Egzamin w nowych okularach

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin w nowych okularach

Postprzez paulciatms » niedziela 30 sierpnia 2020, 04:35

Witam, cały kurs przejeździłam w soczewkach kontaktowych (-2,75 D), jednak pani doktor po badaniach stwierdziła, że mój wzrok nie jest wystarczająco dobry i wpisała mi ograniczenie - okulary. Ponieważ zbliża się egzamin udałam się do optyka, a po badaniu w vision express zapisano mi okulary OL-4 D/ - 4,25 D. Miałam dziś ostatnią jazdę przed egzaminem, na której ubrałam te nowe, odebrane okulary i jestem załamana, Po środku widzę super ostro, ale deska rozdzielcza wydaje mi się jakaś mała. Nie widzę dobrze w lusterkach, muszę przekrzywić głowę na bok. Optyk twierdzi, że muszę się przyzwyczaić, ponieważ ostatnie trzy lata chodziłam w soczewkach. Egzamin za 3 dni. Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Proszę o pomoc.
paulciatms
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 30 sierpnia 2020, 04:22

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez gumik » czwartek 24 września 2020, 18:23

Tak. Już przy takiej mocy szkieł zniekształcenia są zauważalne - szczególnie kiedy nie patrzysz przez środek szkła (obracasz oczy, ale nie głowę).
Do tego w okularach masz mniejsze pole widzenia niż w soczewkach - stąd nieraz konieczne jest obrócenie głowy. Soczewki kontaktowe nie mają tych problemów.

Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Ile to zajmie? Kwestia indywidualna.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez szerszon » czwartek 24 września 2020, 19:44

paulciatms napisał(a): Egzamin za 3 dni..
Przełożyć egzamin.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez Radhezz » środa 30 września 2020, 18:34

Powiem więcej: tak duża zmiana mocy szkieł prowadzi do "ogłupienia" mózgu i czasowej utraty widzenia przestrzennego. Objawia się to m.in. zanikiem wyczucia odległości, czasem dezorientacją przestrzenną. Bardzo trudno się będzie jeździć w takim przypadku przez kilka dni (7-10). Pełne przyzwyczajenie do nowej mocy szkieł osiąga się nawet po miesiącu.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez ekonomia » środa 07 października 2020, 07:53

moze warto przełozyć egazmin?
ekonomia
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 06 października 2020, 20:37

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez kontomoto » środa 14 października 2020, 18:42

przy odbiorze okolarów sprawdza się jak się widzi... moim zdaniem powinnaś się zgłosic z ogolarami ze masz problem bo widzisz mniej niż bez nich a to tak nie powinno byc
kontomoto
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 14 października 2020, 11:36

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez paulciatms » wtorek 20 października 2020, 13:44

Dziękuję Wam za pomoc, nie wiedziałam, że jest tu tylu ekspertów!!! Niestety egzamin okazał się kompletną porażką, bo poległam na placu. :(

Rozmawiałam jeszcze w międzyczasie z innym optykiem i stwierdził, że dużym błędem był wybór okularów z wysokim indexem (aby "szkła wyglądały cienko" - tak mi doradzili... :roll: ) i niedużych oprawek z grubą ramką... Przez to mogły być te problemy z widzeniem po bokach. Również takie skokowe zwiększenie mocy mogło początkowo powodować trudności... Tym bardziej, że na co dzień chodziłam w dużo słabszych soczewkach i okulary ubrałam tylko na jedną jazdę i na egzamin :wow: . Niby wszystko widziałam super, ale jakoś tak dziwnie, nieswojo... Ciężko to opisać.

Odebrałam nowe okulary - w metalowej, cienkiej oprawie z dużymi szkłami - są znacznie szersze po bokach i na dole/górze. Szkła są podstawowe, z antyrefleksem. Z boku faktycznie wyglądają grubiej niż tamte, trochę wystają z ramki (moc -4,25), ale tu ważniejszy jest w tym momencie komfort i wygoda. Widzę dużo lepiej po bokach, bo szkła są dużo większe. :spoko:
Dostałam zalecenie, że do czasu kolejnego egzaminu (za 2 tyg.) muszę całkowicie zrezygnować z soczewek i przerzucić się na okulary - tzn. nosić je cały czas - przez cały dzień, czytać z bliska i patrzeć na dalsze odległości, zakładać rano i ściągać wieczorem. Ten czas temu nie sprzyja bo cały czas uczymy się w domu przed komputerem. Dzisiaj mam jazdę, myślę że będzie okazja przetestować nowe okulary.

Mam pytanie - jak radzić sobie z okularami i maseczką podczaas jazd???
paulciatms
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 30 sierpnia 2020, 04:22

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez paulciatms » wtorek 20 października 2020, 13:45

Dziękuję Wam za pomoc, nie wiedziałam, że jest tu tylu ekspertów!!! Niestety egzamin okazał się kompletną porażką, bo poległam na placu. :(

Rozmawiałam jeszcze w międzyczasie z innym optykiem i stwierdził, że dużym błędem był wybór okularów z wysokim indexem (aby "szkła wyglądały cienko" - tak mi doradzili... :roll: ) i niedużych oprawek z grubą ramką... Przez to mogły być te problemy z widzeniem po bokach. Również takie skokowe zwiększenie mocy mogło początkowo powodować trudności... Tym bardziej, że na co dzień chodziłam w dużo słabszych soczewkach i okulary ubrałam tylko na jedną jazdę i na egzamin :wow: . Niby wszystko widziałam super, ale jakoś tak dziwnie, nieswojo... Ciężko to opisać.

Odebrałam nowe okulary - w metalowej, cienkiej oprawie z dużymi szkłami - są znacznie szersze po bokach i na dole/górze. Szkła są podstawowe, z antyrefleksem. Z boku faktycznie wyglądają grubiej niż tamte, trochę wystają z ramki (moc -4,25), ale tu ważniejszy jest w tym momencie komfort i wygoda. Widzę dużo lepiej po bokach, bo szkła są dużo większe. :spoko:
Dostałam zalecenie, że do czasu kolejnego egzaminu (za 2 tyg.) muszę całkowicie zrezygnować z soczewek i przerzucić się na okulary - tzn. nosić je cały czas - przez cały dzień, czytać z bliska i patrzeć na dalsze odległości, zakładać rano i ściągać wieczorem. Ten czas temu nie sprzyja bo cały czas uczymy się w domu przed komputerem. Dzisiaj mam jazdę, myślę że będzie okazja przetestować nowe okulary.

Mam pytanie - jak radzić sobie z okularami i maseczką podczaas jazd???
paulciatms
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 30 sierpnia 2020, 04:22

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez paulciatms » niedziela 01 listopada 2020, 22:59

Bardzo dziękuję Wam za pomoc! Super, że są tu tacy eksperci.

Na początku bardzo się martwiłam zbliżającym się egzaminem, zmieniłam więc ostatecznie jego termin... :| :help:

Nie dając za wygraną, międzyczasie byłam jeszcze u innego optyka, który zaproponował mi duże, cienkie metalowe oprawki, ze znaczenie większymi szkłami i z mniejszym indexem 1.57 (wcześniej miałam index 1,74 - taki mi doradzili, że szkła będą "ładniejsze" i to właśnie mogło powodować problemy w widzeniu!). Fakt, że szkiełka wyszły trochę grubsze, ale chyba najważniejszy jest mój komfort.
Według nowego badania ostateczna moc okularów wyszła OL-4,25 D/ - 4,5 D i cyl -0,75 160 st. / -0,5 175 st. Decyzja zapadła. Muszę przyzwyczaić się do noszenia okularów - jak powiedział optyk do moich "nowych oczu". Siostra wyrzuciła wszystkie moje soczewk i płynyi!!! Przez 2 tygodnie zakładałam rano i ściągałam dopeiro w nocy te nowe okulary. Z dnia na dzień było coraz lepiej. Najgorzej było tylko po całym dniu nauki zdjąć te okularki :wow: :wow: Nie widziałam nic, nawet już pisząc na messengerze czy rozwiązując testy w łóżku zakładałam z powrotem okulary!!!

Wzięłam jeszcze 8 dodatkowych jazd i... udało się! :thumb2: :spoko: :mrgreen: :spoko: :spoko: :spoko: :spoko: :spoko:
Strasznie się cieszę. Czekam na prawko i na mojego nowego Hyundaia i10. Okulary przyniosły mi szczęście. Kto ma takie dylematy niech się nie waha!!! Będę chodzić i jeździć w okularach. Podobno wyglądam dobrze - tak przynajmniej twierdzi mój chłopak. :D :spoko:
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję! :spoko: :) :) :) :thumb2:
paulciatms
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 30 sierpnia 2020, 04:22

Re: Egzamin w nowych okularach

Postprzez paulciatms » niedziela 15 listopada 2020, 02:59

Udało się za 3 razem! :spoko: Dziękuję za pomoc.
Sprawiłam sobie nowe okularki z dużymi szkłami (szeroki kąt widzenia), Aby się przyzwyczaić do nich zrezygnowałam całkiem z noszenia soczewek. Wreszcie widzę super wyraźnie i dobrze mi się jeździ. Była to kwestia przyzwyczajenia.
paulciatms
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 30 sierpnia 2020, 04:22


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości