HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » niedziela 31 lipca 2022, 05:48

Blacksmith napisał(a):...Ale też nie może być tak, że jakiś sędzia wyda wyrok 1 roku pozbawienia wolności komuś kto zabił umyślnie bo ten sędzia ma taki kaprys...


Sędzia wydaje wyrok nie według kaprysu, ale według prawa.
Jeżeli za jakiś czyn przewidziano w prawie karę od np. roku do 10, to sędzia nie może dać ani więcej ani mniej i to będzie zgodnie z prawem. Jeżeli wyda wyrok nie mieszczący się w tych widełkach, to wtedy byłby jego kaprys.
A tak na poważnie, to więcej zależy od prokuratora, bo jeżeli on w tym wypadku zażąda np. roku, to wyrok łagodny jest bardziej prawdopodobny, a gdy 8 lat, to sąd wyda wyższą karę.

Ale nie tak dawno chciałeś zostawić nie bez kary, ale nawet bez postawienia zarzutów kierowcę, który umyślnie potrącił 19-latkę że skutkiem śmiertelnym.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 01 sierpnia 2022, 09:22

dotyczy kierowca autobusu, który potrącił ze skutkiem śmiertelnym 19-latkę w Katowicach.

Blacksmith napisał(a):...Moim zdaniem powinien być na wolności....
...Niestety mamy w Polsce chore prawo...
...Nie jest to normalne.


Blacksmith napisał(a):...Singapur to bardzo bogaty i bardzo rozwinięty kraj (wystarczy wpisać jego nazwę w google i popatrzeć na zdjęcia), ale prawo karne jest tam BARDZO surowe. Przykładowo za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków nierzadko słyszy się wyrok śmierci przez powieszenie. ...
...A że dla łamiących prawo kary srogie to trudno. Każdy dorosły powinien ponosić konsekwencje swoich działań, jak to choćby nasz kolega Cyryl często zwykł mawiać.


jak się ma jedno do drugiego?

"Kierowcy autobusu, który miał 10-letni staż za kółkiem, przedstawiono zarzuty: zabójstwa 19-latki oraz usiłowania zabójstwa trzech innych osób. Łukasz T. usłyszał również zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających. Okazało się, że zażył lek z grupy opioidów."
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/s ... ii/nw1zs1n

jak widać okazuje się, że sprawca śmierci tej dziewczyny miał coś odurzającego we krwi, więc gdybyśmy mieli takie prawo jak w Singapurze jak chcesz, to kierowca tego autobusu nie tylko, że nie byłby na wolności, ale można rzec z dużym prawdopodobieństwem - wisiałby.

więc musisz się zdecydować co chcesz: czy bardziej zaostrzyć obowiązujące prawo, czy też je złagodzić?

bo jak widać dzisiaj chcesz obu rzeczy na raz.

ps. na każdym leku który może mieć negatywne skutki dla kierowcy jest specjalny symbol na opakowaniu.
Ty możesz o tym nie wiedzieć, ale kierowca zawodowy, kótry przeszedł Kwalifikację Wstępną i co 5 lat Szkolenie Okresowe jest o tym dokładnie informowany. ten kierowca z racji stażu musiał mieć jedną KW i jedno SzO.
mogę przesłać Ci prezentację lekcji pod tytułem: Leki a prowadzenie pojazdów
Załączniki
relanium.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez MarcinLDK » środa 10 sierpnia 2022, 12:35

Blacksmith napisał(a):Może nie będę za dużo pisał, ale napisze, że osoba bardzo mi bliska pracuje w sądzie od 20 lat i dużo wie. Powiem tyle, że- mimo iż oczywiście tak się dzieje- te wyższe instancje najczęściej nie lubią podważać wyroków niższych instancji i zazwyczaj potrzeba naprawdę twardych dowodów , itd. aby sądy wyższych instancji podważały wyroki niższych instancji.

Jest raczej odwrotnie - to sędziowie sądów pierwszej instancji wolą orzekać tak, aby ich orzeczenia "utrzymały się" w drugiej instancji. Jeśli na skutek wniesienia apelacji sąd zmieni/uchyli wyrok sądu pierwszej instancji, to... sędziowie orzekający w drugiej instancji w żaden sposób tego nie odczują. Natomiast wskaźnik zmienionych w drugiej instancji wyroków może mieć wpływ na karierę zawodową sędziego orzekającego w pierwszej instancji. Z jednej strony to zjawisko pozytywne, bo sprzyja jednolitości orzecznictwa. Z drugiej strony wpływa na to, że sędziowie boją się orzekać zgodnie z własną oceną w trudnych przypadkach (oczywiście mowa o ocenie w granicach prawa, a nie wykładni wprost contra legem). Teoretycznie sędzia SR może zająć stanowisko przeciwne wobec stanowiska SN, bo jest w orzekaniu niezawisły. Istnieje jednak spora szansa, że sędziowie w SO staną jednak po stronie SN, co niekorzystnie wpłynie na odsetek uchylonych/zmienionych wyroków wydanych przez danego sędziego. W związku z tym, nawet jeśli sędzia SR ma inny pogląd na sprawę, często "odpuszcza" i orzeka zgodnie ze stanowiskiem sądów wyższego rzędu (SO, SA) lub SN.

W pierwszym półroczu 2022 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie (sąd drugiej instancji dla spraw, w których sądem pierwszej instancji był SO) załatwiono 1614 cywilnych spraw apelacyjnych. Apelację oddalono 566 razy. 841 razy zmieniono wyrok w całości lub w części, a 75 razy przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji. W pozostałych przypadkach apelację odrzucono (66), zwrócono (1) lub umorzono (37). Sam widzisz, że w większości przypadków apelacja została - przynajmniej częściowo - uwzględniona.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » środa 10 sierpnia 2022, 16:03

Blacksmith napisał(a):...Powiem tyle, że- mimo iż oczywiście tak się dzieje- te wyższe instancje najczęściej nie lubią podważać wyroków niższych instancji...


MarcinLDK napisał(a):W pierwszym półroczu 2022 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie (sąd drugiej instancji dla spraw, w których sądem pierwszej instancji był SO) załatwiono 1614 cywilnych spraw apelacyjnych. Apelację oddalono 566 razy. 841 razy zmieniono wyrok w całości lub w części, a 75 razy przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji...


czyli utrzymano w mocy 35% wyroków, zmieniono (w różny sposób) 65%.

jak to ma się do Twojej opinii?

te dane są ogólnie dostepne, więc zamiast czerpać wiedzę z fachowych żródeł przytaczasz opinie znajomych czy pracowników sądu, czy też innej maści Rumunów.

np. jak będzie chciał wiedzeć ilu mieszkańców ma Polska wystarczy poszukać w GUS, a nie pytać znajomej położnej, czy znajomego pracownika zakłądu pogrzebowego.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » środa 10 sierpnia 2022, 17:36

Nie bądź taki cwany bo niejednokrotnie już tu na forum podałeś coś co okazywało się bzdurą a potem przyznawałeś, że zasłyszałeś od znajomego.

MarcinLDK napisał(a):W pierwszym półroczu 2022 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie...

No dobrze. To mam prośbę o podanie źródła a jeśli tajemnica to podaj dla zasady inne dane. Np. Ile było wniosków i ile odrzucono w Sądzie Okręgowym w Elblągu w roku 2018r które wpłynęły z sądów rejonowych. ?
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » środa 10 sierpnia 2022, 17:57

wydaje mi się, że wystarczy wejść na stronę sądu okręgowego w Elblągu, wpisać w wyszukiwarkę słowo "apelacja" i okreslić rok 2018 (wedle życzenia) i masz 151 spraw.
wyszukiwarka jak znajdzie sprawę o jednym numerze/sygnaturze, nie powtórzy jej, więc nie będzie tak, żę jedna sprawa będzie powtórzona kilkakrotnie.

możesz z każdą się zapoznać.

poza tym jest rzecznik sądu i zawsze można zadzwonić i spróbować się dowiedzieć.
wydaje mi się, że to bardziej wiarygodne od zdania znajomych i krewnych królika.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » środa 10 sierpnia 2022, 18:05

Cyryl8 napisał(a):wydaje mi się, że wystarczy wejść na stronę sądu okręgowego w Elblągu, wpisać w wyszukiwarkę słowo "apelacja" i okreslić rok 2018 (wedle życzenia) i masz 151 spraw.

To dziwne bo mi nic takiego nie wyświetla.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez MarcinLDK » środa 10 sierpnia 2022, 21:54

https://waw.sa.gov.pl/statystyka,m,mg,70,163

To jest źródło statystyk dot. SA w Warszawie.

Zanim zaczniemy temat elbląskiego sądu, warto zwrócić uwagę na różnicę między odrzuceniem apelacji a jej oddaleniem. Pytasz o "odrzucone wnioski", ale prawdopodobnie chodzi ci o oddalone apelacje.

W skrócie - sąd oddala apelację, jeśli jest ona bezzasadna. A zatem sąd bada sprawę merytorycznie i orzeka, że apelacja została wniesiona niesłusznie.

Sąd odrzuca apelację, jeśli jest ona spóźniona, nieopłacona, niedopuszczalna albo jeśli strona, pomimo wezwania do uzupełnienia braków formalnych, nie uzupełniła ich w zakreślonym terminie. Sąd nie bada wówczas sprawy merytorycznie. Odrzucenie apelacji odnosi się zatem do aspektów formalnych, a nie materialnych.

A jak wyglądają statystyki dla SO w Elblągu? Już służę:

https://elblag.so.gov.pl/index.php?p=m& ... statystyka

W pierwszym półroczu 2022 roku załatwiono 1083 sprawy apelacyjne. 294 apelacje oddalono, 160 orzeczeń zmieniono lub uchylono, 550 apelacji odrzucono, 11 spraw umorzono, a 68 spraw załatwiono w inny sposób.

Odstetek uwzględnionych apelacji jest sporo niższy niż w SA w Warszawie, ale nadal jest to nieco ponad 35% (pomijam oczywiście te odrzucone, czyli niespełniające wymagań formalnych). Uwzględnienie apelacji nie jest niczym niezwykłym.

Pisałeś o tym, że dla uwzględnienia apelacji konieczne są "twarde dowody". Wcale tak nie jest. Ba, znaczna część apelacji jest uwzględniana bez nowych wniosków dowodowych! Zasadą jest powoływanie wszystkich znanych stronie dowodów przed sądem pierwszej instancji, o czym mówi art. 381 KPC:

Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

A jak to się dzieje, że apelacje bez nowych wniosków dowodowych są uwzględniane? Apelacja wcale nie musi dotyczyć stanu faktycznego, ale np. wykładni prawa albo samej kary (w sprawach karnych) albo wysokości świadczenia (w sprawach cywilnych). Może być tak, że stan faktyczny nie budzi wątpliwości strony, ale wadliwa jest wykładnia prawa dokonana przez sąd (przykład Rafała Sz. - stan faktyczny może być znany, ale można dyskutować - chciał zabić, czy uszkodzić?). Może być też tak, że zdaniem strony sąd prawidłowo zrekonstruował stan faktyczny, dokonał właściwej wykładni prawa, ale wymierzył zbyt surową karę albo zasądził zbyt wysokie odszkodowanie/zadośćuczynienie. W takich przypadkach dowody nie są konieczne.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » środa 10 sierpnia 2022, 22:32

Cyryl8 napisał(a):czyli utrzymano w mocy 35% wyroków, zmieniono (w różny sposób) 65%.

MarcinLDK napisał(a):Odstetek uwzględnionych apelacji jest sporo niższy niż w SA w Warszawie, ale nadal jest to nieco ponad 35% (pomijam oczywiście te odrzucone, czyli niespełniające wymagań formalnych).


Dziękuję za dane.

I widzisz Cyryl. A jednak potrafi być znaczna większość oddalana w innych sądach niż ten apelacyjny w Warszawie.

Cyryl8 napisał(a):jak to ma się do Twojej opinii?

Tak się ma, że najczęściej to powyżej 50%. Czyli jeśli chodzi o SO w Elblągu to mówiłem prawdę. I też głównie ten sąd miałem na myśli w tamtym stwierdzeniu.

Znowu się ośmieszyłeś.

Nie wiem tylko jak wyglądają statystyki jakby patrzeć na całą Polskę.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » czwartek 11 sierpnia 2022, 00:36

Blacksmith napisał(a):...oczywiście tak się dzieje- te wyższe instancje najczęściej nie lubią podważać wyroków niższych instancji i zazwyczaj potrzeba naprawdę twardych dowodów , itd. aby sądy wyższych instancji podważały wyroki niższych instancji.


powiedz więc co rozumiesz za "zazwyczaj"? bo według mnie to synonim "z reguły", "ciągle", "typowo", "rutynowo" i Twoje "najczęściej"

więc jak uwzględnianych jest 35% apelacji, czyli odrzucanych jest 65%, to chyba nie jest "z reguły", "ciągle", "typowo", "rutynowo" i Twoje "najczęściej"

dla mnie "zazwyczaj" czyli "z reguły", "ciągle", "typowo", "rutynowo" i Twoje "najczęściej", to trochę więcej niż 65%.

w języku polskim przymiotniki mają następujące stopniowanie w tym wypadku:
częsty, częstszy, najczęstszy.
jeżeli najczęściej to powyżej 50%, to częściej musi być poniżej tych 50%, powiedzmy 50-30%, a często od 30-20%, bo przecież musi być jeszcz radzko, rzadziej, najrzadziej.
więc jeżeli sąd odrzuca 65% apelacji - to robi to najczęściej,
ale jak uwzględnia 35%, to częściej.

poza tym co ma to współnego z ośmieszaniem się?

tu nie chodzi o te liczby, w dalszym ciągu zamiast poszukać w sieci ogónie dostępnych danych powołujesz się na jakieś niesprawdzone od znajomego Rumuna, czy też od Bóg wie kogo.

jak Ci pokazał kolega, to nie jest nic trudnego dla przeciętnego śmiertelnika, pod warunkiem odrobiny chęci.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » czwartek 11 sierpnia 2022, 01:07

Cyryl8 napisał(a):tu nie chodzi o te liczby, w dalszym ciągu zamiast poszukać w sieci ogónie dostępnych danych powołujesz się na jakieś niesprawdzone od znajomego Rumuna, czy też od Bóg wie kogo.
jak Ci pokazał kolega, to nie jest nic trudnego dla przeciętnego śmiertelnika, pod warunkiem odrobiny chęci.

Ciekawe dlaczego Ty tych informacji nie znalazłeś tylko musiał kolega? Bo założę się, że szukałeś a nie znalazłeś. Zobacz, ze Twoje "mędrcowe" wypowiedzi były zaraz po tych co napisał z danymi kolega MarcinLDK.

Podczepiłeś się jedynie pod wypowiedzi "MarcinLDK". Słyszałeś powiedzenie o tym czymś co przykleiło się do statku i zawołało: Płyniemy!! ?

Swoją drogą ciekawe z czego to wynika, że oddalanych w SA w Warszawie jest 35% apelacji, a w SO w Elblągu taki sam procent ale tych uzwzględnianych.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » czwartek 11 sierpnia 2022, 07:35

Blacksmith napisał(a):...Ciekawe dlaczego Ty tych informacji nie znalazłeś tylko musiał kolega?....


a co do ma do rzeczy? czy zmieni to Twoje poszukiwanie właściwych informacji?

Tutaj nasz kolega był zaangażowany i wcześniej znalazł źródlo, więc po co wyważać otwarte drzwi.
ja nie wypowiadałem się na ten temat, więc ta informacja nie była mi potrzebna.

ale pamiętasz jak wypowiadałeś się o braku możliwości zdawania na pojazdach OSK w ELblągu na podstawie nie wiadomo czego, a ja podzwoniłem po OSK w Twoim mieście i okazało się, że posiadają pojazdy przystosowane do zdawania.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Blacksmith » czwartek 11 sierpnia 2022, 09:11

Już nie pamiętam do końca co dokładnie napisałem. Miałbym za dużo wertowania forum. Raczej pisałem, że zdawanie na aucie OSK jest rzadko stosowane a nie że w ogóle nie stosowane.

Poza tym niedawno podałem artykuł gdzie 2 zbuntowanych egzaminatorów z jakiegoś WORD'u przyznało, że mieli zalecenie traktować bardziej rygorystycznie zdających na autach OSK. I domyślam się, że to nie jednostkowy przypadek. Jest to wielkim skandalem.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez Cyryl8 » czwartek 11 sierpnia 2022, 10:15

Blacksmith napisał(a):Już nie pamiętam do końca co dokładnie napisałem...


jeżeli nie pamiętasz, poszukaj, bo znowu zaczynasz pisać o dmniemaniach i przypuszczeniach.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Postprzez MarcinLDK » czwartek 11 sierpnia 2022, 18:05

Statystyk dotyczących wszystkich sądów okręgowych w Polsce nie znalazłem. Trafiłem jednak na pracę prof. Warzochy, który próbuje stworzyć w miarę reprezentatywną próbę badawczą. Wziął pod uwagę orzecznictwo sądów okręgowych w Białymstoku, w Bydgoszczy, w Kielcach, w Opolu i w Szczecinie. Odsetek apelacji uwzględnionych (w jakimkolwiek stopniu) wynosi około 35%. Badanie zostało przeprowadzone w 2001 roku.

https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... h-2003.pdf

Sprawdziłem też dostępne statystyki sądów apelacyjnych. Uwzględnione apelacje stanowią 30-40% wszystkich apelacji. SA w Warszawie faktycznie wyróżnia się pod tym względem.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 43 gości