Jak to jest z cofaniem?? Pomóżcie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jak to jest z cofaniem?? Pomóżcie

Postprzez batopl » środa 19 stycznia 2005, 22:38

Czy przy cofaniu na drodze dwukierunkowej, po której obu stronach są posesje i wjazdy do nich (droga quasi osiedlowa), muszę ustępować pojazdom, które wyjeżdżają z podporządkowanej ulicy???"Moja" droga jest główna, także według mnie bezwzględne pierwszeństwo mam ja, no chyba, że ktoś porusza się po moim pasie - w tym momencie muszę ustąpić mu pierwszeństwa,ale jeżeli inny pojazd jest na drodze podporządkowanej, to pierwszeństwo mam chyba ja?! Proszę o pomoc w tej sprawe.[/b]
batopl
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2005, 22:32

Postprzez Jerzyk » środa 19 stycznia 2005, 23:40

W czasie cofania kierujący zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa (wszystkim) innym uczestnikom ruchu.
Avatar użytkownika
Jerzyk
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek 03 stycznia 2005, 09:11
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ella » środa 19 stycznia 2005, 23:50

Jerzyk napisał(a):W czasie cofania kierujący zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa (wszystkim) innym uczestnikom ruchu.

Masz rację Jerzyk. Ustępujemy pierwszeństwa ale wszystkim uczestnikom ruchu na tej głównej ulicy. Samochody wyjeżdzające z podporządkowanej muszą poczekać. Są przecież na podporządkowanej. Tak mi się wydaje ale mogę się mylić :wink:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzyk » czwartek 20 stycznia 2005, 00:20

Hmm tego ustawa doslownie nie okresla - ale ja osobiscie rozumiem to jako kazdemu i lacznie z tymi na podporzadkowanych.. cofamy z taka predkoscia ze latwiej nam sie zatrzymac niz jemu i mniej my poczekamy na niego niz odwrotnie.
Czysty rachunek: ustepujac mozemy stracic 20sek, za to uniknac malego bum :) takie jest moje zdanie
Avatar użytkownika
Jerzyk
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek 03 stycznia 2005, 09:11
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ella » czwartek 20 stycznia 2005, 00:27

po której obu stronach są posesje i wjazdy do nich

No tu akurat są posesje więc dużych prędkości nie ma. Ale pytanie jest bardzo ciekawe. Bo chyba nigdzie nie ma tego jasno określonego. Ja osobiście wyjeżdzając z własnej posesji ustąpiłabym pierwszeństwa temu cofającemu.
Osobiście nie spotkałam się z taką sytuacją. Może któryś z panów instruktorów będzie coś wiedział na ten temat i rozwieje nasze wątpliwości :wink:
Moim zdaniem wszystko co na głównej ma pierwszeństwo.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jerzyk » czwartek 20 stycznia 2005, 12:11

Hmm, w sumie to w tym przypadku (posesja) chyba przyznam racje :) bo wyjazd z takowej to wlaczanie sie do ruchu, przy ktorym nalezy ustapic pierwszenstwa pojazdom bedacym w ruchu..
jednak z checia przeczytam opinie instruktora.
Avatar użytkownika
Jerzyk
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek 03 stycznia 2005, 09:11
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Jurek » czwartek 20 stycznia 2005, 20:45

również jestem ciekawy jak to jest,chociaz wydaje mi się,że ten wyjezdzający musi poczekać.
Avatar użytkownika
Jurek
 
Posty: 18
Dołączył(a): czwartek 24 lipca 2003, 23:24
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 97 gości