Nowe (stare) sygnalizatory kierunkowe S-3

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Nowe (stare) sygnalizatory kierunkowe S-3

Postprzez tremo » wtorek 04 maja 2004, 12:13

Witam.

Ze nie znalazlem ani w FAQ-ach, ani poza nimi niczego sensownego, postanowilem sie zarejestrowac i stad wlasnie moja pierwsza wypowiedz na tym forum.
Ad rem:

1. Jest sobie Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r.
(Dz. U. Nr 220, poz. 2181), które wprowadzilo nowe rodzaje sygnalizatorow kierunkowych S-3. Generalnie w necie jest niewiele na ten temat (strony o nazwie "przepisy" milcza). Znalezienie strony z zalacznikami do rozporzadzenia z rysunkami nowych sygnalizatorow takze nie jest latwe.
Czy ktos orientuje sie moze, czy zmienia sie cos w interpretacji przepisow poza dodanymi sygnalizatorami?

2. Czy nadal obowiazuje zakaz zawracania za S-3?

Dzieki z gory za wy(od)powiedzi.
Ostatnio zmieniony wtorek 04 maja 2004, 14:05 przez tremo, łącznie zmieniany 1 raz
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez ella » wtorek 04 maja 2004, 13:01

2. Czy nadal obowiazuje zakaz zawracania za S-3?

Przy sygnalizatorze kierunkowym nie można zawracać.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez tremo » wtorek 04 maja 2004, 14:04

ella - napisalas tak, bo sadzisz, ze sie swietnie orientujesz, czy tez sprawdzilas to dokladnie w rozporzadzeniu?

Zgodnie z rozporzadzeniem, ktore zacytowalem na poczatku tematu, wyglada na to, ze jednak mozna zawracac.
Szczegolnie, ze wprowadzono, jak napisalem, nowe wersje sygnalizatorow kierunkowych S-3 i jest wsrod nich wlasnie taki do zawracania. Dwa rodzaje z nich zainstalowano juz w Poznaniu.

A co na to inni?

P.S. Jezeli trzeba, to podesle chetnym lub gdzies wstawie rysunki nowych S-3.
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez ella » wtorek 04 maja 2004, 14:16

ella - napisalas tak, bo sadzisz, ze sie swietnie orientujesz, czy tez sprawdzilas to dokladnie w rozporzadzeniu?

Nie napisałam, że się świetnie orientuje. Gdyby tak by ło to na pewno odpisałabym ci na wszystkie twoje pytania. Ale napisałam ci tylko to co wbijali mi do głowy na kursie. Strzałka pokazuje kierunek ruchu. Strzałka w lewo pokazuje kierunek jazdy w lewo a nie zawracanie.
Szczegolnie, ze wprowadzono, jak napisalem, nowe wersje sygnalizatorow kierunkowych S-3 i jest wsrod nich wlasnie taki do zawracania. Dwa rodzaje z nich zainstalowano juz w Poznaniu.


Ja takich w Warszawie nie widziałam. Jeżeli pokazałyby możliwość zawracania to na pewno bym to robiła.
Ostatnio zmieniony wtorek 04 maja 2004, 14:24 przez ella, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Inga » wtorek 04 maja 2004, 14:22

Sygnalizacja świetlna sama w sobie NIE ZABRANIA zawracania na skrzyżowaniu, ale mogą to zrobić np. znaki drogowe występujące równocześnie z sygnalizacją kierunkową S-3 i wtedy jest to ZABRONIONE.
Na www.artgola.webpark.pl/s3.jpg znajdziecie przykład zastosowania sygnalizacji S-3, właśnie do zawracania
Inga
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2004, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez tremo » wtorek 04 maja 2004, 15:00

ella - zgadza sie, mowiono dotad, ze sygnalizator kierunkowy w lewo nie zezwala na zawracanie

"Strzalka kierunkowa (znak poziomy) zezwalajaca na skrecanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie, oznacza takze zezwolenie na zawracanie, chyba ze jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch kierowany jest sygnalizatorem S-3."

Inga - w sumie zgadza sie (patrz wyzej), jest jednak male tzw. "ale". Chodzi o to, ze wlasnie jestem z Poznania i problem w tym, ze tego, co jest na tym zdjeciu z Poznania (ktore podeslalas w linku) nie ma juz w rzeczywistosci. Zniknelo jakis czas temu i w miejsce tego sygnalizatora S-3 ustawiono "nowy" sygnalizator S-3, zgodny z rozporzadzeniem, o ktorym napisalem na poczatku tematu.
Podobno ten uklad "byl niezgodny z obowiazujacymi przepisami i dlatego zostal zlikwidowany".

Zerknijcie prosze do tego rozporzadzenia i zobaczcie na wyglad nowych sygnalizatorow S-3.

Jak wspomnialem, nie ma zbyt wielu informacji, a rozporzadzenie jest z 3 lipca 2003r.
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez tremo » wtorek 04 maja 2004, 15:44

janek - niestety nie mam zadnego adresu z obrazkiem, jednak na stronie Polskiego Serwisu Prawa jest tez opublikowane to rozporzadzenie. Tutaj masz do niego link.
Ale zalaczniki z obrazkami sa w plikach pdf. Tu masz link do "kluczowego zalacznika". Jest to zalacznik nr 3, pt. "SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA SYGNAŁÓW DROGOWYCH I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH", punkt 4: "Rodzaje sygnałów".

Uprzedzam, to bardzo wolny serwer.
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez Inga » wtorek 04 maja 2004, 16:15

tremo napisał(a): w miejsce tego sygnalizatora S-3 ustawiono "nowy" sygnalizator S-3, zgodny z rozporzadzeniem, o ktorym napisalem na poczatku tematu.
Podobno ten uklad "byl niezgodny z obowiazujacymi przepisami i dlatego zostal zlikwidowany".

Według mnie ten nowy sygnalizator S-3 nie zmienia sytuacji.
Nadal
"Strzalka kierunkowa (znak poziomy) zezwalajaca na skrecanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie, oznacza takze zezwolenie na zawracanie, chyba ze jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch kierowany jest sygnalizatorem S-3."

A może się mylę?
Właściwie nie wiem czy jest konieczna wymiana tych sygnalizatorów.
Mam wrażenie, że znowu ktoś sobie zarobi na zmianie przepisów.
Ograniczenie prędkości do 50 na terenie zabudowanym (czy też będą wymieniać znaki lub dodawać jakieś tabliczki w jakich godzinach obowiązuje to ograniczenie?), wymiana sygnalizatorów i co dalej...?
Inga
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2004, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez tremo » wtorek 04 maja 2004, 16:28

Według mnie ten nowy sygnalizator S-3 nie zmienia sytuacji.


Zerknijcie, prosze, na wyglad tych nowych sygnalizatorow.
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez ella » wtorek 04 maja 2004, 16:31

tremo napisał(a):
Według mnie ten nowy sygnalizator S-3 nie zmienia sytuacji.


Zerknijcie, prosze, na wyglad tych nowych sygnalizatorow.

Obejrzałam je sobie. Zwłaszcza ten do zawracania i w zasadzie to nie bardzo rozumiem o co ci chodzi?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez dorsio » wtorek 04 maja 2004, 20:32

O ile się orientuje to w przepisach nie jest zakazne zawracanie przy sygnalizatorze kierunkowym. Te nowe sygnalizatory mają tylko ułatwić poruszanie się po drogach. Bo na tym zdjęciu, do którego link podała Inga, sygnalizator rzeczywiście może wprowadzać w błąd.
Avatar użytkownika
dorsio
 
Posty: 182
Dołączył(a): czwartek 19 czerwca 2003, 15:29
Lokalizacja: Puławy

kierunkowy

Postprzez kos » wtorek 04 maja 2004, 23:26

Warunkiem możliwości zawracania na sygnalizatorze kierunkowym S-3 jest strzałka na sygnalizatorze do zawracania oraz wyznaczony pas ze strzałką kierunkową do zawracania. Przy spełnionych tych warunkach zawracanie jest bezkolizyjne.
Sygnalizator kierunkowy S-3 zezwala na jazdę tylko w kierunku strzałki na nim wyswietlanej i ruch ten jest bezkolizyjny.
pozdr
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Zawracanie

Postprzez Lukas2502 » środa 05 maja 2004, 00:47

Nie rozumiem was ludziska. Przecież to jest banalnie proste w interpretacji. Strzałka kierunkowa to nakaz jazdy. Jeśli jest strzałka w lewo to należy jechać w lewo i nie wolno zawracać (każdy kto myśli inaczej powinien zajrzeć do kodeksu drogowego). Tak wiec skoro jest nowy sygnalizator S-3 to znaczy ze wolno tylko zawrócić. I to by było tyle. A tak na marginesie to zdjęcie z Poznania, to tylko pokaz tego że drogowcy również powinni czasem zajrzeć do kodeksu, bo kto to widział aby ustawiać nad pasem tylko do zawracania sygnalizator który nakazuje jazdę w lewo.
Lukas2502
 
Posty: 7
Dołączył(a): środa 11 lutego 2004, 00:36

Postprzez tremo » środa 05 maja 2004, 09:28

Interpretacja logiczna jest banalnie prosta. Jednak, gdy zastanowic sie nad wymowa przepisow - zaczynaja sie schody.
Wiemy, ze zawracanie jest zabranione, jezeli "ruch kierowany jest sygnalizatorem S-3".
Mamy wiec sytuacje, w ktorej na mocy rozporzadzenia, o ktorym mowa mamy nastepujace sygnalizatory S-3 (dotyczace "kierunku lewego"):

1) strzalka w lewo (stary),
2) strzalka w lewo i w dol (nowy),
3) strzalka "zakrecajaca" do zawracania (nowy).

Skoro wiec, zawracanie jest zabronione na skrzyzowaniu kierowanym sygnalizatorem S-3, to w takim wypadku "teoretycznie" nie powinno sie takze zawracac za sygnalizatorem S-3 nr 2) i 3).

Czyz to nie jest lekka sprzecznosc? Czy ja cos tu przekombinowuje?
tremo
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 11:54

Postprzez dorsio » środa 05 maja 2004, 20:24

Tremo sygnalizator kierunkowy nie zabrania zawracania.
Jedynie:
kos napisał(a):Sygnalizator kierunkowy S-3 zezwala na jazdę tylko w kierunku strzałki na nim wyswietlanej i ruch ten jest bezkolizyjny.


Jeżeli więc jest sygnalizator do zawracania i strzałka na jezdni to manewr ten jest całkowicie zgodny z przpisami.
Avatar użytkownika
dorsio
 
Posty: 182
Dołączył(a): czwartek 19 czerwca 2003, 15:29
Lokalizacja: Puławy

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości