Egzamin kat. D i obsługa pojazdu

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin kat. D i obsługa pojazdu

Postprzez Paszkowski » piątek 20 kwietnia 2018, 11:29

Witam. W przyszłym tygodniu zdaję egzamin na autobus (Autosan 1010T) i mam problem z obsługą płynów eksploatacyjnych, gdyż mój szanowny "Pan" instruktor od początku mojego kursu traktował sprawę po macoszemu i tłumaczył w sposób uniemożliwiający zrozumienie Mi pewnych rzeczy, zaś ja sam nie chciałem go dopytywać bo straszny gbur :eek2: . Mianowicie:
1.jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego. I tu kolejna moja wątpliwość jak powiedzieć egzaminatorowi. Czy odpowiedź: w autobusie zastosowano pneumatyczny układ hamulcowy i jego ocenę sprawdzamy za pomocą manometru na desce rozdzielczej, zaś sam płyn hamulcowy musi być na poziomie między min. a max.-będzie zadowalająca?
2.poziom płynu chłodzącego silnik: sprawdzamy na zimnym silniku na równym podłożu, jego poziom powinien być pomiędzy minimum a maximum-będzie zadowalająca?
3. czy wskazanie zbiornika płynu do wspomagania układu kierowniczego jest obowiązkowe?
*4.czy mówić na głos tak, żeby egzaminator słyszał moje czynności przygotowujące do jazdy tj. mówić na głos ile wyjść awaryjnych wraz z młoteczkami, sprawdzenie nadwozia oraz czy luki bagażowe są pozamykane

byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi pomógł.
Paszkowski
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 03 marca 2018, 22:23

Re: Egzamin kat. D i obsługa pojazdu

Postprzez Cyryl » piątek 20 kwietnia 2018, 18:07

ze względów BHP nic nie robisz, ale wskazujesz i opisujesz słownie, więc trudno to zrobić inaczej jak na głos.
1. jeżeli dostajesz takie pytanie mówisz:
w autobusie układ hamulcowy jest pneumatyczny i ciśnienie sprawdzamy na manometrach na desce rozdzielczej, natomiast płyn hamulcowy znajduje się w układzie wspomagania sprzęgła, wskazujemy zbiorniczek i pokazujemy minimum i maximum.
2. płyn chłodzący sprawdzamy na zimnym silniku, ale podłoże nie musi być równe. ten wymóg jest przy sprawdzaniu oleju silnikowego, który sprawdzamy w misce olejowej, a ona jest szeroka i długa, co może powodować fałszywy odczyt na nierównym podłożu.
zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego jest wąski, mniej więcej jak butelka wody mineralnej, więc czy jest lekko pochylona, czy nie, nie ma znaczenia dla odczytu.
3. sprawdzenie płynu wspomagania układu kierowniczego nie jest obowiązkowe. płyny ma następujące: olej, chłodzący, wspomaganie sprzęgła, spryskiwacz i sygnał (klakson).
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Egzamin kat. D i obsługa pojazdu

Postprzez Cyryl » sobota 21 kwietnia 2018, 19:57

podczas egzaminu kat. D po sprawdzeniu jednego ze świateł i jednego z płynów, masz wymienić warunki dodatkowe dla autobusów wg rozporządzenia w sprawie warunków technicznych:
Załączniki
Wyposażenie dodatkowe autobusu.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Egzamin kat. D i obsługa pojazdu

Postprzez skov » niedziela 22 kwietnia 2018, 10:41

Tab.nr.4 z Rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania...

dla kategorii D1, D1+E, D, D+E, sprawdzenie
nadwozia, drzwi, wyjść awaryjnych, wymaganego
wyposażenia: liczby miejsc, liczby wyjść, koła zapasowego,
liczby gaśnic, apteczki.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości