Oznakowanie skrzyżowania - czy prawidłowe?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Oznakowanie skrzyżowania - czy prawidłowe?

Postprzez otreb » środa 13 stycznia 2016, 11:25

Skrzyżowanie al. Havla ze Świętokrzyską w Gdańsku https://www.google.pl/maps/@54.323481,1 ... 8.5z?hl=pl

Samochody jadące Świętokrzyską mają znak "droga z pierwszeństwem", podporządkowana jest al. Havla. Wątpliwości mam co do tramwajów - one nie mają znaku "ustąp pierwszeństwa" https://www.google.pl/maps/@54.3243036, ... 6656?hl=pl. Tramwaj wyjeżdżający z pętli oczywiście włącza się do ruchu, ale czy tramwajom zjeżdżającym z al. Havla należy ustąpić pierwszeństwa, np. tutaj kierowca przed przecięciem z torowiskiem ma informację o drodze z pierwszeństwem: https://www.google.pl/maps/@54.3247334, ... 6656?hl=pl

Czy torowisko należy do drogi i przecięcie z nim należy do skrzyżowania, czy też należy je rozpatrywać osobno i ustępować pierwszeństwa tramwajom na zasadach ogólnych?

Przy działającej sygnalizacji nie ma to większego znaczenia, ale akurat dzisiaj kiedy jechałem do pracy tramwajem, sygnalizacja działała w trybie żółtego pulsującego.

Moim zdaniem takie oznakowanie może być różnie rozumiane, a tego chyba powinno się unikać.
otreb
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2015, 07:56

Re: Oznakowanie skrzyżowania - czy prawidłowe?

Postprzez LeszkoII » środa 13 stycznia 2016, 12:53

otreb napisał(a):Czy torowisko należy do drogi i przecięcie z nim należy do skrzyżowania
Torowisko należy do drogi ulica Al. Havla. Z tego wniosek, że torowisko przecina się z częściami drogi poprzecznej na skrzyżowaniu.
otreb napisał(a):czy też należy je rozpatrywać osobno i ustępować pierwszeństwa tramwajom na zasadach ogólnych?
Tutaj brakuje znaku A-7 lub B-20(stosuje się również dla tramwajów!), który dotyczyłby motorniczych. Myślę, że do niedziałającej sygnalizacji motorniczy zostali odpowiednio przeszkoleni odnośnie trasy, którą się poruszają - czyli ustąpią pierwszeństwa.

Nie widzę znaku A-24 ustawionego na drodze z pierwszeństwem, co kierujący powinien odebrać jako niebudzącą wątpliwości organizację ruchu na skrzyżowaniu na które wjeżdżają tramwaje, czyli że tramwaj ustępuje pierwszeństwa z uwagi na domniemanie znaku pierwszeństwa, jaki należałoby ustawić po prawej stronie torowiska.

Natomiast w stosunku do rowerzystów na DDR - analogiczny tok rozumowania nie ma uzasadnienia.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 23 gości