Cofanie na pasie ruchu. Kat D

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Cofanie na pasie ruchu. Kat D

Postprzez piker » środa 11 marca 2020, 11:34

Cześć. Za parę dni mam egzamin na kategorię D i najbardziej obawiam się pasa ruchu. To znaczy nie tyle samego pasa (aktualnie jeżdżę ciężarówkami różnego rodzaju i manewry mam dobrze opanowane - cofanie pod kątem 90 stopni na prawe lustro to codzienność) co zatrzymania nie dalej niż metr od końca pasa ruchu. W samochodach ciężarowych są światełka pozycyjne na samym końcu pojazdu i dzięki temu dokładnie wiadomo gdzie się on kończy, cofam bezbłędnie. No i praca w dystrybucji nauczyła mnie, że lepiej trzy razy wysiadać niż raz uderzyć. Na egzaminie tak nie wolno, a autobus nie jest pojazdem którym się często cofa i światełek niestety nie ma.

Macie na to jakieś patenty? Niestety, kurs skończyłem już jakiś czas temu i instruktora nie zapytałem. :|
piker
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 27 grudnia 2019, 18:35

Re: Cofanie na pasie ruchu. Kat D

Postprzez Radhezz » niedziela 22 marca 2020, 14:48

Pewnie już dawno po egzaminie, ale nie wchodzę tu regularnie. U mnie na egzaminie był podany patent na pozycję obrysówki bocznej względem pierwszej linii, ale to tak specyficzny przypadek, że nawet nie ma się co zagłębiać w temat, bo w każdym autobusie jest inaczej pod tym kątem. Jest jednak na egzamin taka "sztuczka", żeby po prostu zapamiętać pozycję wyjściową autobusu na początku łuku, niekoniecznie patrząc na lusterka, bo można też patrzeć np. przez boczne szyby.

Co do obrysówek na dole - mylisz się, stosuje się je w wielu autobusach nawet fabrycznie. Fakt że przeważnie w tych 12m+, ale jednak. Co do tego częstego cofania - trudno powiedzieć, na pewno rzadko kiedy jest podczas tego cofania potrzebna precyzja co do metra. Natomiast kiedy już się parkuje tyłem w szeregu innych autobusów, to też się ustawia np. do sąsiedniego wozu. Trzeba tylko się upewnić wcześniej czy ten sąsiedni wóz nie jest aby krótszy niż też nasz, bo może być "buba" :lol:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Cofanie na pasie ruchu. Kat D

Postprzez piker » wtorek 24 marca 2020, 23:54

No powinno być po egzaminie... No ale nie jest, ośrodek zamknięty do odwołania. :)
Co do obrysówek to faktycznie, przyjrzałem się, turystyki je miewają.
piker
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 27 grudnia 2019, 18:35


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości