krecic jedna reka XD nie mam wspomagania a z przodu opony 185 wiec ciezko

na kursie i na egzaminie krecilem 1 reka ;)
Alec
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 31 maja 2007, 16:01

Postprzez scorpio44 » sobota 21 lipca 2007, 18:18

Podczas cofania na kierownicy powinna spoczywać lewa ręka, prawa natomiast powinna być ułożona wzdłuż zagłówka pasażera. Taka jest jedyna poprawna pozycja za kierownicą podczas cofania (zakładając, że cofamy "na" tylną szybę).
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Vivienne » niedziela 22 lipca 2007, 02:05

Hmm.. a mnie uczono, z dwiema rękami na kierownicy... :roll: Ja myślę, że w praktyce można się wygiąc i sprawnie obserwowac tylnią szybę z dwoma rękami na kierownicy ...tylko szczerze powiem, że po takiej giodzinie na placu szyja mi odpadała :lol: Moze więc jednak lepiej pomyślec o jednej ręce :?:
Pierwsze koty za ploty:P
Avatar użytkownika
Vivienne
 
Posty: 37
Dołączył(a): wtorek 19 czerwca 2007, 15:08

Postprzez adobe » niedziela 22 lipca 2007, 11:18

Ja też kręciłam 2 rękami i było mi tak wygodnie szczerze mówiąc , a szyja mnie nie bolała na szczęście:) Ale muszę spróbować też i jedną ręką:)
Avatar użytkownika
adobe
 
Posty: 88
Dołączył(a): środa 11 lipca 2007, 18:40

Re: Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma ręk

Postprzez dylek » niedziela 22 lipca 2007, 13:33

Michaleki napisał(a): Wydaje mi sie, że kręcenie jedną ręką jest niedopuszczalne, tym bardziej na egzaminie.


Na wzniesieniu ruszaj z ręcznego też trzymając obie ręce na kierownicy :D:D:D, bo niedopuszczalne jest 3manie 1 ręką :D:D:D:D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma ręk

Postprzez adobe » niedziela 22 lipca 2007, 13:38

Na wzniesieniu ruszaj z ręcznego też trzymając obie ręce na kierownicy :D:D:D, bo niedopuszczalne jest 3manie 1 ręką :D:D:D:D


Dobre:) heh :lol:
Avatar użytkownika
adobe
 
Posty: 88
Dołączył(a): środa 11 lipca 2007, 18:40

Re: Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma ręk

Postprzez Michaleki » niedziela 22 lipca 2007, 17:28

dylek napisał(a):
Michaleki napisał(a): Wydaje mi sie, że kręcenie jedną ręką jest niedopuszczalne, tym bardziej na egzaminie.


Na wzniesieniu ruszaj z ręcznego też trzymając obie ręce na kierownicy :D:D:D, bo niedopuszczalne jest 3manie 1 ręką :D:D:D:D



Gdzie Ty widzisz, że ja pisze o trzymaniu kierownicy jedną reką? Jak dla Ciebie trzymanie kierownicy jedną ręką a kręcenie kierownicą jedną ręką to to samo to sprawdz slownik:) Poza tym ciekawi mnie kto przy ruszaniu pod górkę z ręcznego na egzaminie, kręci kierownicą, poco? Myśliałem, że wtedy się jedzie na wprost. No ale ja zdawałem juz dawno więc może jakieś zmiany nastąpiły w egzaminowaniu przy ruszaniu pod górkę. Idąc Twoim tropem zapomniałeś dodać, że nalęzy obie ręce trzymać na kierownicy wtrakcie zmieniania biegów manualną skrzynią biegów bo wtedy też jest niedopuszczalne trzymanie kierownicy jedną ręką.
Michaleki
 
Posty: 82
Dołączył(a): sobota 21 lipca 2007, 01:51

Postprzez dylek » niedziela 22 lipca 2007, 18:21

Michaleki - nie zamierzam się z tobą kłócić z co najmniej kilku powodów ;)
1) nie mam teraz na to nastroju :D:D:D
2) pomyśl - jak już zaczepiłeś temat zmiany biegów... zatrzymałeś się przed rondem, ruszasz z jedynki... potem nie jedziesz po prostej, bo to rondo :D - piłujesz całe rondo na 1 biegu czy jednak kręcisz kierownicą, a w tym czasie odrywasz 1 rękę i zmieniasz bieg :)
3) jak trafisz póóóóźną jesienią (przymrozki) na tzw. czarny lód i wpadniesz w poślizg to jeśli masz napęd na przednie koła, to radzę oderwać jednak 1 rękę od kierownicy, drugą kręcić kołem kierownicy, a tą oderwaną wykorzystać do narzucenia samochodu na właściwy tor jazdy hamulcem ręcznym (używać delikatnie !!!). Wiem, że to wyższa szkoła jazdy, ale mi się już parokrotnie przydała :P:P:P

Wracając do tematu: wolno ci jadąc po łuku do tyłu kierować tylko 1 ręką - powiem więcej masz zapewnić sobie jak najlepszą widoczność przez tylną szybę, a osiągniesz to właśnie siadając nieco bokiem do kierunku jazdy (na prawym pośladku) i przekładając prawą rękę za zagłówek siedzenia pasażera.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Wątpliwość odnośnie cofania-kręcenie jedną czy dwoma ręk

Postprzez scorpio44 » niedziela 22 lipca 2007, 18:31

Michaleki napisał(a):Gdzie Ty widzisz, że ja pisze o trzymaniu kierownicy jedną reką? Jak dla Ciebie trzymanie kierownicy jedną ręką a kręcenie kierownicą jedną ręką to to samo to sprawdz slownik:)

A jakim cudem można kręcić kierownicą jedną ręką, trzymając obydwie na kierownicy? :D

Michaleki napisał(a):Idąc Twoim tropem zapomniałeś dodać, że nalęzy obie ręce trzymać na kierownicy wtrakcie zmieniania biegów manualną skrzynią biegów bo wtedy też jest niedopuszczalne trzymanie kierownicy jedną ręką.

Przecież Dylek dokładnie to samo miał na myśli z tym ruszaniem z ręcznego, a ten "jego trop" był ironiczny. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez _Sylwan_ » niedziela 22 lipca 2007, 19:46

no lol Michaleki masz prawko 10 lat a pytasz się o takie rzeczy? Kręcisz jak ci wygodnie. Jedni wolą tak drudzy tak. A tak ap ropo dwóch rąk spróbój nie oderwać ani jednej ręki od kierownicy podczas skręcania. <lol2> Może się to skończyć połamaniem kości na ostrym zakręcie nie wspominając o ciasnym parkowaniu. <= (ironia żeby nie było, że tak ci kazałem) więc przeczytaj jeszcze raz Jedni wolą tak drudzy tak to tak jak z jedzeniem jeden lubi to drugi to. Ta kwestia o którą pytasz jest indywidualna w przeciwieństwie do przepisów które są "sztywne" (że tak a nie inaczej)
Obrazek
Avatar użytkownika
_Sylwan_
 
Posty: 239
Dołączył(a): niedziela 01 lipca 2007, 21:49
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Michaleki » niedziela 22 lipca 2007, 20:19

Panowie spokojnie ;)
Wiadomo, że w pewnych sytuacjach nie da się kręcić dwoma ręcami i trzeba jedną, to zroumiałe, i zgadzam się z Tobą Dylek i innymi w 100% Mi chodziło jedynie jak to jest na egzaminie przy cofaniu gdy sie patrzy przez tylnia szybę i tyle w tym temacie. I jak wymagają wtedy egzaminatorzy. Z postów powyższych wynika, że dla jednych ciężko jest kręcić jedną ręką a inni nie maja z tym problemu.

_Sylwan_ napisał(a):no lol Michaleki masz prawko 10 lat a pytasz się o takie rzeczy? Kręcisz jak ci wygodnie. Jedni wolą tak drudzy tak. A tak ap ropo dwóch rąk spróbój nie oderwać ani jednej ręki od kierownicy podczas skręcania.

Ja się nie pytam jak ja mam to robić. Bo swój sposób na cofanie mam wyrobiony ;) Pytam się jak to jest na egzaminie. I nie twierdze nigdzie, że jest możliwe pokonywanie zakrętów bez odrywania rąk od kierownicy.

P.S Trzymanie kierownicy jedną ręką nie oznacza że musimy nią kręcić :) Można poprastu trzymać statycznie kierownicę. Ale nie ma co dywagować o takich błachostkach :)
Michaleki
 
Posty: 82
Dołączył(a): sobota 21 lipca 2007, 01:51

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości